Marko Petrović najbolji u Domu svog strica Dražena, Gorica za povijest

Košarkaši Gorice pobijedili su Hermes Analiticu 89-73 i prvi put u povijesti se plasirali na završnic turnir Kupa Krešimira Ćosića. U četvrtfinalu će igrati protiv Splita

Domaći poraz od Hermes Analitice sigurno je bio u mislima igrača Gorice u trenucima kad su istrčavali na parket Doma Dražena Petrovića, na kojem su se sudarili s istim protivnikom u osmini finala Kupa Krešimira Ćosića. Doduše, ovoga puta protivnik je bio u bitno slabijem izdanju nego u tom porazu, budući da je Hermes ostao bez trojice ponajboljih igrača u posljednjih 20-ak dana, ali to ni u kojem slučaju ne umanjuje važnost pobjede. Naime, Gorica je slavila 89-73 i plasirala se na svoju prvu završnicu domaćega Kupa u povijesti!

Praktički od prve sekunde Gorica je preuzela konce igre u svoje ruke, dominirala i gradila razliku, pa je nakon samo osam minuta već bilo 15 razlike za naše košarkaše. Pokušavali su se “analitičari” vratiti, u završnici poluvremena čak i prišli na dva koša zaostatka, ali već u trećoj četvrtini stvari su i definitivno sjele na svoje mjesto. Gorička prednost otišla je u jednom trenutku i preko 20 razlike, tako da na kraju nije bilo nikakve drame ni posebnog uzbuđenja. Sigurno i samouvjereno Sesarovi igrači su otišli među osam.

– Zaslužena pobjeda Gorice, treba im čestitati – priznao je i trener Hermes Analitice Zvonimir Mravak, dok trener naše momčadi Josip Sesar nije padao u bilo kakvu euforiju.

– Bila je ovo zanimljiva utakmica iz koje je najvažnije da smo ostvarili cilj i izborili nastup na završnom turniru Kupa. Ujedno, bila nam je ovo i posljednja priprema za sve ono što nas čeka u nastavku prvenstva – kazao je Sesar.

Prvo ime Gorice u ovom je susretu bio Marko Petrović, koji je ubacio 16 koševa za nepunih 18 minuta na parketu, uz tri trice, uz samo osam potrošenih lopti. Kod Marka, sina bivšeg izbornika Ace, očito je motiv bio poseban, jer igralo se u dvorani koja nosi ime njegova legendarnog strica… U stopu su ga pratili Ivan Majcunić i Borna Kapusta s po 14 koševa, 12 je dodao Ante Mašić, a devet koševa i deset skokova imao je Marko Baković.

Kad se sve zbroji, sasvim dovoljno za plasman na “Final 8”, na kojem će Gorici u četvrtfinalu protivnik biti Split, kojeg su ove sezone naši košarkaši već uspjeli pobijediti. Na završnici će igrati još i Zadar, Cibona, Škrljevo, Zabok, Bosco te bolji iz nedjeljnog ogleda Cedevite i Vrijednosnica Osijek.

Prvenstvo se nastavlja već u subotu, kad u Veliku Goricu dolazi Šibenik, izravni rival u borbi za pozicije, momčad koja je nakon prvog dijela prvenstva imala jednak učinak (četiri pobjede i devet poraza) kao Gorica.

Loša subota u Podravini: Ostali bez bodova, ali i bez cijele lijeve strane!

Nogometaši Gorice izgubili su 2-0 od Slaven Belupa u Koprivnici, čime su završili prvu četvrtinu prvenstva. U sljedećem kolu će Gorica u Zaprešić ići kao šesta momčad prvenstva, ali bez Lovrića i Čabraje, koji su u Koprivnici dobili crvene kartone…

Nisu puno nogometaši Gorice imali gostovanja nakon kojih je ostajao gorak okus. Uostalom, nisu bez razloga prozvani “kraljevima gostovanja”, zahvaljujući cijeloj niski skalpova koje su skidali širom HNL-a. Čak i porazima, osim rijetkih, ostajao je dobar dojam. A među rijetkima se izdvaja, recimo, onaj s početka veljače. U Koprivnici. Dva navijačka autobusa zaputila su se u Podravinu, očekivanja su bila velika, no Gorica nije pokazala previše na terenu. I izgubila je 2-0… Sedam i nešto mjeseci kasnije, ove subote poslijepodne, nažalost, priča je bila praktički ista. Velika očekivanja, ipak kudikamo bolja igra nego tad, ali opet poraz. Opet 2-0.

– Na otvaranju utakmice imali smo inicijativu, držali smo loptu u nogama, ali nismo bili hrabri s tom loptom, nismo dobro kombinirali. Pogotovo u zadnjoj trećini, gdje je bilo prostora i mogli smo stvoriti neke šanse. Možda i ispoštovati suigrača na povratnoj lopti u nekim situacijama, da mi zabijemo… A onda nas je presjekao taj autogol Steenvoordena – analizirao je nakon utakmice trener Gorice Sergej Jakirović.

Ključni trenutak utakmice dogodio se u 28. minuti. Gorica je stvarno krenula dobro, opasno prijetila preko Lovrića, Suka i Cherifa, ali domaćinu je trebao samo jedan trenutak da preokrene utakmicu u drugom smjeru. Bogojević je pucao s desne strane, Kahlina odbio, ali lopta se od noge Nizozemca Matthewa Steenvoordena odbila u “malu mrežu”.

– Nije mi to izgledalo baš tako opasno, ali eto… Belupo je poveo – sliježe ramenima trener Jakirović.

Ukupno gledajući, Gorica je bila bolja momčad u tih prvih 45 minuta, ali što ti to vrijedi kad je rezultat u negativi. Reakcija stožera bila je ubacivanje Lukasza Zwolinskog umjesto Joeya Suka, još veće okretanje napadu. Pokušavala je Gorica doći do izjednačenja, tražila rupu u obrani domaćina, ali na kraju balade gol je primila. Igrala se 86. minuta kad je nakon kornera za Belupo lopta završila na ruci Marijana Čabraje. Presuda je bila jasna odmah, crveni karton i jedanaesterac za Slaven Belupo. Ivan Krstanović bio je miran za svoj 94. gol u HNL-u.

– Na poluvremenu smo odlučili ubaciti drugog napadača, da budemo još opasniji, u čemu smo donekle i uspjeli. Imali smo još neke situacije, ali onda dođe taj prekid… Znali smo što tu rade, ali došlo je do pada koncentracije i završilo je tako da je Čabraja dobio crveni. Krstanović je to zabio i moramo čestitati na kraju Belupu – kazao je Jakirović.

Završena je tako prva četvrtina prvenstva, svatko je dosad već igrao sa svakim. Pa tako, naravno, i Gorica. Nakon devet kola na kontu je 12 bodova, jedan manje nego prošle sezone nakon prvih devet utakmica, a to je dovoljno za šesto mjesto na tablici. Cilj je, više puta je istaknuto, mjesto među prvih pet, no sve je to tu negdje, u bod ili dva… I zato će biti važno početi skupljati bodove, počevši već od Zaprešića u sljedećem kolu.

Neće to biti nimalo lako, jer osim Čabraja, u Koprivnici je drugi žuti u sudačkoj nadoknadi dobio i Kristijan Lovrić, prvi klupski strijelac. Prevedeno, Gorica će kod Intera gostovati bez cijele lijeve strane momčadi, što će sigurno biti veliki hendikep. Za Čabrajinu poziciju konkuriraju iskusni Matija Špičić i mladi Krešimir Krizmanić, Lovrićevu će vjerojatno preuzeti Iračanin Jiloan Hamad ili Justin Mathieu, što govori da Jakirović nije bez opcija, ali naravno da će dvojica ponajboljih igrača nedostajati… I bit će ih teško nadoknaditi.

Nakon Zaprešića slijedi još jedno gostovanje, kod Osijeka u Gradskom vrtu, što će ujedno otvoriti seriju ogleda Gorice s klubovima iz “velike četvorke”. Nakon Osijeka slijedi domaći sudar s Dinamom, zatim gostovanje na Rujevici kod Rijeke, pa onda dolazi Hajduk… Nema vremena za žaljenje za propuštenim, Koprivnica ostaje iza nas, vrijeme je za nove nogometne bitke.

FOTO Klas protiv Dinama (J) prošao kao ‘bos po trnju’

21.09.2019. Mičevec. Jedinstvena županijska nogometna liga – 06.kolo: NK Klas – NK Dinamo (Jakovlje). Foto: David Jolić/cityportal.hr

Klas je nakon katastrofe u prošlom kolu u Keresticu protiv TOP-a (0:10!), uvjerljivo poražen i na domaćem terenu kontra Dinama iz Jakovlja. Rezultat bi za domaće vjerojatno izgledao povoljnije da je hitri Domagoj Bedeković u prvom poluvremenu iskoristio tri velike prigode (9., 10. i 12. minuta) te da je plasirana lopta Gorana Fišera u 15. minuti završila u donjem kutu umjesto u golautu. Gosti su to kaznili u dvije minute pogotkom Kristijana Špičeka (25.) odnosno eurogolom Matije Šipeka (26) za vodstvo 0:2. Četvrtu zrelu šansu Bedeković je konačno realizirao i smanjio na 1:2.

Početkom drugog poluvremena Bedeković je opet u centru pažnje svojim nezadrživim prodorima i teško shvatljivim promašajima. Gosti su kombinatornom igrom izvodili brze napade i uredno ih realizirali, Josip Vicić iz gužve pogađa rašlje za 1:3 (60.), a Mateo Piškor izvodi malu bravuru i pogađa za 1:4 (65.)! Porozna obrana domaćih u završnici se posve raspala i još dvije lopte su završile u domaćoj mreži, strijelci su bili Šipek u 80. i Luka Vrabec u 89. minuti. Drugi pogodak za domaće postigao je Fišer (85.).

Jedinstvena županijska nogometna liga 2019./2020. – 06. kolo

NK Klas – NK Dinamo (Jakovlje) 2:6 (1:2)

Mičevec. Igralište: SRC Mičevec. Gledatelja 70. Subota, 21.09.2019., 16:30 sati. Sudac: Bojan Čerkez (Vrbovec). Pomoćnici: Antonio Kokot (Vrbovec) i Srećko Jantoljak (Vrbovec). Delegat: Ivica Mihelja (Okešinec). Strijelci: 0:1 – Špiček (25), 0:2 – Šipek (26), 1:2 – Bedeković (37), 1:3 – Vicić (60), 1:4 – Piškor (65), 1:5 – Šipek (80), 2:5 – Fišer (85), 2:6 – Vrabec (89).

KLAS: Tomić, Bučarić, Kundih, Bedeković (od 73. Oreč), M. Sviličić, Fišer, Habuš, Jerković, Majić (od 81. I. Sviličić), Vidaković, Šarić. Trener: Dragan Karanović.

DINAMO: Šimunić, Škrlin Batina (cap.), Petir, Vrabec, Šipek, Piškor (od 81. Suhina), Špiček, Dutković, D. Konjevod, A. Konjevod (od 46. Vicić), Svetec (od 81. Debogović), Trener: Štefek Pučić.