Povežite se s nama

Kultura

Kirgistan, Ronaldo, propast, uspon i humanost u knjigama koje su – žive!

Živa knižnica ponudila je Goričanima priče o životu nogometaša, o tome kako se postane beskućnik, kako iz Kirgistana završiš u Gorici, kako izgleda život humanitarke…

Objavljeno

na

Na prvu je zvučalo neobično, nepoznato, nije bilo baš potpuno jasno što je to pripremio Gorički klub mladih, ali nakon prve večeri Žive knjižnice sve je jasno. Ta priča je – ludilo! Riječ je o projektu GKM-a koji je oduševio sve one koji su prepoznali o čemu se tu radi i došli u prostorije Turističke zajednice.

– Ideja se rodila nakon što smo na internetu vidjeli da to u svijetu jako dobro prolazi. Izvorni naziv je ‘Human library’, a ideja je da okupimo ‘knjige’ u živom obliku, ljude sa zanimljivim životnim pričama, koje sudionici eventa ‘posude’. Točnije, sjednu s njima za stol i razgovaraju. Organizirali smo ovo povodom Međunarodnog dana tolerancije, a ja se nadam da će postati i tradicija – objasnila nam je Lucija Lamešić iz Goričkog kluba mladih.

Konkretno, koncept je izgledao ovako… Postavljena su četiri stola, za jednim su sjedila tri nogometaša HNK Gorice – Goričanin Matija Dvorneković, Poljak Lukasz Zwolinski i Gruzijac Gigi Mchedlishvili – za drugim Mile Mrvalj, čovjek s višegodišnjim iskustvom života u beskućništvu, za trećim Zamira Djumashalieva, Kirgistanka s goričkom adresom, a za četvrtim naša poznata humanitarka Dalija Zubek. Posjetitelji sjednu za stol koji odaberu i imaju 15 minuta za razgovor sa sugovornicima. Odnosno, za živim knjigama. Kad 15 minuta prođe, prelazi se na sljedeći stol, a žive knjige ispočetka pričaju svoju životnu priču. I tako četiri puta, što je hodajućim knjigama možda bilo malo naporno, ali posjetiteljima je bilo, spomenuli smo već, ludilo.

– Ja sam iz poljskoga grada Sczeczina i Gorica je prvi inozemni klub i grad u mojoj karijeri… Mislim, ne u karijeri, jer karijere imaju Ronaldo i Messi, ovo moje je, rekao bih, nogometna avantura – govorio je skromni Zwolinski sa smiješkom, da bi nakon njega suigrač Mchedlishvili ispričao o životu u gruzijskoj metropoli Tbilisiju, a Dvorenković o svojim iskustvima iz Albanije, Rusije, s Islanda

Nakon 15 minuta nogometa, prebaciš se s nogometa na život jedne Kirgistanke u našem gradu, doznaš kako je naučila hrvatski, kako je promijenila vjeru, pa nakon još četvrt sata doznaš kako je to posvetiti život humanitarnom radu, pa onda za kraj čuješ iz prve ruke i kakav je osjećaj ostati bez doma.

– Najgore što se dogodi svakom čovjeku koji propadne je to što te svi ostave, odreknu te se, zaborave… Iskreno, ne znam nijednog beskućnika kojeg žena nije ostavila nakon što je propao – kazao je Mile Mrvalj iz udruge Fajter, koja se bavi pomaganjem beskućnicima.

– Nitko ne propadne preko noći, uvijek to ide postepeno, a kad shvatiš da si došao do ruba, osjećaš samo prazninu. I ništa više. Mučan je to život, spavaš uvijek s jednim okom otvorenim, u tom svijetu bude i tučnjava, i ubojstava, a posebna priča je život u kontejnerima. Skupljaš boce da bi preživio, ali često tu naletiš na sve drugo osim boca. Otvoriš vreću smeća pa ispadnu crkotine životinja, ljudski izmet, ostataci inzulina… A da ne pričam o štakorima, o nedostatku osobne higijene…. A opet, najvažnije u tome svemu je da, kad upadneš u živo blato, napraviš sve da se iz njega izbaviš. I da se ne prepuštaš, ne odustaješ od života – pričao je svoju potresnu priču Mrvalj.

I na kraju, kad sve završi, nakon nešto više od sat vremena, dođe ti žao što je gotovo. I jedva čekaš neku novu priliku da pročitaš žive knjige i doznaš njihove priče.

– Kažem, nadam se da ćemo nastaviti s ovim, sve dok nam ne ponestane životnih priča – kaže Lucija Lamešić, pa se već sljedeće sekunde složi da toga nikad ne može faliti.

Svaki čovjek nosi neku svoju priču, potencijalno vrlo zanimljivu i vrijednu pažnje, iz koje se može i štošta naučiti. Sve u svemu, ako nismo već spomenuli, ludilo od projekta… Čekamo novu rundu.

Kultura

Čak 86 pjesama stiglo na natječaj u pisanju poezije, a sutra će biti poznati pobjednici

U Gradskoj knjižnici sutra slijedi ‘Večer poezije’ ujedno i završnica natječaja.

Objavljeno

na

U Središnjem odjelu Gradske knjižnice sutra će se održati druga Večer poezije koja će ujedno biti i završnica Natječaja u pisanju poezije. Na večeri poezije će biti proglašeni dobitnici kojima će biti dodijeljene bogate nagrade, a svi sudionici natječaja i gosti će imati priliku pročitati svoju poeziju pred publikom.

Na natječaj je tako pristiglo čak 86 pjesama i to iz različitih dijelova Hrvatske i inozemstva. Prijavitelji su svoja djela slali s velikogoričkog područja, ali i Međimurja, Dalmacije, Istre, BiH i Srbije. Stiglo je poezije na dijalektima, haiku poezije i pjesama raznih tematika poput ljubavi, prirode i prolaznosti života. Sada je na redu tročlani žiri koji do srijede mora odabrati najbolja djela.

– Oduševljeni smo što se broj prijava povećao, gotovo za duplo. Nakon prošlogodišnjih 40-ak zaprimljenih djela, ove godine imamo gotovo 90 prijava. Sretno smo što ova umjetnost i dalje živi, a aktivnosti naših sugrađana i pratitelja to dokazuje – navode organizatorice.

Večer poezije u Središnjem odjelu Gradske knjižnice organizira Katarina Drvodelić uz djelatnice knjižnice, a sve počinje od 18 sati. Večer će dodatno uljepšati nastup učenika Umjetničke škole Franje Lučića te uglazbljena poezija jednog od sudionika natječaja. Za pobjednike natječaja osigurane su bogate nagrade.

Ulaz je, kao i na sve događaje knjižnice besplatan. Pozvani su sudionici natječaja, ali i svi ljubitelji poezije.

 

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Neraskidiva veza prijateljstva: Buševčani učili Rumunje plesati, pjevati i svirati po turopoljski

Mala, ali jaka ekipa uputila se u rumunjski Klokotić kako bi tamo održala trodnevnu radionicu sviranja, plesa i pjevanja.

Objavljeno

na

Neraskidiva veza prijateljstva između malog turopoljskog mjesta Buševca i rumunjskog Klokotića, duga već pola stoljeća, sada je još čvršća i jača. Naime, članovi Ogranka Seljačke sloge Buševec proteklog su vikenda posjetili svoje drage rumunjske prijatelje s jednim ozbiljnim zadatkom.

– Mala, ali jaka ekipa predvođena voditeljem tamburaša Zoranom Jakunićem i voditeljicom plesne grupe Valentinom Šepak Molnar te šest ogrankaša, tri je dana učila Klokotićane svirati, pjevati i plesati turopoljske plesove. Sama ideja rodila se još davno prije, ali sad je došlo i vrijeme za realizaciju, mislimo da je 50 godina suradnje i prijateljstva dobar poticaj da se u Rumunjskoj počnu plesati turopoljski plesovi – ističu iz Ogranka.

U ideji i realizaciji ovog projekta i želje, Ogrankašima je pripomogao Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

– Veselimo se zajedničkom druženju i nastupu ”Turopolja” – poručili su.

Foto: OSS Buševec

Foto: OSS Buševec

Foto: OSS Buševec

Foto: OSS Buševec

 

Nastavite čitati

Kultura

Velebit kao drugi dom: Fotograf Krunoslav Rac ispričat će svoju priču Velikogoričanima

Multimedijalno predavanje popratit će i promocija knjige.

Objavljeno

na

Povodom Svjetskog dana voda i Međunarodnog dana šuma Krunoslav Rac hrvatski fotograf divljih životinja, autor, pisac i veliki zaljubljenik u Velebit održat će predavanje o Velebitu i Gackoj dolini u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta. Multimedijalno predavanje popratit će i promocija istoimene knjige.

Suživot planine i rijeke je zadivljujući u svojoj simbiozi flore i faune, čovjeka i prirode, surovosti i ljepote. Krunoslav Rac, koji se zbog zaljubljenosti u fotografiju, a potom i u Velebit, iz Đakova preselio u Sveti Juraj pored Senja jedan je od rijetkih koji se „oči u oči“ susreo s divljim životinjama poput medvjeda, risa, vuka pa i muflona, a javnosti je poznat upravo po fotografijama tih divljih životinja. Nekoliko godina za redom znao je na Velebitu provesti i po šest mjeseci.

Predavanje je u utorak u 19 sati, a ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Ususret Uskrsu: Korizmeni koncert vokalista svetog Josipa u Mraclinu

Koncert počinje u 20 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

Vokalisti svetog Josipa sutra će u kapelici sv. Vida u Mraclinu izvesti korizmeni koncert. Pod vodstvom maestra Dražena Kurilovčana izvest će desetak korizmenih pjesama iz različitih krajeva Hrvatske te neke umjetničke skladbe naših poznatih hrvatskih skladatelja.

– Ovaj muški vokalni ansambl dolazi iz goričke župe Navještenja BDM, a ove godine slavimo 10 godina postojanja. Kroz ansambl je prošlo oko 30 pjevača, a trenutno ih je 14 i dečki uglavnom dolaze iz naše župe, ali i iz ostalih poput Marka Štubana koji je upravo iz Mraclina – priča nam voditelj Kurilovčan.
Uglavnom pjevaju duhovnu glazbu i svake nedjelje pjevaju na večernjoj misi u župnoj crkvi.

– Rado se odazivamo pozivima diljem Hrvatske, pjevanju na misama, ali i održavamo kraće koncerte. To nam je uvijek veselje, jer smatramo ako nam je Bog dao dar lijepog pjevanja i da ga na neki način moramo vratiti Bogu. Time svjedočimo našu vjeru našim koncertima i sudjelovanjima na svetim misama – dodao je Kurilovčan.

Koncert počinje u 20 sati.

 

Nastavite čitati

Kultura

Početkom svibnja stiže glazbena čarolija VG Brass festivala

Od 3. do 6. svibnja festival će ugostiti vodeće svjetske i domaće trubače.

Objavljeno

na

Velika Gorica će početkom svibnja ponovno na nekoliko dana postati prijestolnica glazbe. Održava se 18. Velikogorički brass festival koji za cilj ima senzibilizaciju javnosti za limena puhačka glazbala i educiranje publike o vrijednosti ozbiljne glazbe. Pučko otvoreno učilište koje je organizator ove glazbene manifestacije, nastavlja tradiciju dovođenja vrhunskih domaćih i svjetskih umjetnika koji će zasigurno oduševiti publiku svojom virtuoznošću i bogatim glazbenim iskustvom.

Program je, kao i uvijek, pomno biran, a ovogodišnji VG Brass ponovno dovodi vodeće svjetske trubače u Hrvatsku. U Dvorani Gorica 3. svibnja Festival otvara talijanski trubač Andrea Tofanelli. Uz Tofanellijevo ime često se spominje da je jedan od vodećih svjetskih trubača specijaliziranih za stil Jazza slavnog Maynarda Fegusona, no jednako je cijenjen i poznat po svojim vještinama u klasičnom izričaju. Nastupio je sa svim najeminentnijim talijanskim i svjetskim glazbenicima, te s vrhunskim jazz orkestrima i big bandovima diljem svijeta, a na otvorenju ovogodišnjeg Brassa zasvirat će u pratnji Jazz orkestra ORSH-a. Gost na koncertu bit će brazilsko-portugalski glazbenik Gileno Santana, također na trubi, kojem to neće biti jedini nastup na ovogodišnjem Festivalu.

06.05.2023. Velika Gorica. Euphoria Brass Sextet iz Finske na 17. Velikogorièkom Brass festivalu. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Drugog dana Festivala, 4. svibnja, u Dvorani Galženica nastupat će mađarski glazbenici – Jozsef Bazsinka sr. na tubi i Irina Ivanitskaia na klaviru. Jozsef Bazsinka sr. poznati je komorni umjetnik i cijenjeni profesor glazbe. S kolegicom Irinom Ivantskaiom, vrlo aktivnom solisticom i komornom glazbenicom, svira već 28 godina. Ovom uigranom dvojcu gost na koncertu bit će američki trubač Peter Wood.

U svečanom ambijentu crkve bl. Alojzija Stepinca, trećeg dana Festivala, 5. svibnja, publika će moći poslušati dvojicu Nijemaca koji trenutno žive i djeluju u Austriji. Svestrani umjetnik Uwe Köller svoje umijeće sviranja pokazat će na trubi, a pratnja na orguljama bit će mu Ulrich Walter.

07.05.2022. Velika Gorica. Koncertom Jazz orkestra OSRH i Jamesa Morrisona završen 16. Brass festival. Foto: David Joliæ/cityportal

Posljednji koncert održat će 6. svibnja, u Dvorani Galženica, trubač koji je kao gost otvorio ovogodišnji Festival – Gileno Santana, a pratnja na gitari bit će mu instrumentalist, pjevač, aranžer i skladatelj, dobitnik Latin Grammyja – Gabriel Selvage. Ovim čarobnim krugom zatvorit ćemo još jedno glazbeno putovanje zvano Brass, koje će zasigurno ostati u lijepom sjećanju i izvođačima i publici.

U okviru ovogodišnjeg Brassa, sada već tradicionalno, bit će organizirane i radionice za studente i polaznike glazbenih škola.

 

Nastavite čitati

Reporter 434 - 29.02.2024.

Facebook

Izdvojeno