Povežite se s nama

HOTNEWS

HSS-ovka nakon 16 godina napustila stranku

Njezin izlazak mogao bi stvoriti nervozu u redovima vladajućih u Zagrebačkoj županiji

Objavljeno

na

Predsjednica županijske organizacije žena i članica Glavnog odbora HSS-a Zagrebačke županije Jasminka Mataušić napustila je stranku. Otvorenim pismom obratila se predsjedniku svoje sad već bivše stranke te u njemu obrazložila razloge zašto je tako postupila. Iako je najavila da će kao nezavisna vijećnica nastaviti raditi na dobrobit Zagrebačke županije na čelu sa županom Stjepanom Kožićem, novonastala situacija zasigurno ne ide na ruku vladajućoj koaliciji u Županijskoj skupštini.

U cijelosti prenosimo otvoreno pismo Jasminke Mataušić.

 

Otvoreno pismo Kreši Beljaku:

5 razloga zašto nakon 16 godina napuštam stranku koju ste Vi doveli pred raspad

Posljednjih nekoliko mjeseci u Hrvatskoj seljačkoj stranci događaju se promjene koje potpuno mijenjaju stranku i to ne samo svjetonazorski i ideološki već i odnos prema samim članovima. Uz sva događanja, drastične odluke i potpuni zaokret stranke, stvarno ne znam na koji način prihvatiti silne promjene koje se događanju u HSS-u. Nažalost, sve manje se osjećam dijelom iste.

Zato, dostavljam 5 ključnih razloga zašto napuštam stranku – u koju vjerujem, čije nasljedstvo poštujem i čije vodstvo sam (do sada) podržavala.                                                                   

  1. Obitelj i tradicija prestali su biti temelj HSS-a i to su postale neke druge vrijednosti

Odluke koje se donose u stranci udaljuju se od temeljnih principa Stranke, a to je demokršćanstvo, obitelj i tradicijske vrijednosti, što stvara u meni otpor. Moj odgoj i uvjerenja vežu se na tradiciju i poštivanje obitelji kao temelja društva i nalazim se u velikoj dilemi te ne mogu nikako prihvatiti nove programske smjernice kao i nelogične odluke i priklanjanja. Ostati u stranci koja više nema temelje Hrvatske seljačke stranke i koja ne njeguje njezinu ostavštinu i vrijednosti je suprotno svemu onome u što vjerujem i na čemu radim posljednjih 16 godina.

  1. O ključnim pitanjima i odlukama stranke doznajemo iz medija

Osim tih nepomirljivih razlika u razmišljanju izuzetno me tišti nekomunikacija i nezdrava atmosfera unutar stranke koja utječe i na zdravlje i funkcioniranje. Donose se velike i drastične odluke bez da se obavještava članstvo, a kamoli da se otvara rasprava o ključnim pitanjima.

  1. Lažna obećanja i populističke priče postale su jedina komunikacija Predsjedništva s članstvom

Vaša obećanja prilikom izbora dala su nadu u razvoj HSS-a u pozitivnom smjeru, međutim Vaše ponašanje nakon toga, kao i donošenje Statutarnih odluka s faraonskim ovlastima natjeralo me da Vam se obratim na ovaj način i podnesem ostavku na članstvo u HSS-u. Nažalost, nakon 16 godina članstva i aktivnog rada unutar Stranke, krenuvši od ogranka, gradske i županijske razine, rada unutar Organizacije žena “Hrvatsko srce” pa do rada u Glavnom odboru, prisiljena sam na ovaj potez.

  1. Nedodirljivi predsjednik stranke koji provodi samovladavinu

Atmosfera unutar HSS-a je postala loša, Vi kao predsjednik ne komunicirate s pojedinim unutarstranačkim dužnosnicima. Nemoguće je doći do Vas i do ljudi iz Središnjice Stranke te ste se potpuno otuđili od baze i svog članstva. U takvoj stranci, s takvim sustavom, ne vidim da možemo ostvariti promjene za koje se zalažemo niti vidim budućnost naše stranke. Ova stranka počela je funkcionirati na principu „svi za Središnjicu, Središnjica za sebe“.

  1. Liberalna ideologija kao temelj Vašeg HSS-a

Budući da je ova stranka i ideološki i svjetonazorski odmaknuta od onoga u što vjerujem, što HSS po svojoj temeljnoj ostavštini i funkciji jest te što je nit koja povezuje sve njegove članove smatram da je moja dužnost dati ostavku. Odluke i potezi koji se donose u potpunoj su suprotnosti svemu onome za što se stranka zalagala do sada. Liberalna ideologija za koju se zalažete u potpunoj je suprotnosti sa samom ostavštinom HSS-a te se ne mogu i dalje vidjeti u stranci koja ne podržava svjetonazor svog članstva i priklanja se populističkim strujama.

S obzirom na to da je članstvo u Stranci na dobrovoljnoj bazi, dajem neopozivu ostavku. Ovo pismo nije moralna prodika te iste ne očekujem natrag – jako sam dobro svjesna situacije u kojoj se stranka nalazi, kao i svih razloga zbog kojih odlazim.

Vjerujem da ću se, kao nezavisna vijećnica, nastaviti boriti za dobrobit Zagrebačke županije na čelu s našim županom, g. Stjepanom Kožićem.

I uvijek ću pozdravljati našim tradicionalnim pozdravom,

VJERA U BOGA I SELJAČKA SLOGA!

 

Sa štovanjem,

Jasminka MATAUŠIĆ

 

 

HOTNEWS

FOTO Prvi poraz odbojkaša Gorice u ovoj godini

Objavljeno

na

Objavio/la

Odbojkaši Gorice su u derbi utakmici 14. kola Prve lige izgubili od Željezničara (Osijek) u pet setova. Bio je to prvi poraz goričkog sastava u ovoj godini, prvi poraz nakon četiri uzastopne pobjede.

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prvi set je bio izjednačen do ulaska u završnicu i vodstva domaćih (23:20). Serijom pogrešaka Gorica je izgubila set i nije se oporavila ni u drugom setu kojeg je glatko izgubila (15:25). Ipak, domaći se nisu predali i u rijetko viđenoj drami su dobili treći set (32:30).

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gorica je suvereno dobila i četvrti set (25:20) te je utakmica je riješena u petom setu. Osječani su za nijansu bili smireniji u odlučujućim poenima i osvojili zaključni set (13:15) za vrijednu 3:2 pobjedu! Utakmica je ukupno trajala 140 minuta, poeni 110:117!

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gorica (14 8 6 28:24 16) je sa 16 bodova na 2. mjestu u trenutačnom redoslijedu, a MOK Željezničar (14 8 6 27:24 16) je s istim brojem bodova na 3. mjestu.

Galerija fotografija

Prva liga seniori 2025./2026., 14. kolo

OK Gorica – MOK Željezničar 2:3 (25:27, 15:25, 32:30, 25:20, 13:15)

Velika Gorica. Gradska sportska dvorana. Gledatelja: 40. Subota, 21.02.2026., početak u 17 sati. Suci: Mihael Bišćan i Petra Vizner. Zapisničarka: Lara Dervoz. Granične sutkinje: Paulina Piškor i Petra Zovko.

GORICA: Bruno Slavica, Matej Martić, Mandić Baranović (L1), Noa Horvat, Ivan Čičak, Vito Zirdum, Matija Klasnić, Luka Mačvanin, Tin Devald, Luka Petrović, Patrik Vidaković (L2), Matej Šakota (cap.), Dominik Glavaš, Gabrijel Cindrić. Trener: Gašpar Škorić Budimir.

ŽELJEZNIČAR: Petar Sebastian, Andrej Čeke, Franjo Ćulap, Damir Stipančić, Petar Habrka (L), Ivan Gudelj (cap.), Mateo Mađarić, Petar Majer, Jakov Šužberić (L), Dino Šoš, Kristija Bečeheli, Matija Prugovečki, Petar Mikolčević. Trener: Marin Marinović.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ačkar postigao dogovor s Ministarstvom! Hitni pacijenti ponovno idu na Rebro

Nakon intenzivnih pregovora, dogovor je postignut.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Hitni pacijenti iz Velike Gorice ponovno će se voziti na Rebro. Gradonačelnik Krešimir Ačkar  postigao je dogovor s Ministarstvom zdravstva o promjeni režima prijevoza nakon intenzivnih pregovora. Odluka znači povratak na raniju praksu prema kojoj su pacijenti upućivani u KBC Zagreb, umjesto u tri druge zagrebačke bolnice.

Podsjetimo, zbog ranije odluke o preraspodjeli hitnih prijema, pacijenti su se prevozili u KB Dubrava, KBC Sestre milosrdnice i KB Sveti Duh. U praksi je to, kako se navodi, stvaralo poteškoće u organizaciji i produljivalo vrijeme potrebno za zbrinjavanje zbog većih udaljenosti.

“U takvoj situaciji je vrlo teško pružiti hitnu pomoć u potrebnom vremenu zbog velikih udaljenosti. Nismo to mogli pustiti tako zbog objektivnih razloga i zato sam tražio ministricu za pronalaženje drugog rješenja. I zajednički smo ga našli na dobrobit naših sugrađana”, rekao je Ačkar te zahvalio ministrici Hrstić na razumijevanju i pomoći, kao i voditelju velikogoričke hitne Siniši Golubu.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica rekorder po uskrsnicama u Hrvatskoj – evo o kojem se iznosu radi i tko će je sve dobiti

Osigurano je oko pola milijuna eura.

Objavljeno

na

Velika Gorica i ove će godine svojim građanima isplatiti jednu od najvećih uskrsnica u zemlji, a redi se iznosu od 120 eura. Pravo na nju imat će gotovo 10.000 ljudi. Isplata počinje 23. ožujka i trajat će do 25. travnja u poslovnicama FINA-e.

Umirovljenici s mirovinom do 270 eura dobit će punu uskrsnicu od 120 eura, dok će oni s nešto višim mirovinama primiti manji iznos, od 40 do 65 eura, ovisno o visini mirovine. I korisnici nacionalne naknade za starije osobe, koji primaju 160,22 eura, također dobivaju 120 eura. Također, od ove godine pravo na uskrsnicu prošireno je i na nezaposlene hrvatske branitelje s prebivalištem u Velikoj Gorici, što će ostvariti oko 100 korisnika. Osim njih, uskrsnica se isplaćuje i korisnicima inkluzivnog dodatka I., II. i III. razine te osobne invalidnine kojima još nije izdano rješenje o inkluzivnom dodatku.

Za usporedbu, susjedni Zagreb isplaćuje 100 eura, Pula 80, Split 70, a Zaprešić 40 eura.

Gradonačelnik Krešimir Ačkar istaknuo je kako je prag za dobivanje uskrsnice s 266 eura prije pet godina povećan na 750 eura, čime je znatno proširen broj korisnika.

“Od ove godine uskrsnicu će dobiti i naši nezaposleni hrvatski branitelji koji imaju prebivalište na području Velike Gorice. To je najmanje što možemo učiniti kao znak zahvalnosti i poštovanja prema onima koji su dali svoj doprinos stvaranju naše domovine. Za ovu mjeru iz gradskog proračuna izdvajamo oko pola milijuna eura, jer želimo konkretnim djelima pokazati da nam je socijalna osjetljivost i briga za naše sugrađane jedan od prioriteta “, rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Za umirovljenike i korisnike koji su već primili božićnicu u 2025. godini, zahtjev za isplatu uskrsnice nije potreban.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Učenici Ekonomske škole Velika Gorica pobjednici Županijskog natjecanja u futsalu

Objavljeno

na

Objavio/la

Županijsko natjecanje Školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola Zagrebačke županije u futsalu za mladiće u organizaciji Ekonomske škole Velika Gorica održano je jučer (četvrtak, 19. veljače 2026.) u Sportskoj dvorani Srednje strukovne škole Velika Gorica i Gradskoj sportskoj dvorani u Velikoj Gorici.

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Natjecalo se osam Društava: ŠSD Martin (Srednja škola Dugo Selo), ŠSD Mladen Dananić (SŠ Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina), ŠSD Jastreb (SŠ Jastrebarsko), ŠSD Mladost (SŠ Ivan Švear, Ivanić Grad), ŠSD Sokol (SŠ Vrbovec), ŠSD Samoborec (Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola, Samobor), ŠSD Ban (SŠ Zaprešić) i ŠSD Gorek (Ekonomska škola Velika Gorica).

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ekipe su bile podijeljene u dvije skupine: A – ŠSD Samoborec, SŠD Gorek, ŠSD Mladen Dananić, ŠSD Ban; B – ŠSD Jastreb, ŠSD Mladost, ŠSD Martin, ŠSD Sokol. U svakoj skupini odigrano je 6 međusobnih utakmica, a trajanje utakmice 2×15 minuta. Odigrano je ukupno 14 utakmica. Drugoplasirani u skupinama odigrali su susret za 3. mjesto, a u finalu su igrali pobjednici skupina.

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Finalni susret bolje su otvorili mladići iz Jastrebarskog i u 3. minuti pogotkom Dominika Matića došli u vodstvo. Ipak, bolju igru su igrači Ekonomske škole realizirali s dva gola u završnici prvog poluvremena. Junak preokreta s dva pogotka bio je Filip Ferenček.

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Tri prvoplasirana Društva nagrađena su peharima i medaljama, a pobjednik se plasirao na Državno natjecanje u futsalu za mladiće.

Galerija fotografija

Županijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće 2025./2026.

POREDAK (u skupinama) Skupina A: 1. ŠSD Gorek, 2. ŠSD Ban, 3. ŠSD Samoborec, 4. ŠSD Mladen Dananić. Skupina B: 1. ŠSD Jastreb, 2. ŠSD Martin, 3. ŠSD Mladost, 4. ŠSD Sokol.

Finale: ŠSD Gorek – ŠSD Jastreb 2:1 (Filip Ferenček 2 / Dominik Matić). Utakmica za 3. mjesto: ŠSD Ban – ŠSD Martin 8:0.

KONAČNI POREDAK 1. mjesto: ŠSD Gorek, 2. mjesto: ŠSD Jastreb, 3. mjesto: ŠSD Ban, 4. mjesto: ŠSD Martin.

ŠSD Gorek: Luka Klafurić, Luka Barišić, Noa Petrović, Niko Herak, Ivan Maljković, Jakov Mihael Bagarić, Sebastijan Munđer, Dario Župetić, Jurica Trčak, Filip Lučić, Filip Ferenček. Voditelj: Kristijan Ban, prof.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Počinje sezonsko prskanje ukrasnog bilja – donosimo popis lokacija

Trajat će od 23. do 27. veljače, u vremenu od 6 do 16 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

U Velikoj Gorici idućeg tjedna počinje zimsko prskanje ukrasnog bilja na javnim površinama. Radove će od 23. do 27. veljače, u vremenu od 6 do 16 sati, provoditi tvrtka Eko deratizacija, a obuhvatit će više lokacija u gradu, među kojima su prostor kod Pučkog otvorenog učilišta, Trg Stjepana Radića, područje oko spomenika Golubica te prostor ispred zgrade gradske uprave i policije.

Riječ je o redovitoj preventivnoj mjeri kojom se nastoji očuvati zdravlje gradskog zelenila i spriječiti razvoj biljnih bolesti i štetnika u nadolazećoj vegetacijskoj sezoni. Tretman se provodi sredstvima za zaštitu bilja s ciljem suzbijanja i iskorjenjivanja štetnih organizama.

U ovom ciklusu koristit će se sredstvo Modro ulje, na bazi bakra (100 g/l), koje se primjenjuje metodom prskanja. Izvođač navodi kako su odabrana isključivo sredstva registrirana pri Ministarstvu poljoprivrede Republike Hrvatske i odobrena za uporabu u Hrvatskoj, uz naglasak na učinkovitost i što nižu toksičnost.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno