Povežite se s nama

Sport

Lukavec čvrsto prema tituli, Turopoljcu treba čudo, Gradići traže spas

Amaterska nogometna prvenstva polako ulaze u samu završnicu, pada odluka o svim važnim pitanjima od trećeg do sedmog ranga. Od turopoljskih klubova, za titulu se bore petoligaš Lukavec i šestoligaš Turopoljac, a za ostanak četvrtoligaš Gradići

Objavljeno

na

Naš ponos i dika prvoligaš Gorica do kraja sezone još mora odraditi utakmicu s Lokomotivom i bez obzira na ishod, uprava kluba na čelu s predsjednikom Nenadom Črnko, stručni stožer, igrači pa i navijači odradili su sjajan posao kao novaci u elitnom razredu. O tome neka više zbore ipak mjerodavniji, a pomalo u sjeni gore navedene činjenice pratio se pažljivo i amaterski nogomet, posebno klubovi iz Turopolja.

I u nižim rangovima polako se finiširaju prvenstvena natjecanja. Trećeligaš Kurilovec, koji je zapravo filijala Gorice, odradio je također sjajnu sezonu u idealnoj ligi klubova Zagreba, zagrebačkog prstena, Kvarnera i Istre. Do kraja su još dva kola, za vikend na SRC Udarnik stiže Jarun, a onda na kraju slijedi gostovanje kod Dubrave Tim kabela. Sadašnje peto mjesto u redoslijedu 18 renomiranih trećeligaša praktički je osigurano, ali možda je važnija spoznaja da u Kurilovcu stasaju mladi igrači kojima trener Perica Vidak itekako opravdano vjeruje. U tome je i bit suradnje dva kluba iz istog grada jer mnogi su u Kurilovec i stigli iz Gorice. Bilo bi zaista sjajno da neki od njih zasluže povratak.

Moramo se dotaknuti i najavljenih reorganizacija 3. HNL i povećanja broja istih s tri na pet u Hrvatskoj. Gotovo svakom simpatizeru nogometa spomenuto nije logično jer nakon samo jedne sezone, navodno se ide na formiranje samo jedne, jedinstvene treće lige? Ima li tu logike ili običnom laiku nisu poznate sve činjenice?

Turopoljski četvrtoligaši Dinamo Odranski Obrež, Odra i Gradići nažalost nisu iskoristili najavljenu reorganizaciju trećeligaša. Iz 4. HNL središte, napredovat će nekoliko najbolje plasiranih klubova ali dinamovci iz Obreža su tek sedmi s povećim bodovnim zaostatkom za šestom Zelinom. Odra je na sigurnom što se ispadanja tiče a neobično se dogodilo u Gradiću. Na gostovanje u Zabok otišlo je samo devet igrača i poraz 4-9 je logičan, a Gradići s Moslavinom dijele pretposljednju poziciju. Koliko će klubova ispadati, tek će se vidjeti nakon raspleta u jačim ligama.

Lukavec u završnicu prvenstva ulazi s četiri boda više od drugoplasiranog Dinama iz Jakovlja… Foto: David Jolić/cityportal.hr

Četiri kola prije kraja natjecanja, vrlo zanimljivo je u petom rangu, Jedinstvenoj županijskoj ligi. Turopoljski ligaš Lukavec je vodeći s četiri boda više od Dinama Jakovlje. Lukavčani do kraja igraju kod Rakovca i Laduča a domaćini su Klasu i Rugvici Sava 1976. Mnogi bi mnogo uložili na sigurne pobjede Lukavca kontra Klasa i Rugvice, za teoriju je još potrebna pobjeda u Rakovcu ili Laduču. Lukavčani prognozu sigurno mogu ispuniti ali pričekajmo jer nogomet je nepredvidiv. Dinamo Jakovlje gostuje kod Sloge u Križu i Zrinskog u Farkaševcu a ugošćuje Stupnik i Sutlu. Papirnato, to je teži raspored od onog koji ima Lukavec.

Za kraj smo ostavili županijske prvoligaše istočne skupine. U 1. ŽNL istok igra osam klubova NS Velika Gorica a najuspješniji je Turopoljac na drugoj poziciji uz zaostatak od pet bodova za liderom Naftaš Ivanić. Intrigira činjenica da se vodeći dvojac sastaje međusobno u posljednjem kolu i to na igralištu na Knejama u Kuču. Prije velikog okršaja dobro je vidjeti raspored. Naftaš u Ivaniću čeka Meštricu i slabašno Oborovo a ide na okršaj Buni u Malu Bunu. Dobije li sve utakmice, Naftaš je matematički prvak i utakmica s Turopoljcem bit će formalnost. Ako Ivanić negdje kiksa, moglo bi biti vrlo veselo u zadnjem kolu. Jasno, prije toga Turopoljac mora dobiti u gostima Ostrnu i Mladost u Obrezini te doma Dubravu Vrbovečku. Lako sigurno neće biti momčadi trenera Vlade Horvata koji, kako smo čuli, do kraja prvenstva ima zanimljiv ritual za konačni trijumf. Sretno šefe iz Starog Čiča, ali i Turopoljcu, fortuna će dobro doći.

Jelačić iz Vukovine je uz bok vodećima na trećem mjestu. Trener Siniša Mioković, koji je preuzeo momčad tijekom prvenstva, ima dobre igrače i ako svi zajedno ostanu u klubu, sljedeća sezona mogla bi biti njihova. Ostali turopoljski klubovi Vatrogasac Kobilić (48 bodova), Mraclin (43), Mladost Obrezina (40), Meštrica (39) i Buna (26) raspoređeni su redom od šestog do desetog mjesta. Ostali vode bitke za ostanak u ligi a među njima i Dinamo Hidrel iz Novog Čiča s 23 boda na svom kontu, samo jednim više od Kloštra na “vrućoj” 14. poziciji.

Sport

ACES Europe u Velikoj Gorici – evo što je grad pokazao u utrci za županijsku sportsku titulu

Članovi ACES Europe obišli su sportske objekte i treninge u Velikoj Gorici u sklopu procjene Zagrebačke županije za kandidaturu Europske regije sporta 2027.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica bila je jedna od postaja trodnevnog posjeta evaluacijske komisije ACES Europe, koja obilazi Zagrebačku županiju u sklopu procjene kandidature za titulu Europske regije sporta 2027. Komisija je u našem gradu, koji već nosi titulu Europskog grada sporta 2023., razgledala sportske objekte, pratila treninge i upoznala se s planovima razvoja sportske infrastrukture.

Tijekom posjeta Gradskoj sportskoj dvorani članovi komisije vidjeli su kako izgleda svakodnevni rad u lokalnim sportskim programima. Istovremeno su se odvijali treninzi djece u različitim disciplinama, od break dancea za dječake do ritmičke gimnastike za djevojčice, kao i drugi organizirani sportski sadržaji za mlade.

U sklopu posjeta predstavljen je i jedan od većih sportskih projekata u Hrvatskoj, budući nogometni kamp Hrvatskog nogometnog saveza u Velikoj Gorici. Članovi komisije upoznati su s tijekom radova i planiranom ulogom tog projekta u daljnjem razvoju sporta u gradu i županiji.

Program posjeta uključivao je i obilazak balon dvorane, gdje su trenirale mlade rukometašice, čime je dodatno naglašena važnost sustavnog rada s mladima i razvoja ženskog sporta u gradu.

Posebna pažnja posvećena je i parasportskim programima, gdje su sportaši demonstrirali treninge, a komisiji je predstavljen pristup koji, kako je istaknuto tijekom obilaska, naglasak stavlja na dostupnost sporta svima.

Nastavite čitati

Najave

Turopoljski polumaraton se vraća u Goricu! U nedjelju 600 trkača, zatvara se dio gradskih prometnica

Nakon sedam godina pauze, Velika Gorica je ponovno domaćin Turopoljskog polumaratona.

Objavljeno

na

Nakon sedam godina pauze, u nedjelju, 31. svibnja, u Veliku Goricu se vraća Turopoljski polumaraton koji ponovno okuplja trkače na gradskim ulicama. Organizator je AK Turopolje, čiji je predsjednik Hrvoje Mikulić istaknuo kako se radi o povratku jedne dugogodišnje sportske priče u gradu.

“Turopoljski polumaraton jer nasljednik popularne Turopoljske trke koja je bila godinama ovdje. Sretni smo da se napokon vraća i uzbuđeni smo. Trka će imati tri dužine, polumaraton (21 km) te popratne utrke od 10 km i 5 km. Trenutačno imamo prijavljenih 620 trkača, potvrđenih preko 520. Očekujemo da ćemo doći do brojke od 600, a cilj nam je uhvatiti zamah kako bi ovo bila redovna manifestacija”, rekao je Mikulić.

Mikulić je zahvalio i brojnim partnerima koji su sudjelovali u organizaciji, Gradu Velikoj Gorici, Zagrebačkoj županiji, Zajednici sportskih udruga Grada Velike Gorice, turističkim zajednicama, policiji, vatrogascima te velikom broju volontera.

“Ovo je ogroman projekt i zahtijeva puno ljudi po cesti i bez njih ništa ne bi bilo”, istaknuo je.

Utrka ima i međunarodni karakter, a u Veliku Goricu dolaze trkači iz BiH, Slovenije, Švicarske, SAD-a, Kine i Filipina. Među sudionicima je i velik broj mladih, oko 10 % natjecatelja je mlađe od 20 godina.

Zbog utrke će u nedjelju doći do značajnih prometnih ograničenja. Zagrebačka ulica bit će zatvorena od 8:50 do 12 sati, od Gradske tržnice do križanja s Ulicom Rudolfa Fizira i Poštanskom ulicom. Privremeno će se zatvarati i dijelovi Ljudevita Posavskog i Matice hrvatske, koji će se ponovno otvarati nakon prolaska trkača.

“Natjecatelji koji trče 5 km kreću od Muzeja Turopolja i idu do Zubaka, tamo se polukružno okreću, vraćaju se Ulicom Ljudevita Posavskog, Matice hrvatske, idu kroz rotore i dolaze do cilja. 10 km ide tako još jedan krug. Što se tiče polumaratona, natjecatelji također idu do Zubaka, ali se ne okreću već skreću u Poštansku ulicu, ali idu po nogostupu i skreću na Vukomeričku cestu, idu u A. K. Miošića do Kolodvorske gdje će skrenuti desno prema pruzi, zatim idu lijevo u Ulicu bana Josipa Jelačića i prolaze kroz cijeli Kurilovec pa će proći kroz Josipovićevu ulicu pa preko rotora u Ulicu Stjepana Fabijančića Jape, skroz do obilaznice gdje skreću lijevo i kod novog reciklažnog dvorišta i spajaju je se na Stjepana Fabijančića Jape i dolaze do cilja i tako dva puta”, pojašnjava Mikulić.

Osim sportskog dijela, događaj će imati i popratni sadržaj DJ program, ručak za natjecatelje te sportski buvljak. Prikupljena sredstva od buvljaka bit će donirana Caritasu župe Navještenja Blažene Djevice Marije, a dodatni dio donirat će i AK Turopolje

Za natjecatelje je pripremljeno sedam okrjepnih stanica te gulaš nakon utrke te rižoto i tjesteninu s povrćem.

Podjela startnih paketa organizirana je u prostoru Turističke zajednice Grada Velike Gorice u petak od 17 do 20 sati, u subotu od 9 do 12 te od 17 do 20, kao i na dan utrke od 7 do 8:30 sati.

Nastavite čitati

Sport

FOTO VG Boys u derbi susretu bolji od Kurilovca

Objavljeno

na

Objavio/la

Liga veteranskih momčadi Nogometnog saveza Velika Gorica (NSVG) nastavljena je utakmicama 23. i 24. kola u kojima je na 12 odigranih utakmica postignuto 53 pogotka (23+ 30). Do kraja prvenstva za odigrati su još utakmice dva kompletna kola i nekoliko odgođenih utakmica.

Utakmice 25. kola igraju se u petak, 29. svibnja, odnosno u ponedjeljak 01. lipnja 2026. godine.

Galerija fotografija

Liga veteranskih momčadi NSVG-a 2025./2026., 23.-24. kolo

Rezultati 23. kola (petak, 22.05.2026.): Buna – VG Boys 1:3, Dinamo – Klas 1:2, Posavec – Lekenik 0:0, Velika Mlaka 1947 – Hruševec 7:2, Polet – Gradići 2:2, Vatrogasac – Lukavec 3:0, Kurilovec slobodni.

Rezultati 24. kola (ponedjeljak, 25.05.2026.): Lukavec – Polet 1:3, Gradići –Velika Mlaka 1947 4:4, Hruševec – Posavec 5:1, Lekenik – Dinamo 6:0, Klas – Buna 3:0, VG Boys – Kurilovec 2:1 (Škrinjarić, Zorić / Šporčić), Vatrogasac slobodni.

Poredak nakon 24. kola: 1. Klas 55 (21 17 4 0 97:26), 2. VG Boys 50 (23 16 2 5 71:24), 3. Kurilovec 47 (21 15 2 4 61:20), 4. Velika Mlaka 1947 38 (22 12 2 8 61:48), 5. Dinamo 35 (22 11 2 9 63:51), 6. Lekenik 34 (22 10 4 8 57:44), 7. Vatrogasac 33 (20 10 3 7 36:26), 8. Gradići 22 (21 6 5 11 30:66), 9. Lukavec 22 (22 6 4 12 31:43), 10. Polet 22 (23 6 4 13 34:50), 11. Buna 22 (20 6 3 13 29:44), 12. Hruševec 12 (20 3 3 14 30:87), 13. Posavec 9 (21 1 6 14 11:82).

Nastavite čitati

Sport

FOTO Šahovsko natjecanje Zagrebačke županije i tečaj za šahovske suce u Buševcu

Objavljeno

na

Objavio/la

Sportske igre mladih Šahovsko natjecanje Zagrebačke županije održano je u Buševcu za plasman na završno natjecanje Sportske igre mladih, koje će biti održano u Rijeci. Natjecanje je održano u dvije skupine: za uzrast do 11 godina i za uzrast do 15 godina.

Buševec, svibanj 2026. Natjecanje za plasman na Sportske igre mladih i seminar za šahovske suce. Foto: ŠK Polet

Buševec, svibanj 2026. Natjecanje za plasman na Sportske igre mladih i seminar za šahovske suce. Foto: ŠK Polet

Zajedno su igrali djevojčice i dječaci, a tri prvoplasirane djevojčice i tri prvoplasirana dječaka u svom uzrastu dobili su medalje. Prvaci su izborili plasman na završno natjecanje Sportske igre mladih.

Buševec, svibanj 2026. Natjecanje za plasman na Sportske igre mladih i seminar za šahovske suce. Foto: ŠK Polet

Buševec, svibanj 2026. Natjecanje za plasman na Sportske igre mladih i seminar za šahovske suce. Foto: ŠK Polet

Poredak U15: 1. Larisa Živčić, 2. Melani Đurašin, 3. Maja Kos; 1. Vid Karan, 2. Marin Doko, 3. Juraj Ilić.  Poredak U11: 1. Maša Šuligoj, 2. Marta Rožić, 3. Paula Kovačević; 1. Borna Križanić, 2. Matija Pek, 3. Viktor Heinrich.

Tečaj za šahovske suce  Seminar za klupske i županijske šahovske suce u organizaciji ogranka Centar Hrvatske udruge šahovskih sudaca (HUŠS) i ŠK Polet Buševec održan je u prostorijama ŠK Polet Buševec, od 23 do 24. svibnja 2026, godine.. Predavači na seminaru bili su međunarodni sudac Siniša Režek i drzavni sudac Maroje Portada.

Buševec, svibanj 2026. Natjecanje za plasman na Sportske igre mladih i seminar za šahovske suce. Foto: ŠK Polet

Seminar je uspješno završilo ukupno 24 kandidata.  Nakon položenog teorijskog i praktičnog dijela ispita njih 14 steklo je zvanje klupskog, a 10 zvanje županijskog šahovskog suca.

Prema izjavi predavača seminar je po brojnosti i komponentama tečaja bio jedan od najvećih i najkvalitetnijih u RH, od osamostaljenja. Predsjednik Ogranka Centar HUŠS Robert Kupek, nakon razgovora sa sudionicima, istaknuo je veliko zadovoljstvo organizacijom i kvalitetom seminara: ”Izvrstan tečaj, ljudi iznimno zadovoljni, metodički savršeno osmišljeno!” (Tekst: Zlatko Rožić)

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Sport

Završeno ekipno Finale Kupa Hrvatske u šahu

Objavljeno

na

Objavio/la

Cityportal.hr                                           Utorak, 26.05.2026.

Završeno ekipno Finale Kupa Hrvatske u šahu

Ovogodišnje ekipno Finale kupa Hrvatske odigrano je u mjestu Brela. Završeno je u nedjelju, 17. svibnja 2026. godine. Natjecale su se 32 ekipe, a među tih 32 plasman je izborila i ekipa ŠK Polet. Prvo mjesto osvojila je ekipa ŠK Petar Sedlar-Pepe (Kaštel Novi), a slijedili su GŠK Solin-Cemex (Solin) i ŠK Stridon (Štrigova). Natjecanje se moglo pratiti na 48 ploča uživo, što je bilo vrlo zanimljivo za ljubitelje šaha.

Brela, svibanj 2026. Finale Kupa Hrvatske u šahu. Foto: ŠK Polet

Brela, svibanj 2026. Finale Kupa Hrvatske u šahu. Foto: ŠK Polet

Ekipa Poleta nastupila je u sastavu: Filip Radenić, koji je ovih dana ispunio normu FIDE majstora, Željko Jukić NM, Goran Radić MK i Tereza Dejanović NM. Radenić je na prvoj ploči pokazao da može i dalje napredovati. Od 6 partija osvojio je 4,5 boda i osvojio 33 nova rejting boda. Poraz je doživio od velemajstora Ante Brkića, ali je pobijedio velemajstora Aleksandra Kovačevića iz Srbije. Odlično je igrala i Tereza Dejanović, koja također u zadnje vrijeme dobro napreduje i prešla je granicu od 2000 rejting bodova. Polet je podijelio 13.mjesto zajedno s prvoligašima ŠK Mihovljan, ŠK Dugo Selo i još 4 kuba iz 2.lige.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno