Povežite se s nama

Kultura

Kirgistan, Ronaldo, propast, uspon i humanost u knjigama koje su – žive!

Živa knižnica ponudila je Goričanima priče o životu nogometaša, o tome kako se postane beskućnik, kako iz Kirgistana završiš u Gorici, kako izgleda život humanitarke…

Objavljeno

na

Na prvu je zvučalo neobično, nepoznato, nije bilo baš potpuno jasno što je to pripremio Gorički klub mladih, ali nakon prve večeri Žive knjižnice sve je jasno. Ta priča je – ludilo! Riječ je o projektu GKM-a koji je oduševio sve one koji su prepoznali o čemu se tu radi i došli u prostorije Turističke zajednice.

– Ideja se rodila nakon što smo na internetu vidjeli da to u svijetu jako dobro prolazi. Izvorni naziv je ‘Human library’, a ideja je da okupimo ‘knjige’ u živom obliku, ljude sa zanimljivim životnim pričama, koje sudionici eventa ‘posude’. Točnije, sjednu s njima za stol i razgovaraju. Organizirali smo ovo povodom Međunarodnog dana tolerancije, a ja se nadam da će postati i tradicija – objasnila nam je Lucija Lamešić iz Goričkog kluba mladih.

Konkretno, koncept je izgledao ovako… Postavljena su četiri stola, za jednim su sjedila tri nogometaša HNK Gorice – Goričanin Matija Dvorneković, Poljak Lukasz Zwolinski i Gruzijac Gigi Mchedlishvili – za drugim Mile Mrvalj, čovjek s višegodišnjim iskustvom života u beskućništvu, za trećim Zamira Djumashalieva, Kirgistanka s goričkom adresom, a za četvrtim naša poznata humanitarka Dalija Zubek. Posjetitelji sjednu za stol koji odaberu i imaju 15 minuta za razgovor sa sugovornicima. Odnosno, za živim knjigama. Kad 15 minuta prođe, prelazi se na sljedeći stol, a žive knjige ispočetka pričaju svoju životnu priču. I tako četiri puta, što je hodajućim knjigama možda bilo malo naporno, ali posjetiteljima je bilo, spomenuli smo već, ludilo.

– Ja sam iz poljskoga grada Sczeczina i Gorica je prvi inozemni klub i grad u mojoj karijeri… Mislim, ne u karijeri, jer karijere imaju Ronaldo i Messi, ovo moje je, rekao bih, nogometna avantura – govorio je skromni Zwolinski sa smiješkom, da bi nakon njega suigrač Mchedlishvili ispričao o životu u gruzijskoj metropoli Tbilisiju, a Dvorenković o svojim iskustvima iz Albanije, Rusije, s Islanda

Nakon 15 minuta nogometa, prebaciš se s nogometa na život jedne Kirgistanke u našem gradu, doznaš kako je naučila hrvatski, kako je promijenila vjeru, pa nakon još četvrt sata doznaš kako je to posvetiti život humanitarnom radu, pa onda za kraj čuješ iz prve ruke i kakav je osjećaj ostati bez doma.

– Najgore što se dogodi svakom čovjeku koji propadne je to što te svi ostave, odreknu te se, zaborave… Iskreno, ne znam nijednog beskućnika kojeg žena nije ostavila nakon što je propao – kazao je Mile Mrvalj iz udruge Fajter, koja se bavi pomaganjem beskućnicima.

– Nitko ne propadne preko noći, uvijek to ide postepeno, a kad shvatiš da si došao do ruba, osjećaš samo prazninu. I ništa više. Mučan je to život, spavaš uvijek s jednim okom otvorenim, u tom svijetu bude i tučnjava, i ubojstava, a posebna priča je život u kontejnerima. Skupljaš boce da bi preživio, ali često tu naletiš na sve drugo osim boca. Otvoriš vreću smeća pa ispadnu crkotine životinja, ljudski izmet, ostataci inzulina… A da ne pričam o štakorima, o nedostatku osobne higijene…. A opet, najvažnije u tome svemu je da, kad upadneš u živo blato, napraviš sve da se iz njega izbaviš. I da se ne prepuštaš, ne odustaješ od života – pričao je svoju potresnu priču Mrvalj.

I na kraju, kad sve završi, nakon nešto više od sat vremena, dođe ti žao što je gotovo. I jedva čekaš neku novu priliku da pročitaš žive knjige i doznaš njihove priče.

– Kažem, nadam se da ćemo nastaviti s ovim, sve dok nam ne ponestane životnih priča – kaže Lucija Lamešić, pa se već sljedeće sekunde složi da toga nikad ne može faliti.

Svaki čovjek nosi neku svoju priču, potencijalno vrlo zanimljivu i vrijednu pažnje, iz koje se može i štošta naučiti. Sve u svemu, ako nismo već spomenuli, ludilo od projekta… Čekamo novu rundu.

HOTNEWS

Noć knjige u Velikoj Gorici: Naučite kako pronaći vremena za čitanje ili se pridružite književnom susretu s Robertom Međurečanom

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija održat će se 23. travnja.

Objavljeno

na

Gradska knjižnica Velika Gorica i ove će se godine uključiti u manifestaciju ‘Noć knjige’. I ovogodišnje 13. izdanje u središe svojeg interesa stavlja djela, njihove tvorce i čitatelje, a koja se priređuje u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige.

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija održat će se 23. travnja diljem Hrvatske s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija. Ovogodišnja je tema ‘Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena’, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

U Središnjem odjelu goričke knjižnice u utorak u goste stižu Petra Jukić i Robert Međurečan. Od 18 sati, a zaljubljenica u knjige i autorica knjiškog bloga ‘Ljepota čitanja’ govorit će o tome kako pronaći vrijeme za čitanje u izazovnim vremenima.

U svom će predavanju razmotriti nekoliko savjeta kako pronaći vrijeme za čitanje iz ljubavi i učiniti ga dijelom svakodnevice.

Potom u 20 sati slijedi književni susret s Robertom Međurečanom, autorom četiri romana “Prodajem odličja, prvi vlasnik” (2008.), “Kad jaganjci utihnu u Zdihovu” (2011.), “Krletka za glinenog goluba” (2018.) i ”Domovina to go”(2022).

– Na književnom susretu u okviru Noći knjige od autora želimo saznati što mu je u izazovnim vremenima koja živimo poslužilo kao inspiracija, a od njegovih čitatelja koje im nove svjetove spomenuti romani otkrivaju – ističu iz Gradske knjižnice te pozivaju Velikogoričane da im se pridruže u ovoj zanimljivoj manifestaciji.

Nastavite čitati

Kultura

‘Čarolija prirode’: Fotograf Zvonimir Randeli vodi vas u srce Islanda

Izložba fotografija u izlogu Knjižnice Galženica može se razgledati do 22. travnja.

Objavljeno

na

U srce Islanda, kroz fotografije, vodi vas hrvatski istaknuti fotograf Zvonimir Randeli koji je uspio dočarati atmosferu, svjetlost i boje koje krase neobične prostore sjevernog otoka.

Seriju fotografija “Islandska saga: čarolija prirode” možete vidjeti u izlogu Knjižnice Galženica. Svaka fotografija je pažljivo komponirana, kako bi uhvatila suštinu surove ljepote islandskih krajolika.

Ova izložba nije samo estetsko iskustvo, već i poziv na razmišljanje o nama i zemlji. Fotografije su prije svega duboko emotivno putovanje kroz surove islandskih krajolike, koji nas zovu da istražimo ljepotu koja leži izvan granica uobičajenog.

Izložba fotografija se može razgledati do 22. travnja.

Naslovna fotografija: Fotografije Zvonimir Randeli

Nastavite čitati

Kultura

Pet dana pet besplatnih projekcija, počinje TDF u Retro kinu Galženica

Teme koje dokumentarci obrađuju su raznolike, od glazbe, aktivizma, života poznatih ličnosti, društvenih razlika i socijalno osjetljivih skupina.

Objavljeno

na

U Retro kinu Galženica sutra počinje Tjedan dokumentarnog filma. Na rasporedu je pet zanimljivih i višestruko nagrađivanih dokumentarnih filmova domaćih i inozemnih autora. Tako možete pogledati domaći film Snajka: Dnevnik očekivanja, brazilski Miucha: Glas bossa nove, čileanski Beskrajno sjećanje, poljski Zalagaonicu ili francuski Na adamantu: Nitko nije savršen.

Projekcije filmova u sklopu ovog programa trajat će sve do ponedjeljka 15. travnja, a teme koje dokumentarci obrađuju su raznolike, od glazbe, aktivizma, života poznatih ličnosti, društvenih razlika i socijalno osjetljivih skupina.

Svaki dan organizirana je po jedna projekcija dokumentarca i to u 19, a ulaz je besplatan. Raspored pronađite ovdje. 

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Tradicionalni koncert za Mali Uskrs vratio se u Gradiće!

‘Izuzetno smo ispunjeni, i u duhu i u srcu, bilo je predivno’, rekla nam je nakon koncerta ‘Jezuš nam je gore vstal’, Gordana Kovačić, predsjednica KUD-a Gradići. 

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon par godina pauze uzrokovane pandemijom i potresima, u Gradiće se na Bijelu nedjelju vratio tradicionalni koncert ‘Jezuš nam je gore vstal’ koji već 15-tak godina organizira Kulturno umjetničkog društva Gradići. Uz domaćine nastupili su i zagrebački ženski komorni zbor ‘Cantus ante omnia’, KUD ‘Dučec’ iz Mraclina, te HPD ‘Kučani’ iz Kuča.

– U našoj prepunoj crkvi Svetog Antuna Padovanskog bilo je pravo zadovoljstvo nastupiti i vratiti se nakon duže pauze. Izuzetno smo ispunjeni, i u duhu i u srcu, jer je koncert zbilja bio predivan. Već se veselimo onom dogodine! – rekla nam je Gordana Kovačić, predsjednica KUD-a Gradići.

 

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Najbolje kratke priče napisale su Ksenija Nestorović (kajkavski) i Marija Karacsonyi (hrvatski standardni)

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica, 04.04.2024. 15. Matičin književni natječaj ”Turopoljska poculica”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.04.2024. 15. Matičin književni natječaj ”Turopoljska poculica”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici raspisao je 26. rujna 2023. godine 15. Matičin književni natječaj ”Turopoljska poculica” za proznu formu kratka priča, napisanu kajkavskim jezikom ili hrvatskim standardnim jezikom. Natječaj je bio otvoren do 25. prosinca 2023., do tog roka pristigla su ukupno 42 rada iz cijele Hrvatske. Kajkavskim jezikom napisano je 13 radova, a hrvatskim standardnim jezikom 29 radova.

Velika Gorica, 04.04.2024. 15. Matičin književni natječaj ”Turopoljska poculica”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.04.2024. 15. Matičin književni natječaj ”Turopoljska poculica”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Autori radova su iz sljedećih mjesta: Bjelovar, Brezovac , Buševac, Dubrovnik, Ivanić Grad, Križevci, Labin, Lobor, Ludbreg, Ogulinec, Okuje, Opatija, Osijek, Pakrac, Požega, Rijeka, Sisak, Slavonski Brod, Split, Veleševec, Velika Gorica, Velika Mlaka, Vrbovec i Zagreb.

Velika Gorica, 04.04.2024. 15. Matičin književni natječaj ”Turopoljska poculica”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Svečana objava rezultata natječaja bila je jučer (četvrtak, 04.04.2024.) u VIP sali Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici. Uvodnu riječ imala je Ana Plehinger, predsjednica Ogranka Velika Gorica, koja je i saopćila najbolje radove. Prosudbeno povjerenstvo u sastavu prof.dr.sc. Bernardina Petrović (predsjednica), Đurđa Parać, prof. i Božidar Prosenjak, prof. odabralo je po jedan najbolji rad na kajkavskom odnosno standardnom hrvatskom jeziku te još četiri rada (dva na kajkavskom i dva na standardnom), koji su ušli u najuži izbor.

Velika Gorica, 04.04.2024. 15. Matičin književni natječaj ”Turopoljska poculica”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Najbolje kratke priče napisale su Ksenija Nestorović (Velika Gorica) – ”Fačuk” (kajkavski) i Marija Karacsonyi (Virovitica) – ”Zagonetni posjetitelj” (standardni). Autori radova izabrani u uži izbor su: Đurđa Vukelić Rožić (Ivanić Grad) – ”Seno” (kajkavski), Darko Raškaj (Lobor) – ”Jesen z brazdami i šalami ofarbana” (kajkavski), Jasminka Hržić Grubelić (Rijeka) –  ”Kiša” (standardni) i Ljiljana Vidović (Sisak) – ”McDonald’s” (standardni).

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno