Povežite se s nama

Vijesti

Donosimo biografije četvero kandidata za župana Zagrebačke županije

Uz izbor župana, trebat će na ovim izborima popuniti i 47 mjesta u skupštini

Objavljeno

na

Zagrebačka županija treća je po veličini u Hrvatskoj, s više od 300 tisuća stanovnika odmah je iza Splitsko-dalmatinske i Grada Zagreba. Zagrebačka županija u prošloj je godini imala proračun “težak” gotovo pola milijarde kuna. I samo su ova dva razloga dovoljno dobro objašnjenje zašto će se voditi velika bitka za mjesto župana jedne takve županije. Točnije, troje kandidata borit će se da s te pozicije “sruši” čovjeka koji je župan već punih 20 godina.

Teritorijalni ustroj koji uključuje 20 županija i Grad Zagreb kao izdvojenu jedinicu uspostavljen je u prosincu 1992. godine, a od 1. siječnja 1997. Zagrebačka županija je u aktualnim granicama. Za župana je tad izabran Branimir Pasecky, HDZ-ov kandidat, koji je četiri godine poslije izgubio izbore od Stjepana Kožića, člana HSS-a.

05.07.2020., Zagreb – Gradjani se uglavnom pridrzavaju epidemioloskih mjera te nose zastitne maske na biralistima tijekom parlamentarnih izbora 2020. Photo: Robert Anic/PIXSELL

Od tad do danas upravo je Kožić na tome mjestu, jer dobio je izbore još četiri puta nakon toga, čime je postao najdugovječniji župan u Hrvatskoj. U nedjelju, 16. svibnja, ići će po svoj šesti mandat, ovoga puta kao nezavisni kandidat kojeg podupire pet stranaka – HDZ, HNS, BM365, HSLS i HSU.

Sve procjene i prognoze kažu kako će i ovaj put Kožić biti favorit za još jednu pobjedu, no na naklonost birača računa i dvoje ekonomista. Mihael Zmajlović, bivši gradonačelnik Jastrebarskog, saborski zastupnik i ministar u Vladi Zorana Milanovića u kampanju je ušao sa sloganom “Župan kakvog trebam”, dok mu je jedna od glavnih točaka kampanje ideja da Velika Gorica, kao najveći grad, postane i glavni grad Zagrebačke županije.

Jedina žena koja je odlučila krenuti u ovu političku bitku je magistra ekonomije iz Svete Nedelje, Ana Bolšec, koja je izbor čelnika stranke Fokus, među čijim je osnivačima bila i ova kandidatkinja, čiji je slogan u kampanji “Županica za primjer drugima”.

Bez izraženog slogana u kampanju je ušao Velikogoričanin Domagoj Lovrić, pravnik i sin Zvonimira Lovrića, kandidata za gradonačelnika Velike Gorice. I tata i sin kandidati su Domovinskog pokreta.

Međutim, nije Lovrić i jedini Velikogoričanin čije će ime pisati na listiću kojim ćemo birati župana, odnosno županicu. Ervin Kolarec, dojučerašnji zamjenik velikogoričkoga gradonačelnika, kandidat je za Kožićeva zamjenika, dok je dosadašnja županijska pročelnica Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu Mirela Katalenac kandidirana za Zmajlovićevu zamjenicu. Međutim, ni to nije sve od Velikogoričana. Naime, za zamjenicu Ane Bolšec kandidra Ivana Pukljak, koja živi u Lukavcu…

Uz izbor župana, trebat će na ovim izborima popuniti i 47 mjesta u skupštini.

DOMAGOJ LOVRIĆ

Domagoj Lovrić (41) kandidat Domovinskog pokreta, zaposlen je kao pravnik u Croatia Osiguranju. Rođen u Zagrebu, odrastao u Osijeku, a ratne 1991. seli u Veliku Goricu. Tu je dovršio osnovnu školu i Gimnaziju Velika Gorica, a na studij je ponovno otišao u Osijek, na Pravni fakultet. Ubrzo je dobio dvije ponude za posao u Zagrebu te se vratio živjeti u Goricu.

Oženjen je i otac dviju djevojčica te s ponosom ističe kako živi pravi obiteljski život. S obitelji odlazi na izlete u prirodu, a kad god imaju vremena, odlaze u planine. U slobodno vrijeme bavi se i trčanjem. Dugo godina amaterski se bavio glazbom, svirao gitaru i pjevao, a u mladosti je čak bio u metal bendu.

– To je bila tinejdžerska faza revolta i bunta. I Winston Churchill je rekao “Tko u mladosti nije ljevičar, nema srca, a tko u zreloj dobi nije desničar, nema pameti” – kroz smijeh je kazao Lovrić i dodao kako se on usudi reći što misli.

– Imam potrebu, sad kad su djeca malo veća i kad imam nešto više vremena, utjecati da se nešto dobro dogodi u našoj sredini. Kao korporativni pravnik koji radi u uređenom sistemu ne mogu vjerovati da naša država, naša regionalna i lokalna samouprava, ne funkcionira – kaže Lovrić.

Poticaj da se politički aktivira je, kaže, evanđelje Isusa Krista. Po uzoru na njega, želi govoriti istinu i raditi iz ljubavi prema drugima.

– I supruga i ja imamo dobre plaće i meni ovo ne treba. Ja sam se politički aktivirao iz čiste ljubavi prema mojim Goričanima i građanima jer više ne mogu gledati da mi država propada pred nosom! – zaključio je Lovrić.

ANA BOLŠEC

Ana Bolšec ove će godine napuniti 35 godina. Rođena je u Zagrebu, a odrasla u Svetoj Nedelji, točnije u Bestovju. Nakon osnovne škole u Podsusedu, završila je Srednju ekonomsku, trgovačku i ugostiteljsku školu u Samoboru, a studirala na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, gdje je pet godina i živjela. Ova magistra ekonomije završila je i pedagoško doobrazovanje kako bi mogla predavati stručne predmete. Radi kao analitičar u osiguravajućem društvu te se bavi financijskim i pitanjima rizika.

Kandidatkinja stranke FOKUS za županicu najviše uživa u druženju s obitelji. Naime, Ana Bolšec dolazi iz velike obitelji, koju čini devetero braće i sestara, a sad je tu već mnoštvo nećaka i nećakinja, starih od dva mjeseca do 19 godina. Obitelj često uživa u obiteljskim ritualima, druženju vikendima bez mobitela i interneta.

– Trudimo se aktivno iskoristiti vrijeme koje imamo. Igramo igre iz naše mladosti, ali i planinarimo, vozimo bicikl i igramo društvene igre. Prilično smo povezani i trudimo se baviti jedni drugima – ističe Ana Bolšec.

Bolšec uživa i u sportskim aktivnostima. Rekreativno se bavi trčanjem, rolanjem, planinarenjem i vožnjom biciklom.

– Mislim da je došlo vrijeme da se politički aktiviram. Mislim da je stranka FOKUS jedna lijepa priča mladih i sposobnih ljudi. Sviđa mi se biti dio nečega što se stvara ispočetka bez utega i opterećenosti iz prošlosti. Svojim kvalitetama i znanjem mislim da mogu pridonijeti tome i promjenama – zaključila je Bolšec.

MIHAEL ZMAJLOVIĆ

Mihael Zmajlović je rođen u Zagrebu 1978. godine, no kaže da je rođeni Jaskanac. U drugoj polovici 80-ih pohađao je osnovnu školu “Ljubo Babić” u Jastrebarskom, da bi zatim upisao MIOC. U gimnazijskim danima se aktivno bavio rukometom, a u to vrijeme formira svoj glazbeni ukus koji se bazira na rocku (Azra, The Doors, Eric Clapton…) što je u to vrijeme bila i svojevrsna svjetonazorska odrednica. Nakon gimnazije, unatoč interesu za matematiku, fiziku i filozofiju, odlučio upisati Ekonomski fakultet. Vrlo brzo primijetio ga je profesor Mato Crkvenac, koji ga je pozvao za demonstratora, a pred kraj treće godine mu je ponuđena stipendija za jednogodišnji program JOSZEF na Ekonomskom fakultetu u Beču, koju Zmajlović i prihvaća.

Za vrijeme studija Zmajlović je učio talijanski jezik te bio član Hrvatske studentske asocijacije, a tad se razvila i ljubav prema jazzu.

Po povratku iz Beča, sa Zvonimirom Novoselom je pokrenuo političku inicijativu “Glas mladih” i na lokalnim izborim 2001. godine sa svojom nezavisnom listom uspjeli su ući u jaskansko gradsko vijeće. Zajedno sa koalicijom HSS-HNS-SDP formiraju lokalnu vlast, a Zmajlović s 23 godine postaje članom Gradskog poglavarstva.

Zmajlović 2005. u suradnji s Ivicom Račanom oživljava posrnuli jaskanski SDP, kojem postaje i predsjednik, a 2010. preuzeo je i županijsku organizaciju.

Gradonačelnik Jastrebarskog postao je 2009. godine, i to već u prvom krugu. Dvije godine poslije postaje saborski zastupnik, a od 2012. do 2016. bio je ministar zaštite okoliša i prirode. U sljedeće četiri godine ponovno je bio zastupnik.

Mihael Zmajlović je oženjen za Mariju Presečki Zmajlović, profesoricu rehabilitacije s kojom ima dvije kćeri. Zmajlović slobodno vrijeme provodi, kaže, uz prijatelje iz djetinjstva, prijatelje iz stranke i grada. Radi održavanja kondicije često igra badminton i vozi bicikl. Posebno drag hobi Zmajloviću je enologija.

STJEPAN KOŽIĆ

Dugogodišnji župan rođen je u Gornjoj Drenovi kod Svetog Ivana Zeline, 15. studenoga 1952. godine. U Omilju pohađa prva četiri razreda osnovne škole, a ostale razrede u Nespešu. U tom kraju provodi rano djetinjstvo te završava osnovno obrazovanje.

U Zagrebu 1971. završava srednju tehničku školu, stječe zvanje strojarskog tehničara. Uz rad, 1975. godine završava i Višu tehničku školu u Zagrebu i postaje inženjer strojarstva, a zatim upisuje Fakultet organizacije rada u Kranju gdje je diplomirao 1986. godine.

Na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu upisuje magisterij iz Organizacije i upravljanja te 1994. stječe titulu magistra ekonomskih znanosti. Tijekom školovanja punih 18 godina radi u Industrogradnji Zagreb. 1991. godine, s početkom rata, angažira se u Zelini i preuzima brigu o Fondu u stambeno-komunalnom gospodarstvu Općine Sv. I. Zelina kao direktor Fonda i voditelj projekta plinofikacije Općine.

Pomoćnik pročelnika Ureda za gospodarstvo Zagrebačke županije postaje 1996. godine te nakon godine dana postaje pročelnik Ureda. Nakon toga preuzima funkciju ravnatelja Županijske uprave za ceste koju obnaša od 1998. do lipnja 2001. godine kada postaje župan Zagrebačke županije.

U političkom životu, obnašao je brojne dužnosti u HSS-u: član Predsjedništva, član Glavnog odbora, potpredsjednik Županijske organizacije, predsjednik gradske organizacije HSS Sv. I. Zeline. Od 2009. godine bio je predsjednik Županijske organizacije HSS-a Zagrebačke županije, a od 2016. godine obnašao dužnost potpredsjednika HSS-a.

U devetom sazivu Hrvatskog sabora, konstituiranom 2016. godine, izabran je za saborskog zastupnika, ali zbog nespojivosti dužnosti mandat je stavio na mirovanje.

U lipnju 2018. godine napušta HSS te 16. lipnja 2018. osniva novu političku opciju “Stjepan Kožić – nezavisna lista” na čijem je čelu.

Oženjen je i otac troje djece. Živi u Sv. Ivanu Zelini u obiteljskoj kući te uz rad u vlastitom vinogradu, voli čitati knjigu, pogledati film…

Vijesti

‘Od izvora do mora’ akcija za zelenije gradove, a kojoj će se priključiti i Velika Gorica

Tri najuspješnija grada podijelit će nagradni fond od 45 tisuća eura namijenjen kupnji sadnica drveća za urbano pošumljavanje.

Objavljeno

na

Velika Gorica, jedan je od 30 hrvatskih gradova, koji će se i ove godine priključiti ekološkom projektu ‘Od izvora do mora’.

Uz promicanje zaštite vodnoga bogatstva Hrvatske i poticanje na primjereno odlaganje otpada, cilj projekta je sadnja drveća u urbanim sredinama s ciljem smanjenja ispuštanja ugljikova dioksida i snižavanje temperature zraka.

Na natječaj, koji je trajao mjesec dana, imali su se pravo prijaviti svi gradovi koji žele pošumiti određene prostore na svojem području, a shodno tome imaju obvezu od 15. travnja do 14. lipnja organizirati jednodnevnu akciju čišćenja u suradnji s mjesnim udrugama i volonterima.

Tri najuspješnija grada podijelit će nagradni fond od 45 tisuća eura namijenjen kupnji sadnica drveća za urbano pošumljavanje.

Inače, na prošlogodišnji natječaj prijavilo se 28 gradova koji su s gotovo pet tisuća volontera u akcijama čišćenja iz prirode uklonili 152 tone ambalažnoga otpada i primjereno ih odložili.

Nastavite čitati

Vijesti

Travanjski ‘Petek na Gorice’ uz brojne novitete i program za sve generacije

Druženje će trajati od 11 do 18 sati, a popodnevni dio Petka na Gorice, a s počekom od 16 sati donosi brojna iznenađenja.

Objavljeno

na

Dolaskom proljetnih dana, očekivanja za druženjem na otvorenom sve više se bude, a sljedećeg petka 5. travnja očekuje nas travanjsko izdanje ‘Petka na Gorice’. Centar Velike Gorice ponovno će postati središte veselog druženja, s više od 20 izlagača te programom koji će oduševiti i zabaviti sve uzraste, od najmlađih do najstarijih, najavljuju organizatori. Druženje će trajati od 11 do 18 sati, a popodnevni dio Petka na Gorice, s počekom od 16 sati donosi brojna iznenađenja.

Kroz suradnju s SOS Dječjim selom Hrvatska, ‘Petek’ nudi mogućnost da pokažete svoju velikodušnost i malom gestom učinite veliko djelo. Putem 2D koda imat ćete priliku uplatiti na račun SOS Zajednice mladih u Velikoj Gorici, čime manifestacija postaje simbol zajedništva i podrške onima kojima je to najpotrebnije. Akcija će trajati od travnja pa sve do lipnja.

Na Mljac placu i ovog puta čeka vas pravo gastro putovanje kroz tradiciju i okuse domaće kuhinje. Otkrijte bogatstvo domaćih delicija pripremljenih s ljubavlju i pažnjom lokalnih OPG-ovaca, kluba žena i udruga. Probajte domaći sir i suhomesnate proizvode koji odišu autentičnim okusima, te ne propustite priliku kušati turopoljske štrukle sa sirom i tropom ili pak odabrati zamrznute štrukle Cipov by Ivana Belošević za svoje kućne gastro avanture.

Kada osjetite ‘slatki zov’, svratite do štanda Kluba žena Pokupsko i uživajte u domaćim bakinim kolačima koji čuvaju duh obiteljske tradicije, a svakako sa sobom ponesite i komadić tradicije u obliku domaćeg kruha OPG-a Robić ili pekmeza i sirupa OPG-a Brozović.

Ne zaboravimo ni na čaroliju umjetnosti koja se proteže na Art placu. Ovdje vas očekuje šarenilo unikatnih rukotvorina, ukrasa za dom i prigodnih cvjetnih aranžmana. Prošetajte među štandovima i otkrijte ručno izrađene predmete koji će oplemeniti vaš dom ili poslužiti kao poseban poklon za nekoga koga volite.

Popodnevni program Petka na Gorice, po prvi put nudi raznolike aktivnosti za sve posjetitelje u ovolikom obujmu. Uz prezentacijski dio 6. Chill & grill natjecanja u Etno naselju Novo Čiče, koje će se održati 14. travnja u Novom Čiču, nastup Cheerleading kluba Vegasice donosi energiju i veselje, a ljubitelji roštilja mogu naučiti trikove zanata na BBQ i Grill Masterclassu by Davor Šušković.

S druge strane, gurmani će doći na svoje besplatno degustirajući hranu na štandu The Kurija restorana! Kao uvertiru u ‘plesnjak’ godina na starom terminalu Međunarodne zračne luke Zagreb, ekipa iz BSH events priprema warm up party, a priliku za dobrom čagom uz ritmove moderne muzike imat će i stari i mladi!

Ali Petek na Gorice nije samo za zabavu, već i za učenje i očuvanje baštine. Dan završava interaktivnom radionicom “Glina i vino – Turopoljska kulturna baština”, na koju se potrebno prijaviti putem obrasca Turističke zajednice grada Velike Gorice, gdje svi mogu naučiti nešto novo i uroniti u tradiciju ovog kraja.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Blagdanski vikend donosi i pojačanu policijsku patrolu na goričkim cestama

Alkotestirat će sve zaustavljene vozače.

Objavljeno

na

Blagdanski vikend je pred nama, a policija je najavila pojačanu kontrolu vozača na goričkim prometnicama. Akcije „Alkohol i droge“ te „Brzina“ provest će od 29. ožujka do 1. travnja, a tom će prilikom alkotestirati sve zaustavljene vozače.

U fokusu će biti i prekršaji poput nekorištenja sigurnosnog pojasa vozača i svih putnika u vozilima te nepropisnog prijevoza djece. Kažnjavat će one vozače koji voze nepropisno, ne poštuju prednosti prolaska, razgovaraju na mobitel za vrijem vožnje, ali i druge prekršaje koji utječu na nastanak ili posljedice prometnih nesreća.

Stoga, zbog vlastite, ali i sigurnosti drugih, budite oprezni u prometu.

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO Svečano obilježen Dan Srednje strukovne škole Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Dan Srednje strukovne škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Rođendan svoje škole obilježili su jučer (srijeda, 27. ožujka 2024. godine) učenici, nastavnici i djelatnici Srednje strukovne škole Velika Gorica. Od 9 sati odvijale su se sportske natjecateljske aktivnosti u velikoj sportskoj dvorani u kojoj su nastavnici TZK-e Tomislav Škrinjarić i Siniša Rajšić organizirali natjecanja u stolnom tenisu i pikadu te najuspješnije nagradili medaljama i simboličnim darovima.

Dan Srednje strukovne škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Glavno događanje bio je program u maloj sportskoj dvorani, koji su predstavili i vodili: Sebastijan Eldić, Matea Caganić i Dino Šandor. Naglasili su, između ostalog, da je u potpunosti izgrađen Regionalni centar kompetentnosti i novouređena knjižnica. Uslijedio je video prilog od 14 minuta u kojem je ukratko prikazano sve ono najvažnije što se dogodilo u Školi u posljednjih godinu dana.

Dan Srednje strukovne škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon toga učenicima i nastavnicima obratio se ravnatelj Miroslav Antolčić. Podsjetio je na optimistično obećanje dato na prošlogodišnjem Danu škole kako će do Dana SSŠVG-a 2024. Regionalni centar kompetentnosti (RCK) biti u svojoj programiranoj funkciji. Danas je to stvarnost i SSŠ ima svijetlu budućnost: 99 zaposlenika, 580 učenika, 27 razrednih vijeća, 4 obrazovna sektora, 16 zanimanja, najmodernije opremljena u području strojarstva u Republici Hrvatskoj.

Dan Srednje strukovne škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Aktivnosti škole: natjecanja, terenska nastava, projekti, školske novine, smotre, radionice, priredbe, izložbe, …

Dan Srednje strukovne škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kulturno umjetnički program izveli su plesači Plesnog kluba Megablast: show dance (Jelena Mihajlović), break dance, hip hop. Glazbeni dio izveo je učenik Ivano Goleš.

Dan Srednje strukovne škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na natjecanju u pikadu odnosno stolnom tenisu tri prvoplasirana para nagrađeni su medaljama i simboličnim darovima: stolni tenis 1. Marijo Trupčević – Robert Janković, 2. Borna Cvitanović – Patrik Volarević, 3. Sven Radočaj – Nikola Kološa; pikado 1. Dario Poljak (3.g) – Lovro Đuretić (4.i), 2. Matias Kuzmec (3.b) – Antonio Havidić (3.b), 3. Daniel Simić (3.c) – Fran Katalenić (3.c).

Dan Srednje strukovne škole Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Po završetku priredbe za učenike, nastavnike i njihove goste na platou ispred školske zgrade bila je već postavljena izložba oldtimera (automobili, motocikli). Izložbu je priredio Oldtimer klub Turopolje.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Vijesti

Svaka šesta osoba je pretila, a 2022. godine u Hrvatskoj je s debljinom živjelo više od milijun ljudi

U razdoblju od 2020. do 2035. godine očekuje se čak 100% povećanje debljine u djece.

Objavljeno

na

Budući da se prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (eng . World Health Organization, WHO) broj pretilih osoba od 1980. godine udvostručio, a prekomjerna tjelesna težina postala globalna epidemija te u Europi, prema podacima Eurostata, gotovo jedna trećina odraslih osoba ima prekomjernu tjelesnu težinu, a svaka šesta je pretila, važno je podići svijest o prije svega zdravstvenim problemima koje debljina donosi. S tim ciljem u ožujku obilježavamo dva dana vezana uz debljinu; 4.ožujka Svjetski dan debljine i 16.ožujka Hrvatski dan osviještenosti o debljini.

Obilježavanjem Svjetskog dana debljine Svjetska federacija za debljinu (World Obesity Federation) i članice iz cijelog svijeta žele uz povećanje svjesnosti o debljini kao bolesti, pojasniti uzroke debljine te potaknuti pozitivne promjene koje bi pokrenule rješavanje problema. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana debljine je „Razgovarajmo o pretilosti i… (“ Let’s Talk About Obesity and…).

…zdravlju. Uz to što debljinu definiramo kao bolest, bitno je prepoznati i druge faktore rizika i bolesti povezane sa pretilošću te ne podcjenjivati vezu između debljine i drugih zdravstvenih problema kao što su bolesti srca, dijabetes te posebno problema mentalnog zdravlja. Potrebno je ukloniti stigmu, smanjiti krivlju te osigurati podršku osobama koje žive i bore se sa pretilošću.

…svijetu u kojem živimo Naše zdravlje je pod utjecajem okoliša što se odnosi prije svega na stabilnu klimu, zrak koji dišemo, hranu koju konzumiramo. Potrebno je djelovati globalno te stvoriti zdravo okruženje u kojem pojedinci mogu živjeti zdravije i duže.

…mladima koji nisu uzrok nezdravog i neodrživog okoliša, a najčešće su najviše njime pogođeni. Ključan je rad s mladima, slušanje njihovih stavova, mišljenja, perpsektiva i onoga što oni smatraju bitnim problemima kako bi se stvorilo okruženje koje smanjuje pojavu bolesti, između ostalog i debljine.

Prekomjerna tjelesna masa i debljina (pretilost) kronične su bolesti koje su najčešće posljedica lošeg životnog stila gdje postoji neravnoteža između kalorija unesenih hranom i kalorija potrošenih tjelesnom aktivnošću kod kojih dolazi do prekomjernog nakupljanja masnog tkiva u organizmu, a razlikuju se prema indeksu tjelesne mase ITM/Body mass index – BMI. Uzroci također mogu biti genetski i okolišni čimbenici. BMI je broj koji se računa tako da se tjelesna masa u kilogramima podijeli sa kvadratom visine osobe izražene u metrima (kg/m2). Osobe čiji je BMI je manji od 18.49 su pothranjene. Normalne tjelesne mase smatraju se osobe čiji je indeks tjelesne mase od 18.49 do 24.99. Dok se prekomjernom tjelesnom masom podrazumijeva BMI od 25 do 29.99, a pretilim osobama smatramo one čiji je indeks tjelesne mase veći od 30.

Manjkavost objektivnog iskazivanja stupnja debljine indeksom tjelesne mase vidljiva je kod npr mišićavih ljudi, a i nedostatak je što ta brojka nije pokazatelj rasporeda masnog tkiva u tijelu pa se prilikom procjene rizika debljine za zdravlje sve češće u obzir uzima i opseg struka koji, ako je kod muškaraca preko 94 cm i 80 cm kod žena, predstavlja zdravstveni rizik, a opseg struka preko 102 cm kod muškaraca i 88 cm kod žena znači vrlo visoki zdravstveni rizik. Kada govorimo o „rasporedu masnog tkiva“, razlikujemo dva tipa debljine, abdominalni i ginoidni tip. Kod abdominalnog tipa debljine (koji se još naziva i visceralnim ili androidnim tipom) masno tkivo nakuplja se području trbuha, u obliku jabuke. Dok se kod ginoidnog tipa masno tkivo taloži potkožno u području natkoljenica i bokova. Visceralno masno tkivo (oko organa u trbušnoj i prsnoj šupljini) je opasnije od potkožnog.

Prema globalnoj analizi izdanoj u časopisu The Lancet povodom obilježavanja Svjetskog dana debljine, broj djece, adolescenata i odraslih u Hrvatskoj koji žive s debljinom premašio je 1 milijun. U Hrvatskoj stopa debljine u djece i adolescenata 2022. godine bila je dvostruko veća nego 1990. Stopa debljine se također udvostručila u odraslih žena te čak utrostručila u odraslih muškaraca. Ukupno se procjenjuje da je u Hrvatskoj s debljinom u 2022. živjelo 56 000 djece i adolescenata te 1 180 000 odraslih osoba.

U razdoblju od 2020. do 2035. godine očekuje se čak 100% povećanje debljine u djece. Procjenjuje se da će 2035. godine 1,9 milijardi ljudi živjeti s debljinom tj. jedna od četiri osobe, a njezin ekonomski učinak će iznositi 4.32 bilijuna dolara.

Sve su to brojke koje zabrinjavaju i potiču na razmišljanje kako pokrenuti promjenu??

Osnovne preporuke svakako bi bile da prije svega prilagodimo prehranu, postanemo tjelesno aktivniji, vodimo brigu o vrijednostima krvnog tlaka i šećera u krvi.

Budući da su prekomjerna tjelesna težina i pretilost kronične bolesti koje ne prolaze spontano, za njihovo liječenje je prije svega nužna promjena životnog stila, a savjet i podršku svakako treba potražiti od liječnika, nutricionista, farmaceuta, kineziologa… Povodim obilježavanja Svjetskog dana debljine, 4. ožujka, u Ljekarnama Zagrebačke županije bilo je organizirano mjerenje tjelesne težine, izračunavanje indeksa tjelesne mase, savjetovanje o uvođenju zdravijih životnih navika. Pacijenti, koji su se u velikom broju odazvali, uz savjet dobili su i edukativni materijal te jabuku. Edukacijom i promocijom zdravih životnih navika cilj nam je svakodnevno poticati stanovništvo naše županije na odgovornije ponašanje prema svom zdravlju.

Naslovna ilustracija: Pexels/towfiqu-barbhuiya

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno