Povežite se s nama

Vijesti

Kušajte domaće delicije  na Danima hrvatskih tržnica

Nastupit će 70-tak poljoprivrednih proizvođača, uglavnom obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji prodaju vlastite proizvode

Objavljeno

na

Udruga hrvatskih tržnica već sedmu godinu zaredom organizira manifestaciju Dani hrvatskih tržnica. U subotu će se posjetiteljima na Zrinjevcu predstaviti tržnice iz cijele Hrvatske šarolikom paletom domaćih tradicijskih proizvoda. Nastupit će 70-tak poljoprivrednih proizvođača, uglavnom obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji prodaju vlastite proizvode.

Ovogodišnja tema je Plac & Piknik. Namjera je omogućiti posjetiteljima opuštanje u gradskom parku uz okuse i mirise domaće hrane.

„Svatko, tko će se u subotu, 29. rujna zateći na Zrinjevcu moći će u sjeni platana i uz osvježavajući žubor fontana uživati u hrani koju su proizvele težačke ruke i pripremile domaćice po starim, tradicijskim receptima naših baka.

Naći će se ovdje i soparnika iz poljičkog kraja, varaždinskog zelja, šarolikog povrća i voća, domaćih medova, sireva, neodoljivih suhomesnatih delicija od pršuta do slavonskih i podravskih kobasica, špeka od crne svinje, pa nezaobilaznih domaćih ulja, od zeleno-zlatnog maslinovog ulja do crnog bučinog ulja Međimurja i Zagorja, domaćih likera i vina, međimurskih gibanica i bučnica, domaće zimnice, džemova, sokova, cvijeća i još puno, puno toga što dočarava sve regionalne posebnosti Hrvatske u gurmanskom i enološkom smislu.  Za one koji se žele podsjetiti kako izgledaju pravi licitari ili stari obrtnički proizvodi od drva ili pak žele probati stare tradicionalne ljekovite ili kozmetičke pripravke ovo je također pravo mjesto za njih. Baš kao prava tržnica – prepuna svega i svačega, ali domaćeg porijekla“, poručili su organizatori.

Tijekom održavanja manifestacije pripremit će se i istarska fritaja od 2000 jaja u ogromnoj tavi promjera 2 metra, a posjetitelji će je moći probati besplatno. Za glazbenu kulisu zaduženi su dečki iz poznatog zagrebačkog benda Kraljevi ulice.

Program počinje u 9 sati i trajat će do 17 sati.

Vijesti

Sveti Nikola stiže s darovima za mališane! Pogledajte što vas sve čeka u sljedeća dva tjedna

Predstava za djecu, upaljena druga adventska svijeća, večernji koncert i omiljeni dvodnevni blagdanski sajam.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: .tzvg.hr

Advent u Gorici ide dalje s bogatim programom. U subotu, 6. prosinca, Advent u Gorici donosi cjelodnevni program za sve generacije, od predstave za najmlađe i dolaska Svetog Nikole do večernjeg koncerta goričkog benda Emanuel. Nakon toga, 12. i 13. prosinca, slijedi posebno božićno izdanje sajma Petek na Gorice

Subotnje druženje 6. prosinca počinje u 11 sati na glavnoj adventskoj pozornici, gdje će nastupiti mađioničar Jozo Bozo i svojim interaktivnim trikovima zabaviti djecu. Nakon predstave stiže i Sveti Nikola, ove godine bez Krampusa, spreman za fotografije i podjelu slatkiša najmlađima. Program se nastavlja u 18 sati na Trgu Stjepana Radića, gdje će se zapaliti druga adventska svijeća. Večer završava koncertom goričke grupe Emanuel, koja u 20:30 sati preuzima adventsku pozornicu.

Sljedeći tjedan, u petak i subotu, 12. i 13. prosinca, održat će se blagdanski Petek na Gorice. Od 10 sati ujutro posjetitelji će moći razgledati bogatu ponudu lokalnih OPG-ova i obrtnika, od blagdanskih delicija, domaćih likera i medenjaka do rukotvorina, ukrasa i darova.

Nastavite čitati

Sport

Turopoljsko srce kuca sve jače: Borba za vrijedne dresove, ali i za – prestiž!

U subotu 13. prosinca u Lobby baru će se održati Donatorska večer, na kojoj će se licitirati za vrijedne primjerke nogometnih dresova, a tjedan dana poslije igrat će se turnir goričkih kafića kod Panadića

Objavljeno

na

Objavio/la

Ideja se rodila početkom 2018. godine, krajem iste te godine zaživjela je u svom premijernom izdanju, a uoči blagdana 2025. godine došli smo i do osmog izdanja humanitarne akcije “Turopoljsko srce”. Budući da je idejni kreator cijele priče Ivan Prelec, nogometni trener, budući da su iz nogometa i njegovi najbliži prijatelji i suradnici u cijeloj priči, naravno da je ovo projekt koji dobrotu traži – loptom.

Vizija je bila imati donatorsku večer na kojoj će se licitirati za potpisane dresove poznatih nogometaša, ali i malonogometni turnir između ekipa koje će složiti velikogorički kafići. Ovaj prvi dio imao je svoj rast iz godine u godinu, vrtjeli su se vrijedni primjerci dresova, skupljao se novac za potrebite, a u ovom drugom dijelu stvorio se i ozbiljan prestiž među goričkim kafićima…

Koncept se neće mijenjati ni ove godine, u osmom izdanju. Organizatori su na svojim društvenim mrežama objavili ovogodišnje datume, pa smo doznali da će Donatorska večer biti u subotu, 13. prosinca, ovoga puta u Lobby baru. Točno tjedan dana kasnije, u subotu 20. prosinca, igrat će se malonogometni turnir kod Panadića.

Sav prihod iz ove prekrasne akcije ide potrebitim obiteljima u našem kraju, u čemu sudjeluje i Centar za socijalnu skrb, Crveni križ, svećenici… Lanac dobrote nastavlja se i dalje, osmi put zaredom.

Nastavite čitati

Moja županija

Stigli poklon bonovi – Županija nagradila i učenike

Za ostvareni uspjeh na državnim natjecanjima učenici su nagrađeni poklon bonovima u iznosu od 180 eura za 1. mjesto

Objavljeno

na

Zagrebačka županija pred kraj godine razveselila je učenike i njihove mentore!

Poklon bonovi u vrijednosti od 90 do 180 eura dostavljeni su početkom tjedna u njihove škole, a riječ je o 150 učenika i njihovih 65 mentora koji su u protekloj školskoj godini osvojili jedno od prva tri mjesta na predmetnim, umjetničkim i sportskim državnim natjecanjima.

Gimnazijalku Petru Dumanić od djetinjstva je zanimala grčka mitologija, a osvojila je 1. mjesto na natjecanju iz povijesti.

-Pripreme su išle dosta glatko, jedino sam pred sam kraj svaki dan učila i pripremala se, ali išlo je glatko – rekla je Petra.

Interes za astronomijom od malih nogu ima Fran Podvorac Mihajlović, učenik OŠ Bogumila Tonija a na posljednjem natjecanju postigao je i najbolji uspjeh osvojivši 1. mjesto.

-Astronoomija me zanima još dok sam bio mali. Nisam imao nikakvih problema s učenjem tijekom priprema jer je to ono što me zanima i prošlo je super . poručio je Fran.

Ženska rukometna ekipa, učenice Srednje škole Ivan Švear iz Ivanić-Grada, osvojile su 2. mjesto na natjecanju iz rukometa-

-Mi smo ekipa koja je inače zajedno na treninzima i kroz te treninge smo uvježbavale, tako da sam jako zadovoljna rezultatom – naglasila je njihova golmanica Gabrijela Gregorek.

Tea Babojelić, učenica Glazbene škole Ferdo Livadić, osvojila je 1. mjesto na natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa.

-Sviram mandolin! Odabrala sam ovaj instrument jer me zanimalo kako on zvuči i na koji način se svira,  na kraju sam uspješna u tome – ispričala je Tea.

Čestitke talentiranim školarcima i mentorima uputio je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Vi ste ponos i budućnost Zagrebačke županije, a kako ste vi uspješni na natjecanjima tako se i Županija trudi biti maksimalno uspješna u ulaganju u obrazovanje. Zahvaljujući uspješnim prijavama Zagrebačka županija je do sada kroz NPOO osigurala bespovratnih 81 milijun eura za gradnju i dogradnju 13 škola, a do kraja ove godine očekuje nas potpisivanje ugovora za još četiri škole – istaknuo je Kolarec.

Za ostvareni uspjeh na državnim natjecanjima učenici su nagrađeni poklon bonovima u iznosu od 180 eura za 1. mjesto, 130 eura za 2. mjesto i 90 eura za 3. mjesto. Svi mentori nagrađeni su poklon bonovima u iznosu od 90 eura.

Podsjetimo, zahvaljujući uspješnim prijavama Zagrebačka županija do sada je kroz NPOO osigurala bespovratnih 81 milijun eura za gradnju i dogradnju 13 škola, a do kraja ove godine slijedi i potpisivanje ugovora za još četiri škole.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Kultura

Galženica Art Soiree, treći put: Tri vrste umjetnosti i publika kao dio priče…

Ovogodišnje izdanje poetsko-dramsko-glazbenog programa tematski je posvećeno poljskoj poeziji, a građani su pozvani da donesu svoje pjesme ili pročitaju nešto od postojećih…, ističu iz Štoos teatra

Objavljeno

na

Štoos teatar privodi kraju još jednu godinu te poziva na 3. Galženica Art Soiree, koji će se održati u petak, 12. prosinca, u 18:30 sati u foajeu Galerije Galženica.

– Ovogodišnje izdanje poetsko-dramsko-glazbenog programa tematski je posvećeno poljskoj poeziji, a građani su pozvani da se ohrabre, donesu svoje pjesme ili pročitaju nešto od postojećih koje smo pripremili – ističe Luka Kuzmanović ispred Štoos tetara.

– Ovim prigodnim programom Štoos teatar želi prvenstveno zahvaliti svojim sugrađanima i publici na pozornosti i podršci svim našim projektima, predstavama i drugim priredbama u godini koja istječe – dodao je Luka.

Događaj je organiziran u suradnji s Galerijom Galženica, kao i prethodne dvije godine.

– Ugodno druženje otvaramo uz stihove Asnyka, Syzmborske I Tuwimate, a nastavljamo “u revijalnom tonu” uz glazbene druge goste, te nadamo se, poetsko, prozno ili čak i glazbeno sudjelovanje publike i razgovor potom. Osim vinske, na raspolaganju nam je i kapljica dobre Soplice, tradicionalnog poljskog pića u raznim aromama – ističu iz Štoos teatra i dodaju:

– Vaši domaćini su Štoos teatar i Galerija Galženica, a poetsko-vinski moderator večeri je Luka Kuzmanović. Program je podržan od strane Zaklade Kultura Nova. Ponesite, kao i prethodnih godina, dobro raspoloženje i koji stih!

Nastavite čitati

Vijesti

Porezna ovaj vikend gasi dio sustava! Provjerite što sve neće raditi

Zbog velike nadogradnje sustava od petka do nedjelje bit će nedostupni brojni online obrasci i zahtjevi Porezne uprave.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Vojtech Okenka/pexels.com

Porezna uprava najavila je da će ovoga vikenda privremeno isključiti dio svojih elektroničkih usluga zbog radova na projektu digitalne transformacije. Nedostupnost će trajati od petka, 5. prosinca u 16 sati, do nedjelje, 7. prosinca u 7 sati, a obuhvatit će niz obrazaca i online zahtjeva koje građani i poduzetnici redovito koriste.

Iz Porezne uprave poručuju da moderniziraju svoj informacijski sustav kako bi on mogao pratiti današnje potrebe digitalnog poslovanja. Trenutna platforma, koja je godinama nadograđivana, više ne može podržati nove tehnološke zahtjeve pa su potrebni ozbiljniji zahvati, piše Poslovni.hr.

Tijekom radova građanima i poduzetnicima neće biti dostupni obrasci i zahtjevi poput IVO-DOP-a, obrasca preknjiženja, dobrovoljne prijave inozemnih primitaka, zahtjeva za izdavanje ili izmjenu porezne kartice te prijave podataka važnih za oporezivanje porezom na nekretnine. Privremeno se gase i usluge za slanje prigovora i žalbi, podnošenje zahtjeva za povrat doprinosa iznad najviše osnovice, promjenu načina oporezivanja ili pokretanje postupka zastare.

Nedostupni će biti i zahtjev za izdavanje obavijesti o iskorištenom osobnom odbitku, suglasnosti za pravila nagradne igre te prijedlozi za sklapanje upravnog ugovora ili porezne nagodbe. Pauzirat će i zaprimanje zahtjeva poslano putem sustava eNovorođenče.

No, iz Porezne uprave ističu da sustav fiskalizacije, dodjela OIB-a i dohvat podataka iz Evidencije OIB-a neće biti pogođeni radovima i nastavit će raditi bez prekida.

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno