ktc
Povežite se s nama

Vijesti

‘Kada se osoba s invaliditetom suoči s nemogućnošću ekonomskog opstanka, situacija postaje krajnje poražavajuća’

Zapošljavanje u fokusu treće strategije za izjednačavanje mogućnosti i prava za osobe s invaliditetom Velike Gorice

Objavljeno

na

Jučer je obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom. U Velikoj Gorici 5800 osoba ima neki oblik invaliditeta. Kako bi se poboljšali uvjeti i kvaliteta života ovog dijela stanovnika, Grad Velika Gorica proveo je dvije strategije za izjednačavanje mogućnosti i prava za osobe s invaliditetom, a u pripremi je i treća. Kako je zadovoljan provedbama strategija i stanjem po pitanju prava osoba s invaliditetom upitali smo Darka Matića, predsjednika Povjerenstva za osobe s invaliditetom Grada Velike Gorice.

– 2003. godine u listopadu je otvoren prvi pješački prijelaz sa zvučnom signalizacijom, a tijekom posljednjih deset godina podigli smo visoko ljestvicu poštivanja prava osoba s invaliditetom. Grad je što se tiče arhitektonskih barijera postao pristupačan i dostupan osobama s invaliditetom. Osjeća se jedna sinergija Grada, na čelu s gradonačelnikom i osoba s invaliditetom. Velika Gorica jedini je grad u Zagrebačkoj županiji koji ima takve dokumente, koje ima povjerenstvo za osobe s invaliditetom – rekao nam je Matić.

Treća strategija za izjednačavanje mogućnosti i prava za osobe s invaliditetom Velike Gorice morat će dati i odgovor na jedan važan problem, a to je zapošljavanje. Jer pravo na rad jedno je od osnovnih ljudskih prava i izrazito je važno osobe s invaliditetom izvući iz njihovih domova te ih uključiti u njihovu društvenu okolinu.

– Ja sam s 39. godina otišao u invalidsku mirovinu. Kad sam bio u naponu životne i radne energije, bio sam primoran zbog invaliditeta to učiniti. Tada nije bilo zakonom propisane rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom, kao što imamo danas. Kada se osoba s invaliditetom suoči i s nemogućnošću ekonomskog opstanka, situacija postaje krajnje poražavajuća. To je proces na kojem u narednom periodu trebamo jako raditi. Vjerujem da postoje i predrasude među gospodarstvenicima o kvaliteti radnika među ovom populacijom, ali postoji niz tehničkih pomagala koja omogućavaju osobama s invaliditetom da budu produktivni i doprinesu razvoju poslovnih subjekata u kojima su zaposleni – objasnio je naš sugovornik.

U sklopu tjedna osoba s invaliditetom u Gradskoj vijećnici gradonačelnik Dražen Barišić susreo se sa svojim sugrađanima koji imaju invaliditet.

– Osobe s invaliditetom nisu osobe s posebnim potrebama, već s istim potrebama kao i svi ostali građani, samo što neke od njih mogu ostvariti na drugačiji način. Kakvo smo društvo i kakav smo grad dokazujemo upravo našim odnosom prema njima – proučio je Barišić.

U ovom tjednu čeka nas niz zanimljivih događanja. Danas u 18 sati Djeca iz Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica u Pučkom otvorenom učilištu odigrat će predstavu pod nazivom Gradu s ljubavlju.

U srijedu u 19 sati u Gradskoj knjižnici Kruno Šafranić predstavit će svoju knjigu Invazija Puteljkovih neprijatelja, a u 20 sati u Clubu 100 nastupit će TS Harmonija.

O vršnjačkoj potpori kao obliku intervencije kod djece s teškoćama u razvoju govorit će Kristina Bašić, sveučilišni specijalist rane intervencije. Predavanje će se održati u četvrtak u Gradsko vijećnici od 12 sati.

Na V. memorijalu osoba s invaliditetom Marijan Dobrinić, snage će odmjeriti boćari. Natjecanje će se održati u subotu od 7 do 15 sati u Sportskoj dvorani Osnovne škole Nikole Hribara. Za one željne duhovne okrijepe u Crkvi Navještenja Blažene Djevice Marije u 20,15 sati održat će se misa.

Najave

Novo izdanje Paraatletskog mitinga – rekordan broj parasportaša dolazi na Radnikov stadion

Stiže 152 natjecatelja iz 16 klubova.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na ŠRC-u Velika Gorica, odnosno Radnikovom stadionu, 12. travnja, s početkom u 12 sati, održat će se paraatletski miting u sklopu 2. kola Hrvatske paraatletske lige, u organizaciji Paraatletskog kluba Uspon.

Prema najavama, na mitingu će nastupiti i brojni vrhunski parasportaši, uključujući osvajače medalja s paraolimpijskih igara te svjetskih i europskih prvenstava. Među klubovima koji dolaze u Veliku Goricu su Agram PAK, AK Sloboda, AK Slavonija-Žito, AK Spektar, ASK Split, PAK Karlovac, PAK Odisej Kutina, PAK OTOS, PAK Pula, PAK Rijeka, PAK Srce, PAK Uspon, PAK Vinkovci, PAK Zagreb, PAK Zmajevac i PAK Medulin.

Iz Uspona ističu kako je ove godine imaju rekordan broj prijava, sa 152 natjecatelja iz 16 klubova.

“Stadion će biti otvoren za sve posjetitelje. Stoga bih stvarno zamolio sve ljude koji su u mogućnosti da dođu i vide sve hrvatske parasportaše, ali i paraolimpijce na djelu”, poručio je naš paraolimpijac Velimir Šandor.

Nastavite čitati

Crna kronika

FOTO Nesreća na nadvožnjaku za Gradiće, intervenirali i vatrogasci

Objavljeno

na

Objavio/la

Na ulazu na nadvožnjak u smjeru Gradića dogodila se prometna nesreća.

Prema neslužbenim informacijama, u sudaru je ozlijeđena jedna osoba kojoj se trenutno pruža liječnička pomoć. Na mjestu događaja intervenirali su policija, hitna pomoć i vatrogasci. Točan uzrok nesreće i težina ozljeda bit će poznati nakon završetka policijskog očevida.

Ako je moguće, koristite alternativne pravce zbog stvaranja prometnih zastoja zbog saniranja mjesta nesreće.

Nastavite čitati

Najave

Proljetni dječji kros stiže! “Očekujemo i do 300 djece, stižu i poznati sportaši”

Ovogodišnji kros će okupiti osnovnoškolce iz Velike Gorice i okolice.

Objavljeno

na

Atletski klub Maraton Velika Gorica priprema “Proljetni dječji kros grada Velike Gorice“, koji će se održati u subotu, 18. travnja 2026. godine, s početkom u 10 sati na igralištu Osnovne škole Eugena Kumičića.

Kako je istaknuo predsjednik AK Maraton Velika Gorica Darko Mišerić, kros je zamišljen kao natjecanje po dobnim skupinama, odnosno po razredima. Trčat će učenici 1. i 2., 3. i 4., 5. i 6. te 7. i 8. razreda, pri čemu će djevojčice i dječaci nastupati odvojeno.

“Trčat će se 400 metara, odnosno 800 metara za starije kategorije te na kraju će biti i organizirana prigodna utrka za roditelje od 400 metara. Samo proglašenje bit će oko 13 sati. Svi sudionici će dobiti poklon pakete te će doći poznati gorički sportaši koji će im to dodijeliti”, dodao je.

Prema njegovim riječima, na krosu bi se moglo okupiti oko 200 do 300 djece iz velikogoričkih osnovnih i područnih škola, ali i dio mladih atletičara iz klubova sa šireg područja Zagrebačke županije.

“Nadam se da se vidimo u što većem broju. Veselimo se vašem dolasku”, zaključio je Mišerić.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Gorica obilježava Svjetski dan glasa edukacijom za nastavnike i odgojitelje

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Centar za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica

Povodom obilježavanja Svjetskog dana glasa, Centar za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica organizira stručnu radionicu pod nazivom „Prevencija poremećaja glasa“, namijenjenu odgojno-obrazovnim djelatnicima.

Radionica je usmjerena na odgojitelje, učitelje te nastavnike osnovnih i srednjih škola, koji u svakodnevnom radu intenzivno koriste glas te su izloženi povećanom riziku od njegovih oštećenja.

Edukaciju će voditi logopedinja Vanja Uzelac, stručna suradnica Centra, a održat će se u srijedu, 15. travnja 2026. godine s početkom u 17 sati.

Sudjelovanje je besplatno, no broj mjesta je ograničen. Zainteresirani se mogu prijaviti putem elektroničke pošte na adresu [email protected], najkasnije do 14. travnja 2026. godine.

Nastavite čitati

Vijesti

Zatvara se kolodvor Dugo Selo! Vlakovi otkazani, uvode se zamjenski autobusi

Zamjenski autobusi vozit će između Sesveta i Dugog Sela te prema Vrbovcu, Križevcima, Koprivnici, Ivanić-Gradu i drugim mjestima.

Objavljeno

na

Objavio/la

01.09.2017., Vrbovec - Izgradnja i renoviranje pruge Dugo Selo - Vrbovec - Krizevci. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Kolodvor Dugo Selo od danas, 7. travnja, potpuno je zatvoren za željeznički promet zbog radova na modernizaciji pruge. Zatvaranje traje do 20. travnja 2026., a u tom razdoblju dio vlakova bit će otkazan, dok će dio linija biti zamijenjen autobusima.

Kako piše Tportal, zbog radova zatvaraju se i dionice od Dugog Sela prema Sesvetama, Vrbovcu i Ivanić-Gradu. Dodatno, pruga od Križevaca do mađarske granice bit će zatvorena svaki dan od 8 do 16 sati.

Zamjenski autobusi vozit će između Sesveta i Dugog Sela te prema Vrbovcu, Križevcima, Koprivnici, Ivanić-Gradu i drugim mjestima. Gradsko-prigradski vlakovi vozit će samo do/iz Sesveta, a između Sesveta i Dugog Sela vozit će kružni autobusi.

Promjene će zahvatiti i linije iz Zagreba prema Bjelovaru, Novskoj, Vinkovcima, Osijeku i Harmici, a HŽ upozorava na moguća veća kašnjenja.

Od 7. do 20. travnja putnici s kartama HŽPP-a moći će koristiti autobuse i tramvaje ZET-a, dok će putnici sa ZET kartama moći putovati vlakovima HŽPP-a.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno