ktc
Povežite se s nama

Vijesti

Internet smo dobili prije 25 godina

Srcu je uručena Povelja za osobite zasluge u uvođenju i popularizaciji interneta i internetskih tehnologija u Hrvatskoj, dok je CARNet primio Povelju za osobite zasluge u dugogodišnjem razvoju obrazovanja pojedinaca i hrvatskog društva u cjelini

Objavljeno

na

Prije 25 godina u Rektoratu Sveučilišta u Zagrebu službeno je puštena u rad hrvatska akademska i istraživačka računalno-komunikacijska mreža, utemeljena na IP protokolu i njezina poveznica na globalnu mrežu Internet. Projekt je u listopadu ratne 1991. pokrenulo tadašnje Ministarstvo znanosti, tehnologije i informatike, a Odbor za akademsku mrežu je izgradnju i administriranje mreže kao potporu korisnicima, povjerio Sveučilišnom računskom centru Srce. Mreža je 1995. odlukom Vlade Republike Hrvatske dobila naziv CARNet (Croatian Academic and Research Network – Hrvatska akademska i istraživačka mreža).

premijer Andrej Plenković na svečanoj obljetnici. Foto: CARNet

Tijekom 1992. nabavljena je oprema, a uspostavom i testiranjem komunikacijskih veza između četrdesetak ustanova u četiri hrvatska sveučilišna grada (Zagreb, Rijeka, Split, Osijek) uspostavljena je i testirana prva internetska veza, koja je povezala Srce i Sveučilište u Beču. Godinu poslije, međunarodno je priznata i registrirana hrvatska nacionalna internetska domena .hr, čime je Hrvatska dobila punopravan status u mreži svih mreža – internetu.

Odlukom predsjednice Kolinde Grabar Kitarović Srcu je uručena Povelja za osobite zasluge u uvođenju i popularizaciji interneta i internetskih tehnologija u Hrvatskoj, dok je CARNet primio Povelju za osobite zasluge u dugogodišnjem razvoju obrazovanja pojedinaca i hrvatskog društva u cjelini pomoću novih informacijskih tehnologija i razvoja digitalno zrelog društva, s posebnim naglaskom na obrazovnu i akademsku populaciju.

Foto: CARNet

HOTNEWS

Jurjevski sajam knjiga donosi bogatu ponudu izdanja u Veliku Goricu

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

U predvorju Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, od 13. do 30. travnja održava se Jurjevski sajam knjiga, na kojem posjetitelji mogu pronaći raznolika izdanja po pristupačnim cijenama.

Sajam se organizira povodom Dana Pučkog otvorenog učilišta, a i ove godine sudjeluje Biblioteka Albatros, koja predstavlja dio svog izdavačkog opusa. Posjetiteljima su dostupne brojne publikacije koje nude uvid u povijest i baštinu Turopolja, čineći ih zanimljivima kako za lokalno stanovništvo, tako i za sve zainteresirane za ovaj kraj.

Posebno mjesto na sajmu zauzimaju autori nagrađeni Književnom nagradom Albatros. Njihova djela obuhvaćaju različite književne forme, od poezije i romana do zbirki kratkih priča, čime se dodatno obogaćuje ponuda.

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Nastavite čitati

Moja županija

Dođite u Samobor i upoznajte biljku koju možete vidjeti samo na dva mjesta na svijetu

Zbog svoje ograničene rasprostranjenosti i osjetljivosti uvrštena je na popis ugroženih vrsta.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: JU Zeleni Prsten

U povodu obilježavanja Dana planeta Zemlje, u Samoboru će se održati digitalna izložba „Samoborska gromotulja – nepoznata ljepotica“, posvećena jednoj od najrjeđih biljnih vrsta u Hrvatskoj.

Događanje je najavljeno za subotu, 18. travnja 2026. godine na Trgu kralja Tomislava, u vremenu od 10 do 13 sati, a organizira se u sklopu projekta „Hrvatska divlja“.

Endem ograničen na samo dvije lokacije

Samoborska gromotulja ističe se kao iznimno rijedak endem – osim na području Samobora, raste još samo na jednoj lokaciji u svijetu. U ovom kraju može se pronaći u Posebnom botaničkom rezervatu Brežuljak, gdje opstaje u specifičnim i osjetljivim uvjetima staništa.

Riječ je o niskoj zeljastoj biljci prepoznatljivoj po žutim cvjetovima, koja cvate u rano proljeće. Upravo zbog svoje ograničene rasprostranjenosti i osjetljivosti, uvrštena je na popis ugroženih vrsta prema nacionalnim propisima i europskim direktivama.

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, održavanje izložbe bit će odgođeno.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija dijeli 70.000 eura Hrvatima izvan RH

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija raspisala je javni poziv za dodjelu donacija Hrvatima izvan Republike Hrvatske za 2026. godinu, za što je osigurano ukupno 70.000 eura, a rok za prijavu istječe 10. svibnja.

Riječ je o financijskoj potpori namijenjenoj neprofitnim organizacijama koje djeluju izvan Hrvatske i zastupaju interese Hrvata u Bosni i Hercegovini te pripadnika hrvatskih manjina i iseljeništva diljem Europe i svijeta.

Cilj poziva je očuvanje nacionalnog identiteta, jezika i kulturne baštine, kao i poticanje različitih društvenih aktivnosti unutar hrvatskih zajednica u inozemstvu. U fokusu su i projekti koji pridonose jačanju organizacijskih kapaciteta te povezivanju s Hrvatskom i Zagrebačkom županijom.

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura, ovisno o vrsti potpore.

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Sport

Fuji se iz Belgije vraća s četiri medalje! “Svi do jednog ostavili su danas svoje srce na tatamiju”

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Judo klub osoba s invaliditetom "Fuji"/FB

Judaši Judo kluba osoba s invaliditetom “Fuji” ostvarili su odličan rezultat na međunarodnom turniru Triglav Insurance Kortrijk Get Together Tournamentu 2026, gdje su osvojili jedno zlato, jedno srebro i dvije bronce.

Najuspješnija je bila Gabrijela Briševac, koja je osvojila zlatnu medalju, dok je Ivano Rajković turnir završio sa srebrom. Do postolja su stigle i Dorotea Margetić te Sara Pereković, koje su osvojile brončane medalje.

“Svi do jednog ostavili su danas svoje srce na tatamiju i bili veličanstveni”, poručili su iz kluba.

Nastavite čitati

Sport

Turopoljski trkači na tri fronte – trčali u Istri, Zadru i na Hrastovičkoj gori

Na terenu cijeli vikend.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: AK Turopolje/FB

Članovi Atletskog kluba Turopolje proteklog su vikenda bili aktivni na više natjecanja širom Hrvatske.

Najveći osobni izazov odradio je Tomislav Delač, koji je nastupio na poznatoj trail utrci 100 milja Istre, sa startom u Buzetu i ciljem u Umagu. Na stazi s ukupno 2325 metara elevacije, Delaču je za završetak trebalo 11 sati i 47 minuta, čime je uspješno završio svoju najdužu ultramaratonsku utrku do sada. Na istarskoj stazi od 42 kilometra nastupila je i Marina Plachtinski Taylor, koja se na tu dionicu vratila nakon prošlogodišnjeg nastupa, no ovoga puta utrku nije završila. Sustigao ju je vremenski limit u Bujama.

Dobre vijesti za klub stigle su i iz Zadra, gdje je Darko Kovač na utrci Zadar Night Run istrčao osobni rekord na polumaratonu. Stazu je završio u vremenu 1 sat, 57 minuta i 38 sekundi.

Turopoljski trkači nastupili su i na završnom, trećem kolu Drum lige na Hrastovičkoj gori, u organizaciji Triatlon kluba Petrinja. Najuspješnija je bila Jasna Mikulić, koja je pobjedom na dugoj stazi u ženskoj konkurenciji osigurala ukupno treće mjesto u ligi. Osim nje, na stazama su nastupili i Josip Martinović, Hrvoje Mikulić, Danijel Trgovac, Marijan Malčević i Nedjeljko Babić.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno