Povežite se s nama

Vijesti

Ovo su najbolji gorički učitelji

Nagrađeni su s 10 tisuća kuna

Objavljeno

na

Ministarstvo znanosti i obrazovanja na Svjetski dan učitelja nagradilo je najbolje odgojno-obrazovne djelatnike. Povjerenstvo za nagrađivanje odabralo je 504 najuspješnijih u školskoj godini 2019./2020. koji će biti nagrađeni novčanim iznosom od 10 tisuća kuna bruto.

Među najuspješnijima je i osam učitelja u goričkim školama. Nagradu su dobili Dalia Kager i Marina Mužek iz OŠ Eugena Kvaternika, Erika Likan Kelentrić, Sanja Božinović, Valentina Japec, Vesna Stipić  i Milan Omrčen iz OŠ Nikole Hribara te Tomislav Mirko Špoljar iz Umjetničke škole Franje Lučića.

Javni poziv za nagrađivanje otvoren je u svibnju, a prijave je razmatralo Povjerenstvo sastavljeno od učitelja, nastavnika, stručnih suradnika, odgajatelja i ravnatelja ili osoba izabranih u znanstveno-nastavno, umjetničko-nastavno, znanstveno ili nastavno zvanje.

S obzirom na epidemiološku situaciju, održana je online dodjela na kojoj se nagrađenima obratio ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs čestitavši im na trudu i profesionalnosti u radu s učenicima.

 

Vijesti

Dio Velike Gorice bez vode u subotu! Pogledajte je li i vaša ulica na popisu

Objavljeno

na

Objavio/la

Zbog planiranih radova na vodoopskrbnom sustavu u sklopu zamjene cjevovoda, dio Velike Gorice ostat će bez vode u subotu, 18. listopada 2025. godine. Kako su izvijestili iz VG vodoopskrbe, obustava će trajati od 8:00 do 12:00 sati.

Prekid isporuke vode zahvatit će područje od raskrižja Ulice Matice Hrvatske s Kurilovečkom ulicom do raskrižja s Ulicom Stjepana Fabijančića Jape. Riječ je o radovima koji su dio planirane modernizacije i zamjene postojećih vodovodnih cijevi, a cilj je unaprijediti pouzdanost i sigurnost vodoopskrbe u tom dijelu grada.

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, radovi biti odgođeni za sljedeći dan.

Nastavite čitati

Sport

Veliki uspjeh za Fuji! Projekt dobio državnu potporu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: FB Judo klub osoba s invaliditetom Fuji

Judo klub osoba s invaliditetom “Fuji” dobio je financijsku potporu Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske za svoj projekt “Judo kao alat rane intervencije za djecu predškolske i rane školske dobi”. Ugovor je potpisan jučer u okviru programa lokalnog sporta, kojim je ukupno dodijeljeno 4,8 milijuna eura za 320 projekata diljem Hrvatske. Projekt će omogućiti djeci uključivanje u judo aktivnosti koje potiču razvoj samopouzdanja i socijalnih vještina.

Program Ministarstva turizma i sporta namijenjen je podršci lokalnim sportskim inicijativama i uključuje širok spektar projekata u cijeloj zemlji. Klub „Fuji“ kroz ovaj projekt planira uvesti djecu predškolske i rane školske dobi u svijet juda, naglašavajući važnost tjelesnog razvoja, prijateljstva i socijalnog uključivanja.

“Ponosni smo što kroz naš projekt djeci otvaramo vrata u svijet juda – mjesto gdje rastu samopouzdanje, prijateljstvo i snaga”, poručuju iz kluba.

Fuji je osnovan 2012. i prvi je u Hrvatskoj specijaliziran za rad s djecom i mladima s invaliditetom, trenutno okuplja oko 60 članova s različitim teškoćama. Klub prilagođava judo svakom članu, pruža besplatne treninge i opremu, a uključuje i mlade iz lokalnog kluba “Pinky” kao asistente, potičući inkluziju i međusobnu podršku među članovima.

Nastavite čitati

Moja županija

Od podgutnice do kravate – U Dječjem vrtiću Velika Gorica obilježen Dan modnog dodatka koji je potekao iz Turopolja

Turistička zajednica Zagrebačke županije time je započela novi projekt promocije identiteta „Od srca Turopolja. U rukama koje odgajaju. U srcima koja pamte“

Objavljeno

na

Objavio/la

U Dječjem vrtiću Velika Gorica u Pucekovićevoj ulici jutros je bilo posebno veselo i svečano! Vrtićanci su zajedno s odgojiteljicama obilježili Dan kravate – modnog dodatka koji je potekao iz našeg Turopolja. 

Inicijator je direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović koja je donirala instalacije turopoljske podgutnice, povijesne preteče kravate, dječjim vrtićima Velika Gorica, Ciciban, Lojtrica i Žirek, a mališani su dobili i male podgutnice kojima će čuvati turopoljski identitet, umjetničko djelo velikogoričanke Tine Miličević.

Projekt „Od srca Turopolja. U rukama koje odgajaju. U srcima koja pamte“ nastao je u suradnji s Gradom Velikom Goricom u želji da se očuvanje naše baštine, tradicije i identiteta usmjeri na naše najmlađe generacije, koji su zajedno sa svojim odgajateljicama, ambasadori naše bogate povijesne baštine. Oni će znati gdje žive i koji je njihov smjer kada otputuju van grada, znati će reći da je Turopolje važan kraj, poput mnogih drugih na području županije na koje ćemo u budućnosti usmjeriti slične projekte – istaknula je Alilović. 

Podsjetila ja kako na području naše županije ima 309 zaštićenih nematerijalnih kulturnih baština, dok je kravata – elegantan modni dodatak prisutan u cijelome svijetu – potekao upravo iz našega kraja.

Turopolje, središnji dio Zagrebačke županije, smatra se kolijevkom kravate. A na koji točno način, ispričao je župan Plemenite opčine turopoljske Juraj pl. Odrčić. 

-Vojnici Turopoljskog banderija odlazili su u rat diljem Europe, a dok su se od njih opraštale njihove djevojke, majke i supruge, oko vrata, ili kako se to nekad u Turopolju zvalo “pod gutom” su im vezale crvenu maramu, u blizini srca, da ne zaborave da ih na povratku čekaju njihovi voljeni. Od tuda i naziv “podgutnica”. Kad ih je vidio kralj Luj, toliko mu se svidjela da je naredio da svi u kraljevstvu moraju nositi crvene marame. Kroz stoljeća se vezanje mijenjalo, mijenjao se dizajn i od podgutnice je nastala današnja kravata – prepričao je Odrčić.

Dječji vrtić Velika Gorica ove godine obilježava veliku obljetnicu, stoga je Dan kravate obilježen upravo s njihovim mališanima. 

-Ponosna sam na svoje odgojitelje i svoj stručni tim koji radi izvanredan posao. To je skup predivnih ljudi. Kroz naš dugogodišnji rad dug 65. godina, promičemo kulturu i povijest ne samo Turopolja nego cijele Lijepe naše. Naša djeca su ta koja će to danas-sutra prenijeti cijelome svijetu, čime naš identitet živi i dalje – poručila je ravnateljica Irena Kozmić. 

Podsjećamo, Sabor Republike Hrvatske je 18. listopada proglasio Dan kravate kako bi odao počast ovom elegantnom modnom dodatku, koji je postao prepoznatljiv simbol Hrvatske diljem svijeta. 

FOTO: Marija Vrbanus, Cityportal

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

FOTO galerija:

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Fiskalizacija 2.0 pred vratima! Vegora organizira besplatno predavanje

Nova pravila na snagu stupaju početkom sljedeće godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay.com

Razvojna agencija Grada Velike Gorice – Vegora organizira u srijedu, 22. listopada 2025. godine, besplatno predavanje pod nazivom “Fiskalizacija 2.0 bez komplikacija – vodič za prilagodbu malih poduzetnika”. Edukacija će se održati u VG Poduzetničkom inkubatoru s početkom u 13 sati, a vodit će je dr. sc. Nikola Rovis, direktor tvrtke Superius d.o.o. Tema predavanja bit će nadolazeće promjene u Zakonu o fiskalizaciji koje na snagu stupaju 1. siječnja 2026. godine.

Tijekom jednosatne edukacije sudionici će moći saznati što točno donosi nova verzija fiskalizacijskog sustava i koje korake trebaju poduzeti kako bi svoje poslovanje prilagodili na vrijeme. Program predavanja obuhvaća pregled obveza i rokova, savjete kako zadovoljiti nove zakonske uvjete, najčešće pogreške koje dovode do kazni te praktične upute za što jednostavniju prilagodbu.

Poseban dio predavanja bit će posvećen pitanjima i odgovorima, čime se polaznicima omogućuje rješavanje konkretnih dilema iz prakse.

Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane obrtnike, male poduzetnike, računovođe i sve koji žele razumjeti kako će izgledati Fiskalizacija 2.0. Sudjelovanje je besplatno, a prijave se zaprimaju putem online obrasca do utorka, 21. listopada 2025. u 14 sati.

Nastavite čitati

Vijesti

Mali ekolozi iz Dječjeg vrtića Velika Gorica proslavili 65 godina uz projekt o prometu i okolišu

Djeca iz Dječjeg vrtića Velika Gorica kroz brojne radionice, pokuse i igre učila su o sigurnosti u prometu i važnosti brige za okoliš.

Objavljeno

na

Objavio/la

U područnim objektima Kurilovečka i Mraclin Dječjeg vrtića Velika Gorica u srijedu, 15. listopada, održan je projektni dan “Promet i ekologija” u sklopu programa Međunarodne Ekoškole. Događaj je bio i prilika da se obilježi 65. rođendan vrtića, uz bogat program aktivnosti za djecu svih uzrasta. Cilj projektnog dana bio je razvijati svijest o očuvanju okoliša, sigurnosti u prometu i zdravim životnim navikama kroz istraživačke, likovne i iskustvene radionice.

Predškolske skupine predstavile su plakate na temu prometa i ekologije, a mališani su se okušali i u prometnom poligonu s biciklima. Kroz slikopriču “Pužić Slavko i tablet” razgovaralo se o važnosti kretanja i zdravih navika.

Mješovite i jasličke skupine izrađivale su makete prometnica i eko vozila, istraživale zrak te slušale ekopriču “Ptičice ne mogu disati”. Djeca su kroz igru i kreativne pokuse učila kako vozila utječu na okoliš i što znači čist zrak.

U skupini s ranim učenjem engleskog jezika djeca su izrađivala plakate i makete grada te učila kako automobili zagađuju zrak. U Montessori skupini roditelj-biciklist pokazao je bicikl na električni pogon i objasnio važnost zaštitne opreme u prometu. Posebno zanimljiva bila je akcija Eko patrole, koja je dijelila eko vozačke dozvole djeci, roditeljima i zaposlenicima koji su u vrtić stigli pješice, biciklom ili romobilom.

U Mraclinu su se djeca i roditelji okušali u prometnom poligonu te sudjelovali u radionici s predstavnicima auto kuće Gašparić, koji su predstavili električni automobil i razgovarali o prednostima e-vozila.

Projektni dan pokazao je da teme prometa i ekologije mogu biti pristupačne i zanimljive i najmlađima, osobito kada se uče kroz praktičan rad i igru. Aktivnosti su povezale djecu, roditelje i odgojitelje oko zajedničkog cilja, razvijanja osnovnih navika koje doprinose sigurnijem i čišćem okruženju.

Nastavite čitati

Reporter 453 - 22.09.2025.

Facebook

Izdvojeno