ktc
Povežite se s nama

Vijesti

MOST apelira na oporbu: Pomozite nam pokrenuti tematsku sjednicu o situaciji u Velikoj Gorici

Žele izvanrednu sjednicu o “Političkoj i ekonomskoj situaciji u Gradu Velikoj Gorici”

Objavljeno

na

Vijećnici MOST-a nezavisnih lista u Gradskom vijeću Grada Velike Gorice u petak su održali konferenciju za medije kako bi podsjetili da se bliži rok za dostavu odgovora na pitanja koja su postavili na prošloj sjednici Gradskog vijeća, 2. listopada. Tada su tražili od Grada da im pismeno dostave popis svih gradskih projekata na kojima je radila tvrtka Elektrocenter Petek, upletena u aferu Janaf. No, do danas, kažu, odgovor nisu dobili, a rok je 2. studenog.

Osim toga, nezavisni vijećnik u klubu MOST-a Alan Šembera i koordinator MOST-a VG Damir Slojšek zatražili su potporu svih stranaka koje participiraju u radu Gradskog vijeća potporu kako bi pokrenuli tematsku sjednicu na temu aktualne političke situacije u Velikoj Gorici. Za to im treba trećina glasova svih vijećnika, kojih je u Gradskom vijeću ukupno 31.

– Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća, kolege iz SDP-a su tražili uvrštavanje točke dnevnog reda o aktualnoj situaciji u gradu. Odbijena je od strane vladajućih. Došlo je do ideje sa SDP-om da se pokrene skupljanje potpisa za tematsku sjednicu. Vidimo da HDZ i stranka Bandić Milan 365 ne žele razgovarati o toj temi. Želimo skupiti dovoljno potpisa za tematsku sjednicu “Politička i ekonomska situacija u Gradu Velikoj Gorici” da stvarno doznamo tko vodi grad – kazao je gradski vijećnik Slojšek te podsjetio kako su preko svog stranačkog kolege i zastupnika u Saboru Nikole Grmoje tražili da Sabor promijeni odredbu kojom je dozvoljeno da jedna osoba bude član skupštine javnog trgovačkog društva, kao što je to slučaj u Velikoj Gorici.

23.10.2020. Velika Gorica – Konferencija za medije MOST-a NL. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Imamo trenutno situaciju s COVID-om. U ožujku su se svi izmjenjivali na pressicama gradskog Stožera, a sada se nitko ne javlja. Ne znamo hoće li Grad opet pomoći tvrtkama, da li gospodin Ačkar komunicira s ravnateljicom Osnovne škole Eugena Kumičića gdje imamo jako puno zaraženih i cijeli odjel je u online nastavi. Dolazi li taj gospodin uopće u Veliku Goricu. Nitko ga nije vidio. Trebao bi pomoći u školi i dati podršku uznemirenim roditeljima i ravnateljici. S druge strane, kao voditelj kriznog stožera, građanima bi se trebao obratiti Kolarec – dodao je Damir Slojšek.

Šembera i Slojšek ponovno su upozorili i na probleme u kojima se našao projekt Aglomeracija Velike Gorice te predložili da se u pomoć pozove i Vlada RH, kako Gorica ne bi morala plaćati penale.

– Dogovoreno je s trenutno odsutnim gradonačelnikom da, kada se rade prokopi po cestama zbog Aglomeracije, kada se budu dovršavale te ceste da se ne asfaltira samo tri metra koliko je dozvoljeno projektom, nego u punoj širini. Da se dobije sređeni kolnik u širini pet ili šesti metara i to je odlično, to je pametna odluka. Međutim, dodatni dio nije u projektu Aglomeracije i mora ga platiti direktno Grad. Izvođači su krenuli asfaltirati, a grad ne isplaćuje tu razliku za asfaltiranje ceste. Zašto? Možda v.d. gradonačelnik nema ugovore, nema novaca ili ti novci nisu u proračunu…? A mi nemamo rebalansa proračuna – objasnio je Šembera i pozvao Kolarca i novog direktora VG Vodoopskrbe Krunoslava Višić da pokažu da upravljaju situacijom.

23.10.2020. Velika Gorica – Konferencija za medije MOST-a NL. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Tražimo osnivanje stručnog nadzornog tijela koje će kontrolirati situaciju izvođenja poslova na projektu Aglomeracija. Preveliki su novci u pitanju i prevelik je rizik za grad. Sve stoji na ljudima koji nisu birani glasovima ljudi, izabrani su ad hoc i to je prevelika opasnost za sve nas da to bude njima prepušteno. Najbolje da to bude ekipa Gradskog vijeća koja strukom može razumjeti što se tamo radi i da prati kako ide – dodao je Šembera i ponovio kako je i dalje nejasno što se događa s gradskim proračunom te ne razumije zašto vladajući ne naprave rebalans proračuna.

Prema svemu sudeći, ističe Šembera, zaključak je kako je grad u teškoj financijskoj situaciji.

– Manjak gradskog proračuna je i za mene kao gradskog vijećnika potpuna enigma. Gospodin Kolarec mora dokazati da vlada gradivom upravo na financijskom dijelu. On mora stati i preuzeti odgovornost te pred građanima i gradskim vijećnicima reći kakva je financijska situacija i kome ide koliko manje zbog manjka prihoda u gradski proračun. Na kraju, mora reći kako će financirati sve ovo što sam spomenuo ranije jer on, pravno gledano, bez rebalansa ne može plaćati ove dobavljače iz Aglomeracije – kaže Šembera.

Na kraju konferencije Damir Slojšek je kazao i kako MOST radi na tome da proširi svoj klub u Gradskom vijeću, no još ne želi otkriti tko su ti vijećnici koji bi eventualno prešli u MOST. Sve će se, kaže, saznati vrlo brzo.

Vijesti

Pečati u putovnicama odlaze u povijest – EU uvodi potpuno digitalnu kontrolu ulaska i izlaska

Novi sustav evidentirat će datum i mjesto ulaska i izlaska, trajanje dopuštenog boravka, kao i slučajeve u kojima je putniku odbijen ulazak.

Objavljeno

na

Objavio/la

10.04.2026., Zagreb - U Medjunarodnoj zracnoj luci "dr. Franjo Tudjman" zapocela je puna primjena Entry/Exit sustava (EES), Prezentiran je ABC sustav granicne kontrole i EES kiosk. Rijec je o suvremenim rjesenjima u podrucju upravljanja granicama, ukljucujuci i EES sustav Europske unije, kojima se unapredjuje sigurnost i ubrzava granicna kontrola putnika, uz vecu razinu automatizacije i protocnosti prometa na zracnim granicnim prijelazima. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Europska unija je od jučer, 10. travnja 2026. godine u potpunosti uvela sustav ulaska/izlaska EES, čime je završila faza postupnog uvođenja i prelazi se na isključivo digitalno evidentiranje prelazaka vanjskih granica Schengena.

To znači da se državljanima trećih zemalja pri ulasku u schengenski prostor više neće pečatirati putovnice, već će se svi podaci automatski bilježiti elektronički. Novi sustav evidentirat će datum i mjesto ulaska i izlaska, trajanje dopuštenog boravka, kao i slučajeve u kojima je putniku odbijen ulazak. Boravak će se računati automatski putem integriranog kalkulatora.

Od početka primjene sustava 12. listopada 2025. do 1. travnja 2026., u Hrvatskoj je u EES sustavu kreirano i verificirano više od 3.750.000 dosjea državljana trećih zemalja.

Nastavite čitati

Vijesti

Protupožarna flota Air Tractora završena prije roka – HRZ preuzeo i šesti avion

ZTC je završio godišnje preglede i modernizaciju sustava za gašenje, a svih šest Air Tractora spremno je za sezonu 2026.

Objavljeno

na

Objavio/la

Hrvatsko ratno zrakoplovstvo preuzelo je i posljednji, šesti protupožarni zrakoplov Air Tractor AT-802 nakon završenih radova u Zrakoplovno-tehničkom centru (ZTC). Primopredaja je obavljena 10. travnja, čime je kompletirana cijela flota tog tipa aviona za protupožarnu sezonu 2026.

Osim Air Tractora, ZTC je u sklopu priprema za sezonu 2026. do sada predao i četiri Canadaira CL-415. Prema podacima ZTC-a, dinamika isporuke protupožarnih aviona poboljšana je od 2023. godine, a ove je godine prvi put svih šest Air Tractora predano prije polovice travnja.

“Završetkom radova na svih šest Air Tractora ZTC potvrđuje pouzdanost u održavanju protupožarne flote, koja je posebno došla do izražaja posljednje tri godine. Rezultat je to sustavnog rada, iskustva i predanosti naših zaposlenika”, istaknuo je presjednik Uprave, Ivica Vidović.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

FOTO Sajam Vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Sajam Vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica održan je jučer (petak, 10.4.2026.) u Ekonomskoj školi Velika Gorica. Sudjelovale su vježbeničke tvrtke 3. i 4. razreda. Sajam je pozdravnim govorom otvorila ravnateljica Ekonomske škole Vesna Brkljačić.

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Učenici iz Ekonomske škole dobro znaju da poduzetnički pothvat počinje s idejom, zamisli, predodžbom. Za sve što se započne potrebni su poduzetnici i investitori, a za poslovni uspjeh potrebni su kreativni i inovativni ljudi.

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke iskoristile su ovaj nastup za uspješno predstavljanje svojih ideja i znanja, kao krunu rada tijekom školske godine, ali i suradnje s partnerskim tvrtkama. Sajam Vježbeničkih tvrtki ima promotivnu ulogu s ciljem razmjene iskustva i predstavljanja svojih fiktivnih proizvoda i usluga, ali i stjecanje novih kupaca.

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke uspješno su ostvarile svoj cilj koristeći svoje komunikacijske vještine, umijeće pregovaranja i kreativnost kao i stečeno znanje iz stručnih predmeta.

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke ocjenjivalo je nekoliko povjerenstava – povjerenstvo za prezentacije tvrtki, povjerenstvo za prodajni razgovor, povjerenstvo za prodajnu dokumentaciju te povjerenstvo za vizualni dojam.

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.04.2026. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Tri prvoplasirane vježbeničke tvrtke nagrađene su prigodnim darovima. Prvo mjesto osvojila je Adalia (4.a) i mentorica Vesna Radočaj. Na drugom mjestu je Soushop (4.d) i mentor Željko Svekrić, a na 3.mjestu El Printach (4.a) i mentorica Jadranka Ćejić. (Tekst: Sanja Mirenić, prof)

Galerija fotografija

 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

VIDEO Kraj smrada: Moderni pročistač donosi rješenje, prvi korisnici uskoro spojeni

Vrijednost projekta Aglomeracije je 104 milijuna eura, dok je vrijednost izgradnje samog pročistača 37 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal.hr

Velika Gorica ulazi u završnu fazu velikog infrastrukturnog ciklusa kojim se dodatno podiže razina komunalnih usluga i zaštite okoliša, a jedan od ključnih projekata je izgradnja novog postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda.

U sklopu šireg zahvata već je izvedeno više od 145 kilometara kanalizacijske mreže te više od 5.000 priključaka, dok će građani do kraja godine dobiti obavijesti o mogućnosti spajanja. Detalje o radovima koje su obišli gradonačelnik Ačkar i predsjednik uprave Vodoopskrbe Ivan Rak, pogledajte u videu:

FOTO galerija:

 

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Sova je sletjela! U Veliku Goricu stigao KTC centar

Zavirite na otvorenje👇

Objavljeno

na

Objavio/la

Sova je sletjela, a kupci napokon dočekali KTC centar!

U Veliku Goricu stigla 15 milijuna vrijedna investicija koja je objedinila sve na jednom mjestu –  zavirite na otvorenje👇

 

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno