Povežite se s nama

Vijesti

Manje vijećnika primat će manje naknade, novi gradonačelnik imat će jednog zamjenika

Naknade su manje, ali ostaju maksimalne zakonom dozvoljene. Predsjednik vijeća imat će 1.350 kuna, zmjenici 1.170 kuna, a vijećnici 900 kuna

Objavljeno

na

Nakon predstojećih lokalnih izbora, gorički gradonačelnik imat će jednog, umjesto dosadašnjih dva, zamjenika. Također, broj gradskih vijećnika smanjuje se na 27, a mijenja se i visina naknade koju mogu primati gradski vijećnici te članovi stalnih i povremenih radnih tijela Gradskog vijeća. Razlog ovih promjena je usklađivanje s promjenama u Zakonu o lokalnoj i područnoj samoupravi.

Prema novom Zakonu, propisano je kako u gradu s više od 60 tisuća stanovnika, kao što je Velika Gorica, neto naknada ne može na godišnjoj razini iznositi više od 13 tisuća kuna po članu predstavničkog tijela, uz iznimku predsjednika i potpredsjednika predstavničkog tijela. Prema tome, izglasali su vijećnici na 25. sjednici Gradskog vijeća, predsjednik vijeća imat će 1.350 kuna naknade, što je maksimalna naknada prema novom usklađivanju zakona. Zamjenici će imati naknadu od 1.170 kuna mjesečno, a vijećnici će dobivati 900 kuna.

– Naknadu dobivamo svaki mjesec, pa smatram da bi i sjednice trebali imati svaki mjesec. Budući da sjednice imamo svaka tri mjeseca, naknade bi mogle biti samo za mjesec kada se održavaju sjednice – smatra MOST-ova Karmen Rak, dok nezavisni  vijećnik Alan Šembera pak misli da oni koji ne dolaze na sjednice, za njih ne bi trebali biti ni plaćeni.

– Glasamo za smanjenje naknade, treba to podržati, ali opet imamo maksimalnu dozvoljenu naknadu, pa ću ja glasati protiv. 900 kuna mislim da je previše, trebalo bi veće smanjenje biti – kazao je vijećnik Stranke Ivana Pernara Tomislav Jakovljević.

Dodajmo i kako je Statutom, osim smanjenja broja zamjenika gradonačelnika, propisana i obveza javnog objavljivanja informacija o trošenju proračunskih sredstava na mrežnim stranicama tako da te informacije budu lako dostupne i pretražive.

Usvajanjem novog Poslovnika Grada Velike Gorice, pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela ili službenik kojeg on ovlasti odsad može sazvati konstituirajuću sjednicu, a uređen je način sazivanja i održavanja elektroničke sjednice u iznimnim situacijama poput prirodnih katastrofa ili bolesti.

Najave

Makrame radionica za Majčin dan – mame i djeca pozvani na zajedničko kreativno druženje

Objavljeno

na

Objavio/la

Povodom Majčinog dana, Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica u ponedjeljak, 12. svibnja 2026. godine, organizira makrame radionicu namijenjenu mamama i djeci, s početkom u 18 sati.

Radionicu će voditi Mateja Fanuko, a sav materijal potreban za rad je osiguran što znači da polaznici ne trebaju donositi ništa osim dobre volje.

Prijave su obavezne, a zainteresirani se mogu prijaviti putem telefona na broj 6260689.

Nastavite čitati

Najave

“Dajte stvarima drugu priliku” – proljetni buvljak stiže u Kuče

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Udruga žena Kuče/FB

Udruga žena Kuče organizira proljetni buvljak koji će se održati u nedjelju, 17. svibnja, iza Društvenog doma u Kučama, od 14 do 18 sati.

Posjetitelji će moći razgledati ponudu, kupiti razne predmete po simboličnim cijenama ili jednostavno donijeti stvari koje im više ne trebaju i dati im novu priliku kroz razmjenu.

Organizatorice pozivaju sve zainteresirane da iskoriste proljetno poslijepodne za druženje i ugodnu šetnju među štandovima. Informacije i prijave dostupne su na broj 091 799 7074 (Zora).

Foto: Udruga žena Kuče/FB

Nastavite čitati

Najave

Patronažna služba Velika Gorica organizira nove trudničke tečaje i grupe za potporu u dojenju – poznati termini za svibanj

Prijave nisu potrebne.

Objavljeno

na

Objavio/la

Patronažna služba Velika Gorica nastavlja sa svojim redovnim trudničkim tečajevima i grupama za potporu u dojenju koji će se održati u svibnju u predavaonici Doma zdravlja Velika Gorica.

Prvi susret, grupa za potporu u dojenju, namijenjen roditeljima koji žele dobiti informacije i podršku vezanu uz dojenje te razmijeniti iskustva u sigurnom i stručnom okruženju, doržat će se 2. svibnja u 11 sati.

Dva dana kasnije, 14. svibnja u 15 sati održava se i trudnički tečaj, koji je namijenjen trudnicama i budućim roditeljima koji se žele pripremiti za dolazak djeteta te dobiti osnovne smjernice i savjete.

Oba događanja vodi Marica Čardžić, mag. med. tech., IBCLC savjetnica i patronažna sestra.

Iz Patronažne službe poručuju kako prijave nisu potrebne, a dodatne informacije građani mogu dobiti na brojeve 01/6379-703, 01/6379-704 i 01/6379-755 ili putem e-maila [email protected].

Nastavite čitati

Moja županija

Sisak osigurao sredstva za pokretnu knjižnicu: bibliokombi stiže u ruralna naselja

Posebna pažnja usmjerena je na djecu i mlade, starije osobe te osobe s invaliditetom, kako bi i njima knjiga bila što dostupnija te i oni uživali u čitanju, učenju i druženju uz knjigu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Sisak osigurao je bespovratna sredstva za projekt kojim prvi put uvodi bibliokombi, mobilnu knjižnicu namijenjenu stanovnicima ruralnih i slabije dostupnih dijelova grada. Time se knjižnične usluge proširuju i izvan središta Siska, prema naseljima u kojima je pristup knjizi dosad bio ograničen.

Ugovori o financiranju potpisani su u Ministarstvu kulture i medija u okviru poziva „Čitanjem do uključivog društva“, koji se provodi kroz Program Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027. Projekt se financira bespovratnim sredstvima, a ukupna vrijednost ugovora iznosi 385.613,98 eura.

Mobilna knjižnica trebala bi obuhvatiti više naselja i zajednica koje su dosad imale slabiji pristup knjižničnim sadržajima, uključujući Donju Posavinu, Komarevo, Blinjski Kut, Odransku Obrež, Pračno i druga okolna mjesta.

Projekt je predstavljen pod nazivom „EUreka za jednake mogućnosti“, a njegov je cilj približiti knjige, znanje i kulturne sadržaje svim građanima, bez obzira na dob, mjesto stanovanja ili mogućnost dolaska u gradsku knjižnicu.

Zamjenica gradonačelnika Sanja Mioković naglasila je kako se projekt posebno usmjerava na skupine kojima je pristup kulturi otežan.

– Posebna pažnja usmjerena je na djecu i mlade, starije osobe te osobe s invaliditetom, kako bi i njima knjiga bila što dostupnija te i oni uživali u čitanju, učenju i druženju uz knjigu  – istaknula je Sanja Mioković.

Nastavite čitati

Kultura

Tambura ponovno preuzima pozornicu Umjetničke škole Franje Lučića – besplatan ulaz

Nastupit će učenici i studenti tambure

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

Velika Gorica će u srijedu, 13. svibnja 2026. godine, biti domaćin 3. Tambura instrumental festivala, koji će se održati u Koncertnoj dvorani Umjetničke škole Franje Lučića, s početkom u 19.30 sati. Festival organizira Umjetnička škola Franje Lučića, a publiku očekuje večer posvećena tamburaškoj glazbi uz nastupe učenika i studenata iz više gradova.

Uz domaćine, na pozornici će nastupiti učenici Glazbene škole Karlovac i Glazbene škole Frana Lhotke Sisak, kao i studenti tambure s Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu.

Svi zainteresirani građani pozvani su na koncert, a ulaz je besplatan.

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

 

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno