ktc
Povežite se s nama

HOTNEWS

Kumičić i ove godine razvalio na Festivalu dječjeg glazbenog stvaralaštva

Nakon prošlogodišnje pobjede na festivalu koji je osigurala Marta Jelisavčić , zboraši i mladi autori iz Kumičića nastavljaju u istom ritmu i ove godine

Objavljeno

na

Ovogodišnji, četvrti po redu, Festival dječjeg glazbenog stvaralaštva održao se 15. svibnja u dvorani ‘Gorgona’, Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. Projekt je pokrenut 2015. godine s ciljem poticanja kreativnosti kod učenika i učitelja glazbene kulture u osnovnim školama. Raznolikost izričaja, tematika i žanrova te predanost djece svojim skladbama i izvedbama već su tada u skromnim produkcijskim uvjetima ukazali na veliki potencijal festivala.

Ove godine festival je okupio 20 različitih ansambala osnovnih škola iz cijele Hrvatske gdje je gotovo 500 djece predstavilo svoje talente koje razvijaju u sklopu izvannastavnih glazbenih aktivnosti u svojim školama. Talenti se odnose na glazbeno stvaralaštvo u najširem smislu: od skladanja, pjevanja i sviranja do pripreme i izvedbe vjerojatno najkompleksnijeg glazbeno-scenskog djela – mjuzikla.

Tako se škole natječu u tri kategorije: Mjuzikl, Mladi autori i Školska mjuza, a ocjenjuje ih stručno prosudbeno povjerenstvo. Ove su godine bili Ivana Husar Mlinac (‘Mjuzikli’), Mia Dimšić (‘Mladi autori’) i Marko Kutlić (‘Školska mjuza’).

Na ovogodišnjem festivalu predstavili su se i učenici Osnovne škole Eugena Kumičića sa svojim profesorom Mladenom Ergićem.

Naši klinci predstavili su se u dvije kategorije Mladi autori i Školska mjuza. U kategoriji ‘Mladi autori’   nastupali su Lana Sedinić i Luka Kurjak izveli su svoju autorsku pjesmu ‘ Sanjam’, a u ‘Školskoj mjuzi’ predstavio se zbor s  Bohemian Rhapsody te osvojili prve nagrade.

Čestitamo Kumičićima i njihovom profesoru Mladenu i želimo još puno uspjeha u nadolazećim natjecanjima.

 

CityLIGHTS

Gudci dobili prvi „Drvored srčekovaca“ u Hrvatskoj, sadnji se pridružio i gradonačelnik Ačkar

Organizatori vjeruju kako će upravo Gudci postati primjer drugim sredinama te potaknuti slične akcije diljem zemlje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

U Gudcima je posađen prvi i zasad jedinstveni „Drvored srčekovaca“ u Hrvatskoj, posvećen djeci i odraslima s urođenim srčanim manama.

Novi drvored čine stabla lividambra i javora, posađena kao znak podrške sugrađanima s prirođenim srčanim greškama. Svako od posađenih stabala nosi drveno srce s imenom djeteta, čime simbolizira snagu, nadu i podršku obiteljima koje se svakodnevno suočavaju s tim izazovima.

Projekt je pokrenut zajedničkom suradnjom Udruge mještana Gudci i Udruge Veliko srce malom srcu, uz potporu Mjesnog odbora Gudci i Grada Velike Gorice.

Akciji sadnje pridružili su se i gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar te pročelnica Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Lana Krunić Lukinić.

„Sudjelovali smo u jednoj posebnoj akciji sadnje drveća te smo se rado priključili ovoj inicijativi posvećenoj djeci s prirođenim srčanim greškama, u čiju su čast posađena stabla kao simbol ljubavi, rasta i nade. U sadnji su sudjelovali roditelji i djeca, što cijelom projektu daje dodatnu vrijednost i snažnu poruku zajedništva. Hvala svim organizatorima na trudu, predanosti i velikom srcu koje stoji iza ove lijepe priče“, istaknuo je Ačkar.

Prema riječima organizatora, u akciji je sudjelovalo više od stotinu građana, roditelja, djece i volontera.

„Ponosni smo na više od 100 sudionika koji su podržali ovu jedinstvenu inicijativu. Veliko hvala Gradu Velikoj Gorici, Mjesnom odboru Gudci i svim volonterima na nesebičnoj pomoći. Posebnu zahvalnost upućujemo roditeljima i djeci koji su ovom projektu dali najljepši smisao. Zajedno smo pokazali koliko zajedništvo može učiniti velike stvari. Nadamo se da će ‘Drvored srčekovaca’ rasti zajedno s ovom lijepom pričom i širiti se diljem Hrvatske“, poručili su inicijatori projekta.

Simbol zajedništva i podrške

Posebnost ovog drvoreda nije samo u njegovoj simbolici, nego i u činjenici da je riječ o prvom takvom projektu u Hrvatskoj. Organizatori vjeruju kako će upravo Gudci postati primjer drugim sredinama te potaknuti slične akcije diljem zemlje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Svi u Mičevec: počinje drift spektakl DONUT 2026

Uz napete kvalifikacije i eliminacijske vožnje, posjetitelje očekuju i dodatni sadržaji poput car showa, drift taxi vožnji i bogate ugostiteljske ponude

Objavljeno

na

Objavio/la

BUGATTI Rimac poligon u Mičevcu ovog vikenda ponovno postaje središte regionalne drift scene jer DONUT službeno otvara sezonu 2026., a Velika Gorica još jednom potvrđuje status domaćina jednog od najjačih automobilističkih događanja u regiji.

Tijekom dvodnevnog programa publiku očekuju prvi veliki okršaji nove sezone, međunarodna konkurencija te nastupi ponajboljih vozača iz Hrvatske i susjednih zemalja. DONUT i ove godine donosi prepoznatljiv spoj vrhunskog natjecanja, produkcije i atmosfere koja nadilazi klasičan sportski događaj.

Poseban interes domaće publike usmjeren je na nastup Velikogoričanina Marka Brdeka, prvaka Hrvatske u driftanju za 2024. godinu, koji se nakon nedavnog predstavljanja svog profesionalnog automobila na manifestaciji Petek na Gorice vraća na stazu pred domaćim navijačima.

Uz napete kvalifikacije i eliminacijske vožnje, posjetitelje očekuju i dodatni sadržaji poput car showa, drift taxi vožnji i bogate ugostiteljske ponude, čime događaj prerasta u cjeloviti vikend sporta, showa i adrenalina.

Velika Gorica ovog vikenda živi u ritmu motora, dok Mičevec postaje mjesto na kojem sezona započinje punim intenzitetom.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Jurjevski sajam knjiga donosi bogatu ponudu izdanja u Veliku Goricu

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

U predvorju Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, od 13. do 30. travnja održava se Jurjevski sajam knjiga, na kojem posjetitelji mogu pronaći raznolika izdanja po pristupačnim cijenama.

Sajam se organizira povodom Dana Pučkog otvorenog učilišta, a i ove godine sudjeluje Biblioteka Albatros, koja predstavlja dio svog izdavačkog opusa. Posjetiteljima su dostupne brojne publikacije koje nude uvid u povijest i baštinu Turopolja, čineći ih zanimljivima kako za lokalno stanovništvo, tako i za sve zainteresirane za ovaj kraj.

Posebno mjesto na sajmu zauzimaju autori nagrađeni Književnom nagradom Albatros. Njihova djela obuhvaćaju različite književne forme, od poezije i romana do zbirki kratkih priča, čime se dodatno obogaćuje ponuda.

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija dijeli 70.000 eura Hrvatima izvan RH

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija raspisala je javni poziv za dodjelu donacija Hrvatima izvan Republike Hrvatske za 2026. godinu, za što je osigurano ukupno 70.000 eura, a rok za prijavu istječe 10. svibnja.

Riječ je o financijskoj potpori namijenjenoj neprofitnim organizacijama koje djeluju izvan Hrvatske i zastupaju interese Hrvata u Bosni i Hercegovini te pripadnika hrvatskih manjina i iseljeništva diljem Europe i svijeta.

Cilj poziva je očuvanje nacionalnog identiteta, jezika i kulturne baštine, kao i poticanje različitih društvenih aktivnosti unutar hrvatskih zajednica u inozemstvu. U fokusu su i projekti koji pridonose jačanju organizacijskih kapaciteta te povezivanju s Hrvatskom i Zagrebačkom županijom.

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura, ovisno o vrsti potpore.

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Mladost Obrezina uvjerljiva u drugom poluvremenu za glatku pobjedu

Objavljeno

na

Objavio/la

Mladost Obrezina je u 21. kolu Jedinstvene 1.ŽNL-e pobijedila momčad Milka Trnina rezultatom 3:0 golovima Noa Šalkovića (2) i Ivana Lucina. Nakon dva vezana poraza u prethodna dva kola Mladost je u prvom poluvremenu igrala nešto opreznije nego inače i prvo poluvrijeme je završeno bez golova.

Obrezina, 12.04.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-21.kolo: NK Mladost Obrezina – NK Milka Trnina 3:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Obrezina, 12.04.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-21.kolo: NK Mladost Obrezina – NK Milka Trnina 3:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Početkom drugog poluvremena momčad domaćih je krenula s otvorenom igrom i u 52. minuti Šalković je poentirao za vodstvo 1:0. Deset minuta kasnije Lucin je povisio na 2:0. Zadovoljan vodstvom trener Goran Klipa napravio je nove izmjene u momčadi za mirniju igru bez suvišnog rizika.

Obrezina, 12.04.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-21.kolo: NK Mladost Obrezina – NK Milka Trnina 3:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Obrezina, 12.04.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-21.kolo: NK Mladost Obrezina – NK Milka Trnina 3:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gosti su pokušavali smanjiti prednost domaćih, ali obrana Mladosti odigrala je vrlo dobro i sačuvala prednost. Neuhvatljivi Šalković je u završnici još jednom potvrdio svoje golgeterske sposobnosti i svojim drugim golom postavio konačni rezultat – 3:0!

Obrezina, 12.04.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-21.kolo: NK Mladost Obrezina – NK Milka Trnina 3:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Obrezina, 12.04.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-21.kolo: NK Mladost Obrezina – NK Milka Trnina 3:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Mladost Obrezina (21 8 3 10 33:41 27) je s 27 bodova na 10. mjestu u trenutačnom poretku.

Galerija fotografija

Jedinstvena 1.ŽNL NSZŽ-e 2025./2026., 21. kolo

NK Mladost Obrezina – NK Milka Trnina (Vezišće) 3:0 (0:0)

Obrezina. Stadion: ŠRC Obrezina. Gledatelja: 70. Nedjelja, 12.04.2026., 17 sati. Sudac: Davor Munić. Pomoćni suci: Fran Jelečki i Ivan Rešetar (svi Samobor). Strijelci: 1:0 – Šalković (52), 2:0 – Lucin (62), 3:0 – Šalković (89).

MLADOST: Kerkez, Ćurić, Caganić (od 58. Jurišić), Matić (od 58. Kunić), Smajić (cap.), Šalković, Lucin (od 76. Memić), Groznica (od 68. Lacković), Filipčić, Budin (od 68. Đurašin), Ramljak. Trener: Goran Klipa.

MILKA TRNINA: Moguljak (cap.), Kipson (od 32. Šaško), Milošević, Čičević, Avelar, Felix, Bilać, Radman, Hmorinski, Podgorski, Fešta. Trener: Marijo Moštak.

 

 

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno