Stihovi jedne pjesme idu otprilike ovako:..proljeće je proljeće a u meni nemir..itd. U tom stilu bilo je u subotu 1. veljače na igralištu u Vukovini. Članovi Uprave domicilnog Jelačića već od ranog jutra vrijedno su “šljakali” u i oko svojeg nogometnog doma. Nevjerojatno vrijeme išlo im je na ruku jer normalno bi bilo da su morali čistiti snijeg a ne skidati veste da se ne pregriju. Sat prije podneva okupili su se i igrači te trener Stiven Žitnik pa krenuli na prvi ovogodišnji trening.
Foto: Mato Paviša
Prije toga u klupskim prostorijama pozdravili su ih predsjednik Saša Matejčić, desna ruka mu i prvi suradnik Ivica Burić, predstavnik momčadi Jadranko Lucin i drugi članovi ambiciozne Uprave. Govorio je i kapetan momčadi vukovinski Totti-Joža Matejčić a poduži monolog imao je stari lisac i strateg Stiven Žitnik.
Foto: Mato Paviša
Mnogo toga već smo napisali u najavi početka priprema. Od novosti mora se još naglasiti da je odlični mladi vezni a omaleni Argentinac Roman Galinsky otišao u Njemačku u pokušaju pronalaska prosperiteta svoje karijere. Dokumenti su još u Jelačiću i sve je otvoreno što se ovog ambicioznog dečka tiče. U prostorijama Jelačića pozdravio je prisutne i legendarni Tomislav Pedišić. Novost je njegovo ustoličenje na poziciju voditelja škole. Otkrio je Pedišić da dovodi u školu jednog donedavno prvoligaškog igrača. Zamoljeni smo da još ne objavimo ime a znate onu “veži konja gdje ti gazda kaže”. Uskoro planiramo razgovor s Pedišićem a možda se priključi i dotični gospodin pa to neće biti “sudar” jedan na jedan već dva kontra jednog.
Spomenuo je Tomislav i vjerojatan odlazak krajem mjeseca dvaju selekcija škole nogometa u goste Orijentu u Rijeku. Dopisnik City portala se tome veseli jer je ne tako davno bio u pisanom kontaktu s ljudima iz Orijenta u kojem su svojevremeno djelovali trener Ivan Đalma Marković i naša turopoljska legenda Željko Plepelić Beli. Bilo je lijepo saznati da spomenuta dvojica nisu zaboravljeni ni u Rijeci.
Velika Gorica će biti domaćin stručnog skupa posvećenog ulozi sporta u razvoju lokalne zajednice. U organizaciji Zajednice sportskih udruga Grada Velike Gorice i Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU Velika Gorica, u srijedu 25. veljače s početkom u 18 sati u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja raspravljat će se o širem društvenom značaju sporta, od povijesnog konteksta do današnjih izazova i postignuća.
Program donosi tri tematska izlaganja. Prof. dr. sc. Nino Žganec s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu govorit će o utjecaju i važnosti sporta u razvoju zajednice. Zatim će doc. dr. sc. Stipica Grgić iz Hrvatskog instituta za povijest predstaviti kako je sport od kraja 19. do sredine 20. stoljeća postao dio svakodnevice u Hrvatskoj. Za kraj, Darko Blažinčić, magistar kineziologije iz Zajednice sportskih udruga Velike Gorice pričat će na temu “Zašto je Velika Gorica Europski grad sporta”.
Velikogorički taekwondoaši iza sebe imaju dva važna međunarodna natjecanja. Na G1 Austria Openu u Innsbrucku, jednom od najjačih europskih turnira s 1.650 natjecatelja iz više od 40 država, klub je prvi put nastupio u seniorskoj konkurenciji.
Seniorski debi upisale su Lana Gavrilov (-49 kg), Katarina Bačurin (-53 kg) i Dora Habijančić (-62 kg). Iako su zaustavljene u prvom kolu, nastup na bodovnom G1 turniru, koji se računa za svjetsku rang ljestvicu i kriterij je Hrvatskog olimpijskog odbora, predstavlja važan korak u razvoju klupskog seniorskog programa.
Međutim, vrhunac je stigao nekoliko dana kasnije na M2 Openu u Rugvici. U konkurenciji 560 natjecatelja iz pet država, Goričani su osvojili četiri zlatne medalje i ekipni pehar za treće mjesto u ukupnom poretku kadeta i kadetkinja.
Zlato su osvojili Borna Kralj (mlađi kadet), Paula Kučiš (kadetkinja), Matej Turković (kadet) i Patrik Lončar (kadet). U juniorskoj konkurenciji Lana Horvat i Lejla Lea Kajfeš zauzele su peta mjesta na prvom kriterijskom turniru za juniorsko Svjetsko prvenstvo.
Novi ispit čeka ih već 28. veljače na Juniorskom prvenstvu Hrvatske u Kninu.
Natjecanje 19.velikogoričke malonogometne lige 2025./2026. u organizaciji Zajednice sportskih udruga Velike Gorice i pokroviteljstva Nogometnog saveza Velika Gorica na terenu s umjetnom travom u SC Panadić Sport stiglo je do završnice.
Velika Gorica, 14.02.2026. 19.velikogorička malonogometna liga. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 14.02.2026. 19.velikogorička malonogometna liga. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 14.02.2026. 19.velikogorička malonogometna liga. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Nakon što su odigrane utakmice po skupinama, slijede utakmice za konačni plasman. Prema rasporedu na programu su 22 utakmice. Početak je u 08:30 sati. Finalni dan je subota, 21.02.2026.
Velika Gorica, 14.02.2026. 19.velikogorička malonogometna liga. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 14.02.2026. 19.velikogorička malonogometna liga. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 14.02.2026. 19.velikogorička malonogometna liga. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Liga je organizirana za četiri dobna uzrasta: prstići, početnici, mlađi pioniri i pioniri. Prijavljene su ukupno 44 ekipe: prstići 12, početnici 14 (7+7), mlađi pioniri 10 i pioniri 8 ekipa. Utakmice se igraju sa sastavima 5+1 igrač na terenu, u trajanju od 1×30 minuta. Voditelji Lige: Zlatko Petrac i Stjepan Petrac.
Dvodnevna sudačka škola u organizaciji Hrvatskog udruženja mažoret timova (HUMT) i Europske asocijacije mažoret timova (EMTA) održana je prošlog vikenda (14.-15. veljače 2026.) u Velikoj Mlaki. Sudjelovalo je 6 polaznica, četiri iz Hrvatske te po jedna iz Njemačke i Poljske.
Velika Mlaka, 14.-15.02.2026. kola za suce HUMT-a i EMTA-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Apsolvirana su tri sudačka seminara u dva dana. Polaznice su uspješno položile praktični dio ispita – ocjenjivanje koreografija na video snimkama. Zaokružen sudački ispit slijedi tek nakon što suci imaju dva probna suđenja uživo, uz mentora. Nakon toga suci stažiraju dva turnira, isto pod paskom mentora. Ako zadovolje standarde postaju mlađi nacionalni suci HUMT-a, a internacionalne polaznice postaju mlađe internacionalne sutkinje EMTA-a.
Velika Mlaka, 14.-15.02.2026. kola za suce HUMT-a i EMTA-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Instruktori su bile Milosava Katić, licencirani senior sudac HUMT-a, EMTA-a, IFMS-a i Lucija Palac, licencirani senior sudac HUMT-a i EMTA-a.
Velika Mlaka, 14.-15.02.2026. kola za suce HUMT-a i EMTA-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Ispitna komisija HUMT-a: Milosava Katić, Lucija Palac i Katarina Ahel, licencirani junior sudac HUMT-a i EMTA-a.
Velika Mlaka, 14.-15.02.2026. kola za suce HUMT-a i EMTA-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Ispitna komisija EMTA-a: Milosava Katić, Lucija Palac i Vlado Palac, licencirani senior sudac HUMT-a, EMTA-a, IFMS-a.
Velika Mlaka, 14.-15.02.2026. kola za suce HUMT-a i EMTA-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Mlaka, 14.-15.02.2026. kola za suce HUMT-a i EMTA-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Mlaka, 14.-15.02.2026. kola za suce HUMT-a i EMTA-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Čelnici HUMT-a odnosno EMTA-a započeli su 2026. godinu vrlo ozbiljnom akcijom, osposobljavanjem novih sutkinja, jer ova godina bit će bogata mažoret natjecanjima. Izdvajaju se, kao i uvijek, regionalna natjecanja i državno prvenstvo. Međunarodni program će ove godine prvi put odvesti mažoretkinje iz HUMT-a odnosno EMTA-a na natjecanja u Njemačku (Grand Prix) odnosno Francusku (Europsko prvenstvo).
Dok većina u veljači još uživa u zimskom ritmu i krafnama, mladi atletičari AK Maraton VG Velika Gorica pomiču granice i postavljaju nove osobne rekorde.
Na jučerašnjem Dvoranskom prvenstvu Hrvatske za mlađe kadete i mlađe kadetkinje sva tri natjecatelja pokazala su da upravo borbenost, ustrajnost i hrabrost čine temelj svakog uspjeha.
U disciplini 60 m mlađih kadeta Vigo Šušnjić postavio je osobni rekord ostvarivši izvanredan rezultat od 9,65 sekundi.
U utrci 55 m prepone kod mlađih kadetkinja Ema Glija istrčala je 9,86 sekundi i time također srušila već fenomenalni osobni rekord.
Disciplinu skok u dalj (zona) Nelli Komljenović odradila je vrhunski i ostvarila rezultat 4,60 m, što je ujedno i njezin novi osobni rekord.
Natjecanje tradicionalno organizira Hrvatski atletski savez na Zagrebačkom velesajmu, a detalje o natjecanju pročitajte OVDJE.