Povežite se s nama

Vijesti

I gorički srednjoškolci mogu biti #PrvaGeneracija

Objavljeno

na

Veleposlanstvo Švedske poziva sve srednje škole u Hrvatskoj da se pridruže globalnoj inicijativi #PrvaGeneracija koju je 2016. pokrenula švedska vlada. Cilj inicijative je podići razinu svjesnosti među mladima i edukatorima o Globalnim ciljevima održivog razvoja koje su države članice Ujedinjenih naroda usvojile 2015. Inicijativu je već provelo 15-ak zemalja diljem svijeta i obuhvatila je nekoliko milijuna djece i mladih.

#PrvaGeneracija u Hrvatskoj je natječaj u govorništvu za učenike 3. razreda srednjih škola na temu jednog od 17 Globalnih ciljeva, koji će trajati od 20. veljače do 29. travnja.

Ciljevi održivog razvoja, koji se nazivaju i Globalnim ciljevima, predstavljaju nadogradnju Milenijskim ciljevima, a osnovna ideja im je iskorjenjivanje siromaštva, borba protiv neravnopravnosti i nepravde te rješavanje pitanja klimatskih promjena do 2030. godine. Inicijativa #PrvaGeneracija želi mlade potaknuti da razmotre kako osobno mogu doprinijeti održivom razvoju planeta jer na taj način postajemo dijelom globalnog partnerstva koje je ključno za realizaciju Globalnih ciljeva.

Škole koje odluče sudjelovati u projektu, trebaju do 5. ožujka prijaviti sudjelovanje odnosno poslati popunjeni prijavni obrazac koordinatorici projekta na [email protected].

“Učenici koji se prijave profesorima za sudjelovanje u projektu, prvo će proći kratku  edukaciju o Globalnim ciljevima održivog razvoja i osnovama govorništva. Nakon toga odabrat će jedan od Globalnih ciljeva kao svoju temu i pod vodstvom profesora napisati pismenu pripremu govora. Profesori mentori će zatim odabrati do troje najboljih po školi i pomoći im u snimanju kratkog video-uratka u kojem učenici elaboriraju svoju tezu na odabranu temu”, kažu organizatori inicijative.

Radove najboljih učenika profesori mentori poslat će stručnom žiriju, koji će odlučiti o izboru finalista. Ukupno 10 finalista, iz svih prijavljenih škola, bit će pozvani da svoj govor održe na završnom dijelu natjecanja pred publikom i stručnim žirijem. Na istom će stručni žiri odabrati pobjednike i nagraditi učenike, profesore i škole.

Projekt se provodi pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i u suradnji sa stručnjacima Ivom Šlausom, dekanom Visoke poslovne škole međunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld i Dianom Tomić s Odsjeka za fonetiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Obrazovanje

Počeli upisi prvašića u Zagrebačkoj županiji – evo što roditelji trebaju znati

Prijave se podnose preko e-Građana, a rokovi ovise o vrsti upisa.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Atlantic Ambience/pexels.com

Upisi djece u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2026./2027. službeno su počeli u Zagrebačkoj županiji. Prijave se podnose elektroničkim putem preko portala e-Građani, a prvi rokovi već su otvoreni od 2. veljače. U prvi razred upisuju se djeca rođena između 1. travnja 2019. i 31. ožujka 2020. godine, kao i ona kojoj je prošle godine odgođen upis. Iznimno, mogu se upisati i djeca rođena od 1. travnja do 31. prosinca 2020. ako do kraja 2026. navrše šest godina.

Djeca s poteškoćama u razvoju mogu se prijaviti od 2. veljače do 15. travnja. Za redovni upis ostale djece rok je od 16. veljače do 15. ožujka, a za prijevremeni upis i zahtjev za odgodu od 16. veljače do 31. ožujka. Prijave se podnose ovdje.

Nakon prijave, roditelji vide školu kojoj dijete pripada prema mjestu prebivališta i mogu odmah odabrati opcije poput produženog boravka ili izbornih predmeta. Ako žele, mogu izraziti želju za školom izvan svog upisnog područja. Roditelji koji nemaju pristup e-Građanima trebaju se obratiti svojoj školi, koja će prijavu napraviti umjesto njih.

Nakon prijave, roditelji biraju termin pregleda kod školskog liječnika preko stranice kvačica.hr, a djeca od kraja ožujka do sredine lipnja prolaze i procjenu psihofizičkog stanja u školi kojoj pripadaju.

Plan upisa i raspored pregleda za Zagrebačku županiju objavljeni su na web stranici županije.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv raka

Zvjezda večeri – operna diva Antonella Malis!

Objavljeno

na

Objavio/la

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica ugostit će sutra, 4. veljače u 19 sati, opernu divu Antonellu Malis i održati donatorski koncert „Zlatna snaga – večer ljubavi i života“, čiji je organizator Liga protiv raka Zagrebačke županije.

– Koncertom želimo obilježiti Svjetski dan borbe protiv raka, ali i darovati Gradu Gorici za 15 godina podrške i obilježavanja Dana mimoza te odati priznanje Hrvatskoj Ligi za borbu protiv raka, koja slavi 60 godina djelovanja – istaknula je Sanja Kalambura, predsjednica Lige za borbu protiv raka Zagrebačke županije.

Na press konferenciji prisustvovala je i zvijezda večeri, Antonella koja će s profesorom Vladimirom Babinom obilježiti 20 godina suradnje, a osvrnula se na cjelokupni glazbeni i životni doživljaj koji će nam donijeti.

– Ovaj koncert podsjetnik je na radost, ljepotu i ljubav – ono što život čini zlata vrijednim. Kad to osvijestimo i damo ljubav i sebi, lakše se nose i bolest, karcinom i svi životni izazovi. Zato “Zlatna snaga” nije fraza nego život to zaista jest – rekla je Malis, zahvalivši se na ovoj prilici.

Karte su planule u rekordnom roku, a zbog velike liste čekanja koncert će se najvjerojatnije ponoviti najesen s novim repertoarom i scenografijom.

Foto: Vanesa Miković

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad za sport dodijelio više od 2 milijuna eura

“Svako dijete mora kvalitetno upotpuniti svoje slobodne vrijeme, o čemu ovisi njihovo fizičko i mentalno zdravlje.”

Objavljeno

na

Za sport u ovoj godini Grad Velika Gorica je osigurao ukupno 2 milijuna i 61 tisuću eura. Na činjenicu koliko je sport važan tijekom odrastanja, skrenuo je pažnju prilikom dodjele ugovora gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Svako dijete mora upotpuniti svoje slobodne vrijeme. Kako će ga upotpuniti? S kim će ga upotpuniti? Uglavnom kada se oni bave sportom, od osnovne škole, od srednje škole, do adolescencije koju prolaze u mladoj dobi, ovisi prvenstveno o njihovom  fizičkom i mentalnom zdravlju. Ti programi, koje provodite uz našu potporu i vlastiti volonterski rad, nešto su što je dugo nedostajalo našem gradu – poručio je Ačkar.

Najveći iznos izdvojen za Zajednicu športskih udruga. Ugovor vrijedan 1.9 milijuna eura preuzeo je predsjednik Goran Kovačić.

-Imamo više od 7.000 aktivnih sportaša. Ima tu još sportaša koji nisu registrirani, ali treniraju u našim klubovima. No, uz naših trenutačnih 55 članica, tendencija je da će vrlo brzo taj broj proći 60 članica, jer Zajenica iz dana u dan raste, dolaze novi ljudi, nova djeca i to me veseli. Posebno me veseli brojka od više od 5.500 mlađih od 18 godina, koji treniraju našu klubu – istaknuo je Kovačić.

Školskom sportskom savezu Grada Velike Gorice uručen je ugovor vrijedan 31.900 eura.

-Od prije 8 godina od kada djeluje naš Savez, proračunska sredstva su porasla za 500 posto, što dovoljno govori koliko ljudi koji vode Grad prepoznaju važnost školskog sporta i općenito sport u dječjoj dobi – poručio je predsjednik Boris Konjević.

Športski rekreativni savezu Grad će u ovoj godini financirati s 56.600 tisuća eura.

-Radimo sa svim dobnim skupinama, od beba do umirovljenika, kako bi rekreacija bila dostupna svim sugrađanima, a Grad nam jako puno pomaže kako bi mogli odraditi sve naše programe –  dodao je predsjednik Arnel Humić.

Ugovor vrijedan 72. 600 eura preuzela je predsjednica Parasportskog saveza Mirjana Lučić.

Mi u Parasportskom savezu smo beskrajno zahvalni na vašoj podršci. Međutim, doveli ste nas do toga da smo prerasli sve te novce i došli do dijela gdje ćemo ili preskočiti to sve i postati najbolji po para sportu u Hrvatskoj ili ćemo se zadržati na jednom dijelu koji je jako dobar, ali mene nikad neće zadovoljiti – rekla je Mirjana Lučić, predsjednica Saveza.

Nastavite čitati

Vijesti

VIDEO Gužva na ulazu u Veliku Goricu, kolona duga kilometar, vozi se jednim trakom

Objavljeno

na

Objavio/la

Zbog asfaltiranja na Sisačkoj cesti, na ulazu u Veliku Goricu promet se danas odvija povremeno samo jednim prometnim trakom. To je uzrokovalo velike gužve, posebno na izlazu iz Velike Gorice prema Sisku.

Prema dostupnim informacijama, kolona vozila na ulazu u Veliku Goricu duga je oko jednog kilometra, a vozačima se savjetuje strpljenje te, ako je moguće, korištenje alternativnih pravaca.

Nastavite čitati

Crna kronika

Dvije vatrene intervencije u jednom danu, jedna osoba lakše ozlijeđena

U razmaku od nekoliko sati vatrogasci su na velikogoričkom području gasili dva požara

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pexels/Francesco Paggiaro

Na velikogoričkom području, jučer, u ponedjeljak, 2. veljače, zabilježena su dva odvojena požara koja su zahtijevala intervenciju vatrogasaca. Prvi je izbio oko 15:30 sati u Strmcu Bukevskom, u kotlovnici unutar ustanove za skrb o starijim osobama, dok je drugi zabilježen kasno navečer, oko 22:10 sati, u obiteljskoj kući u Dubrancu.

U Strmcu Bukevskom vatra je zahvatila kotlovnicu iz zasad neutvrđenog razloga. U požaru su oštećeni peć, ulazna vrata i zidovi prostorije. Vatrogasci su brzo lokalizirali i ugasili vatru, a srećom nije bilo ozlijeđenih. Slijedi očevid koji bi trebao rasvijetliti uzrok izbijanja požara.

Nekoliko sati kasnije, u Dubrancu je planula jedna od prostorija u kući u vlasništvu 84-godišnjakinje, koju koristi 64-godišnji član obitelji. Tijekom pokušaja gašenja požara muškarac je lakše ozlijeđen te mu je pružena liječnička pomoć u zdravstvenoj ustanovi. Požar su također ugasili vatrogasci, a očevid je obavljen danas.

Uzroci oba požara zasad nisu poznati, a policija nastavlja s utvrđivanjem svih okolnosti.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno