Povežite se s nama

Sport

Črnko: Moramo stalno podizati letvicu, zato želimo ove sezone biti četvrti!

Objavljeno

na

Novi izazovi samo što nisu krenuli, nogometnu “sezonu kiselih krastavaca” zamijenit će prava, natjecateljska sezona. S početkom od subote u 21 sat, kad je u pitanju HNK Gorica… Nakon što su pripreme odrađene, kako momčadske, tako i klupske, pred novinare je izašao prvi čovjek kluba Nenad Črnko. Predsjednik je tu od prvog dana postojanja kluba u ovakvom obliku, iza njega je cijeli niz prijeđenih prepreka, ali i puno onih koje će tek biti potrebno prijeći.

– Još jednom zahvaljujem igračima na predivnoj prošloj sezoni, na svemu što su napravili, a to sam rekao i njima u svlačionici. Došli smo u prvu ligu učiti, ali i pokazati što znamo. Kroz neke nove vjetrove prezentirali smo nove smjerove u hrvatskom nogometu i u drugoj sezoni prije svega želim da to i nastavimo raditi – počeo je svoje izlaganje Črnko, pa nastavio:

– Ovo je klub koji želi rasti. Iz godine u godinu, bez obzira radimo li na infrastrukturi ili rezultatu. Prvenstvo je dugačko, a razlika u odnosu na prošlu godinu za nas je u tome što ovoga puta znamo gdje idemo i koju kvalitetu moramo imati da bismo postigli određene rezultate. Na temelju svojih spoznaja, saznanja i mogućnosti klub želi nešto više nego prošle sezone, s tim ambicijama ulazimo u prvenstvo.

Prošle godine klub i momčad sami su sebi postavili letvicu visoko, no ona će, eto, ići još i više…

– Znamo da to ni u kojem slučaju neće biti lako ostvariti, da za takve iskorake moramo biti iznimno čvrsti u glavi. Ako smo prošle sezone morali dati 120 posto da bismo nadigrali protivnike, ove godine ćemo ponekad morati davati i 150 posto. Možda nemamo širinu u kadru kao neki drugi, ali vjerujemo u sebe, u momčad, u stručni stožer i u sportski segment kluba. Dat ćemo sve od sebe da ostvarimo naš cilj, da budemo bolji nego prošle sezone. I na tablici, i u igri, i na terenu, i infrastrukturno. Uvjeren sam da to možemo. Radit ćemo i dalje na tome, imamo dovoljno vremena i u prijelaznom roku da se pojačamo na nekim pozicijama u momčadi, ali i pojačamo konkurenciju. To je potrebno zbog kontinuiteta kluba, ali i zato što smo svjesni da će ovo biti jako teška sezona. Vjerujem da će, na temelju našeg statusa hita prošlog prvenstva, protivnici protiv nas biti još motiviraniji, ali s tim se moramo boriti. Kažem, vjerujemo u sebe i imamo ambiciju koja je realna i koju možemo ostvariti – istaknuo je predsjednik.

Ove sezone naši će igrači morati davati još više da ostanu na lanjskoj razini, vjeruje Črnko… Foto: David Jolić/cityportal.hr

Osim na osvježavanju i pojačavanju momčadi, cijelog ljeta radi se i na infrastrukturi.

– Da, poduzeli smo sve i da iz aspekta infrastrukture dođemo na višu razinu. Vjerujem da ćemo do kraja godine moći pokazati sve što smo započeli u radovima na stadionu, no već i sad, kao i tijekom jeseni, vidjet će se puno toga. Totalno smo rekonstruirali VIP prostor i VIP tribinu na zapadu, imamo i novi prostor za medicinsko osoblje, radimo puno ljepši i funkcionalniji prostor za medije, na istočnu tribinu dolazi 1400 novih stolica, pa će cijeli istok biti pod sjedalicama, a napravit ćemo i ulaz s brojačima za gostujuće navijače. Želja nam je postići sigurnosne uvjete koji će nam omogućiti da se istočna tribina podijeli na dva dijela, da dio bude za gostujuće, a dio za domaće navijače, koji bi ulazili na odvojene ulaze – kazao je Črnko pa na tu temu dodao:

Bila nam je Uefina inspekcija, znamo što nam je potrebno da bi stadion dobio četiri zvjezdice, a sve te uvjete ćemo i ispuniti. Osim onoga koji se tiče kapaciteta, budući da nam je za četiri zvjezdice potrebno osam tisuća mjesta, a mi ih trenutačno imamo pet tisuća. Kao što sam rekao, ovaj klub želi rasti i imamo planove za sljedeće dvije, tri godine. Dobro je što momčad, stožer i sportski segment prate ambicije kluba, što u svemu tome dolaze do prave sinergije.

Ritam prijelaznog roka, koji neke možda zabrinjava jer momčad u ovom trenutku definitivno nije kompletirana do kraja, predsjednika ni najmanje ne brine.

– Nama je ostalo 85 posto momčadi od lani, a cilj je bio u ovoj fazi zatvoriti pozicije igrača s kojima nismo produžili ugovore, što smo i napravili. Dakle, mi smo svoj plan do početka prvenstva ispunili. Nažalost, nismo mogli planirati da će Čabraja i Miya tako dugo ostati u reprezentaciji, kao ni da će se pojedini igrači ozlijeđivati. Ne možemo si baš dozvoliti da imamo 50 igrača, da ovakve situacije preživljavamo bez stresa. Mi ćemo stresova imati, no pratimo trojicu igrača koji bi trebali biti prevaga, koji će raditi razliku na terenu i donijeti dodatnu kvalitetu. Moramo biti svjesni da prijelazni rok traje do 31. kolovoza, da i puno veći klubovi neke stvari rade krajem prijelaznog roka, a mi nismo u poziciji da možemo diktirati tempo događanja. Međutim, uspijemo li to realizirati u sljedeća dva ili tri tjedna, čak i mjesec dana, možemo mirno nekoga i prodati ako se pojavi ponuda, bez stresa da nećemo imati zamjenu – rekao je Črnko, uz dodatak:

– Nije važno što se napravi u prvih mjesec dana prijelaznog roka ili prvih mjesec dana sezone. Prvenstvo je dugo, puno je izazova pred nama, a ključno je u svemu tome što ćemo napraviti nakon 36 kola. I na taj način na sve ovo i gledamo. Evo, dobar primjer je to što smo prošle godine u jednom trenutku bili 13 bodova ispred Hajduka, pa smo na kraju ostali jedan bod iza Splićana…

Kad je već priča krenula na Hajduk, stiglo je i pitanje žale li u Gorici sad, nakon raspleta utakmice u četvrtak na Poljudu, još više zbog činjenice da je Europa za dlaku izmaknula.

– Moramo biti realni. Bili smo svjesni da u ovom trenutku možda i nismo u svim segmentima bili spremni za Europu. Prihvatili smo to kao normalnu situaciju u sportu, kakvih će vjerojatno biti i u budućnosti. Da, željeli smo u Europu i unatoč tome, s te strane nam je žao što nismo uspjeli, jer poduzimali smo i na zimu neke korake u tom smjeru. Zadovoljan sam što su stožer i Niko uspjeli na proljeće riješiti problem rezultata na domaćem terenu, i s te strane mi je žao. E sad, da li bi mi pobijedili Maltežane… O tome je teško pričati. Ovo je jedna od utakmica koja spada u anale, u rubriku ‘vjerovali ili ne’, ali moramo biti svjesni da se takve stvari u sportu događaju, da je to normalno. Žao mi je što nismo imali priliku okušati se u Europi, uvjeren sam da bismo s ovim igračima i momčadi bili u situaciji očekivati prolaz protiv takvog protivnika, ali ovo spada u sferu jedne utakmice utakmice, podcijenjivanja, nesreće… I onda se sve okrene protiv tebe, pa primiš gol u 96. minuti, kad više ništa ne možeš napraviti. Da je Gzira povela 2-0 u prvom poluvremenu, da je bilo dovoljno vremena za preokret, uvjeren sam da bi Hajduk prošao ovu prepreku – istaknuo je Črnko.

– U medijskim praćenjima Hajduk ima puno veći respekt, zato je i doživljaj ovakav. Da je Gorica ispala od Gzira Uniteda, ne bi to ovako odjeknulo, ali ovo je poruka svima nama. U ovo prvenstvo svi krećemo od nule, s po 11 igrača sa svake strane, stvar je u tome kako će koja momčad pristupiti izazovima. Poruka je to i našoj momčadi, da od prve sekunde novog prvenstva neće biti važno što se događalo prošle sezone, da nam slijedi novo dokazivanje iz utakmice u utakmicu. Svi ćemo nešto naučiti iz ovog Hajdukovog poraza. Ako budemo mislili da će nam rezultat iz prošle sezone doći sam od sebe, da se samo malo moramo potruditi da napravimo nešto više, to se sigurno neće dogoditi. Krećemo od nule – naglašava Črnko.

Nakon što je s 10-ak milijuna kuna proračuna bila peta, Gorica s 20-ak milijuna ove sezone želi iskorak… Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Zanimalo je predstavnike medija i ima li Gorica financijsku moć da zatvori ovu sezonu bez turbulencija, kao i može li se očekivati to četvrto mjesto s proračunom od 20-ak milijuna kuna.

– Svi znate da smo u veljači napravili transfer, zna se i iznos tog transfera, a to je samo po sebi već preko 20 milijuna kuna. Uz naš proračun, koji imamo. Odgovor na to pitanje dala je veljača. Ako osiguramo još deset svojih milijuna, što je normalno, vjerujem da ćemo ove sezone biti na 25 milijuna kuna proračuna. Gorica ima potpunu stabilnost u tom smislu za sezonu pred nama – odlučno je odgovorio predsjednik kluna i nastavio:

– Za mene osobno, budući da znam pozicije kluba, govoreći o organizaciji, momčadi, stožeru i sportskom direktoru, normalno je očekivati četvrto mjesto. Uvijek dižem letvicu, jer ako nema cilja, sve se svodi na borbu za ostanak. A mi s tim nismo zadovoljni jer znamo da nogomet funkcionira na gospodarskim osnovama, da je nogomet tržište i jedini način na koji se može ostvarivati rast, a igrači zaraditi svoje bonuse, je imati rezultat. Podigli smo ove sezone letvicu i bonusa, igrači i stožer znaju koji su njihovi ‘targeti’. Nemamo tu što skrivati, radi se o egzistenciji. Onih koji rade u klubu, ali i samoga kluba, koji na taj način posluje.

Zapela je nekako priča na novcu, na financijama, na stabilnosti, ali odgovori su stizali.

– Moj zadatak je da mi proizvodimo, stvaramo i gradimo, a da nam plus bude veći od minusa na kraju godine. I, hvala Bogu, mogu reći da funkcioniramo na taj način. Jedan smo od rijetkih klubova koji nije imao potresa u financijskom dijelu, sve obaveze podmirujemo na vrijeme, isplaćujemo i nagrade i bonuse. U novo prvenstvo ulazimo sa zagarantiranom rezervom za istu poziciju kao prošle godine. Naravno, kad zadržite momčad, a pritom i znate da ste doveli što je bilo potrebno na upražnjenim pozicijama, kad znate da imate prostora dovesti igrače koji će stvarati razliku, bilo bi suludo da kažem da želimo biti šesti. Imamo svoje planove, ambicija nam je ugurati se među četiri kluba, ali tu nema garancija. Jedno su želje, drugo ono što će se događati na terenu, no vjerujem da mi to možemo. Momčad nam je karakterna i dečki znaju da, kako raste klub, moraju i oni davati svoj doprinos tome. To je ta sinergija kluba koja, rekao bih, funkcionira savršeno.

Upravo u tom smjeru ide i objašnjenje kakve ugovore igrači imaju u Gorici.

– Igrači u svojim ugovorima imaju definirano što se događa s obzirom na plasman, broj bodova, broj nastupa… Čim igrač potpiše ugovor s Goricom, stimuliran je da daje 150 posto jer zna da će, bude li klub rastao, rasti i njegova primanja. Nemamo to definirano na način da netko dođe za X novaca i da zna da će taj X novaca dobivati sljedeće tri godine. Ne! Ako Gorica raste, daj novac može narasiti i na 3X. Upravo zato naša momčad tako i funkcionira. Sustav je kvaliteteno razrađen, igrači to znaju. Evo, kapetan Kahlina to može potvrditi, on ima bonuse i ako ne primi gol i ako obrani penal – kazao je predsjednik, želeći naglasiti još jedno:

– Imali mi proračun 25, 30 ili 50 milijuna kuna, jedno je sigurno: nećemo sav taj novac potrošiti ove sezone! Zato što planiramo u Prvoj HNL igrati malo duže vrijeme i zato što se ne želimo dovesti u situaciju da u godinu dana potrošimo sredstva, podignemo si letvice, pa da sve to iduće sezone ne možemo pratiti i platiti. Imamo svoj put, smatramo da je on dobar i učimo na svojim pogreškama. Cilj nam je da što više vlastitih minusa pretvorimo u pluseve.

Gorica je prošle sezone na tablici, ali i po broju gledatelja, bila peti klub u Hrvatskoj… Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Jedan od pluseva prošle sezone bio je broj gledatelja na domaćim utakmicama, no i to je segment u kojem vodeći ljudi kluba vide prostor za napredak.

– Iskreno, moram reći da me pozitivno iznenadio broj ljudi na našim utakmicama, budući da u drugoj ligi ni izbliza nije bilo tako. U ovom trenutku radimo na tome da dodatno stimuliramo posjetu stadionu. Cijene će i dalje biti pristupačne, možda 50 kuna za velike utakmice, a za sve ostale će biti 30 kuna, što je vjerojatno i najmanja cijena u Hrvatskoj. Radimo infrastrukturne pomake u želji da se ljudi što ugodnije osjećaju na našem stadionu. Poboljšat ćemo ove sezone i ugostiteljsku ponudu, a sve skupa u želji da dodatno povećamo posjetu. Bitna je momčad, koja će kontinuitetom igara pozivati ljude na utakmice, i u tom smislu mislim da možemo privući veći broj gledatelja. Kad igraš dobar nogomet, ljudi to vole doći pogledati – završio je Nenad Črnko.

Dobar nogomet, kaže prognoza, moći će se vidjeti i u subotu od 21 sat, kad u Veliku Goricu dolazi Inter iz Zaprešića. Osvježena momčad, funkcionalniji stadion, svjetla reflektora, “prime time” termin… Svi preduvjeti za lijepo ispunjen stadion već u prvom kolu apsolutno postoje. Neka tako i bude.

Sport

FOTO Hattrick i projektili Karamatića za 9. proljetnu pobjedu Meštrice

Objavljeno

na

Objavio/la

Meštrica je u 26. kolu Jedinstvene 1.ŽNL pobijedila Jamnicu rezultatom 4:1, s tri gola Božidara Karamatića i jednim Marka Tolja. Domaća momčad nije od početka djelovala uvjerljivo kao u prethodnim utakmicama, akcije nisu bile hitre i činilo se da su igrači umorni.

Gornja Lomnica, 08.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Meštrica-NK Jamnica 4:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gornja Lomnica, 08.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Meštrica-NK Jamnica 4:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ipak, domaći su došli u vodstvo pogotkom Tolja, koji je s dvadesetak metara s desne strane zabio loptu u suprotne rašlje za 1:0. Jamnica je igrala otvoreno, igru im je uspješno vodio kapetan Silvestar Grčević, ali dvije povoljne prigode nisu iskoristili.

Gornja Lomnica, 08.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Meštrica-NK Jamnica 4:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gornja Lomnica, 08.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Meštrica-NK Jamnica 4:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gosti su bili neoprezni u svom kaznenom prostoru u 53. minuti i Karabatić je pogodio praznu mrežu za 2:0. Desetak minuta kasnije na suprotnoj strani sličnu situaciju iskoristio je Potesak i smanjio na 2:1. Jamnica je igrala posve otvoreno uvjerena da može doći do izjednačenja.

Gornja Lomnica, 08.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Meštrica-NK Jamnica 4:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sve njihove nade srušio je Karamatić eurogolom u 72. minuti, kada je s lijeve strane projektilom pogodio suprotne rašlje za 3:1! Pet minuta kasnije Karabatić je još jednom, skoro sa istog mjesta, ponovio svoju maestralnu daljinsku majstoriju i povisio na – 4:1!! Dva eurogola u samo pet minuta, to se rijetko događa.

Gornja Lomnica, 08.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Meštrica-NK Jamnica 4:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

U 23. minuti ozlijedio se Marco Ban, u sprintu je stao na loptu i srušio se, čini se teža ozljeda koljena. Iznesen je s igrališta, Hitna pomoć odvezla ga je u bolnicu na pregled.

Gornja Lomnica, 08.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Meštrica-NK Jamnica 4:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Meštrica (26 10 0 16 49:78 30) je s 30 bodova na 12. mjestu prvenstvene ljestvice, a Jamnica (16 10 2 14 56:60 32) je s 32 boda na 10. mjestu.

Galerija fotografija

Jedinstvena 1.ŽNL 2025./2026., 26. kolo

NK Meštrica – NK Jamnica (Pisarovina) 4:1 (1:0)

Gornja Lomnica. Stadion: ŠRC Meštrica. Gledatelja: 40. Petak, 08.05.2026., 18 sati. Sudac: Dario Cikojević (Novaki). Pomoćni suci: Tihomir Sopić i Ivan Rešetar (oba Samobor). Delegat: Marko Slivak (Bukevje). Strijelci: 1:0 – Tolj (17), 2:0 – Karamatić (53), 2:1 – Potesak (62), 3:1 – Karamatić (77), 4:1 – Karamatić (82).

MEŠTRICA: Budimir, Ban (od 23. Božić), Šebek (od 79. Radovanac), Štuban (cap.), Tolj (od 67. Krajina), Karamatić, Rukavina, Kovačević, Meter, Gaši, Zorić (od 83. Jeftić). Trener: Mario Meter.

JAMNICA: Šetek, Grčević, L.Špišić (od 58. Skender), Čačković, Grebenić, Mihaljević (od 84. Mikša), D.Špišić, Mioković, Lolić, Potesak, Vujanić. Trener: Marko Kovačić.

Nastavite čitati

Sport

Samo Nexe paze! ‘Imamo mentalitet pobjednika, neće im biti lako…’

Rukometaši Gorice predahnuli su nakon posljednje utakmice Lige za prvaka, ali pred njima je i konačna nagrada: polufinale Kupa protiv Nexea, pa razigravanje za treće mjesto u ligi protiv Nexea…

Objavljeno

na

Objavio/la

Neće puno pretjerati onaj tko ovih dana ustvrdi da rukomet u Velikoj Gorici trenutačno živi svoje možda i najljepše dane. Bilo je sjajnih generacija i dobrih rezultata i ranije, ali ovo je trenutak u kojem rukometaši Gorice u tri dana osiguraju prvo Final Four kupa, pobjedom protiv favoriziranih Sesveta u gostima, a zatim i potvrde četvrto mjesto u Ligi za prvaka, sigurnom domaćom pobjedom protiv Trogira.

Preostalo je tako samo u zadnjem kolu ovog dijela sezone odraditi domaći sraz sa Sesvetama, koje su također imale svoju računicu. Završilo je na kraju 35-35, pred punim tribinama naše Gradske dvorane, uz rukomet koji se isplati gledati.

– Imala je ova utakmica dosta velik značaj i za nas i za Sesvete – kaže Marin Sorić, golman Gorice, jedan od ključnih ljudi u ovoj priči.

– Mi smo željeli jednu jako dobru sezonu privesti kraju na najbolji način, s pozitivnim rezultatom, a Sesvećani su se borili za svoj povijesni uspjeh, drugo mjesto u prvenstvu i razigravanje sa Zagrebom. To se moglo i osjetiti, utakmica je od početka bila dosta žustra i tvrda. Mi smo u prvom poluvremenu držali vodstvo, na odmor otišli s dva razlike, ali do kraja je bilo gusto i na kraju smo i jedni i drugi sretno i spretno uzeli taj bod. Kad se sve zbroji, možda je to i najpravedniji rezultat, iako kod nas ostaje mala žal za tim drugim bodom, jer željeli smo domaćim navijačima priuštiti tu pobjedu protiv renomiranog protivnika. Sesvetama je na kraju taj bod bio dovoljan, a mi ćemo s Nexeom u razigravanje za treće mjesto. Krećemo s nulte pozicije, pa tko bude bolji!

Ovaj remi s trenutačno drugom momčadi u državi dogodio se bez “četiri i pol” važna igrača na raspolaganju, jer nije bilo ni Grubišića ni Neralića, nije igrao ni Malin, kao ni kapetan Ceković, kojeg je odmijenio Maksimilijan Jurić.

– Baš su nas pred kraj sezone napale ozljede, vjerojatno i od umora i potrošenosti. Uz ta četiri izostanka, još je i crveni karton u 35. minuti dobio Mlakar, jedino preostalo lijevo krilo… Ali eto, mi ostali uspjeli smo se posložiti, koliko god bilo teško i zahtjevno. Dvorana je bila puna, nismo baš ni na to naviknuti, ali pokazali smo da smo postali jedna ozbiljna momčad. Podrška je stizala i s klupe i s tribina, a to nam je puno značilo – kaže Maks i dodaje:

– Prošle sezone nam je nešto falilo u najvažnijim utakmicama, možda i iskustvo, možda i malo tog pobjedničkog mentaliteta, ali ove sezone to smo definitivno preokrenuli. Uz dolazak novih igrača, poput Karaule, koji nam je baš pravi vođa, zajedno s Cekovićem, napravili smo pravi korak naprijed. Uspjesima koje postižemo i koje ćemo nadam se još postizati do kraja sezone, pokazali smo da smo pravi.

Često kroz glavu prođe ta prošla sezone, u kojoj je Liga za prvaka pobjegla na gotovo nevjerojatan način, nakon dva poraza od -14 u dvije ključne utakmice, i to nakon fenomenalnog otvaranja sezone.

– Bilo je to dosta traumatično iskustvo, iako smo u prvom dijelu te prošle sezone igrali stvarno fantastično. Nisam nikad igrao u klubu koji je u prvih desetak utakmica sve pobjeđivao po deset razlike u prosjeku, ali na kraju je splet nesretnih okolnosti doveo do po nas jako lošeg raspleta. U bitnim utakmicama smo podbacili i na kraju ispali za jedan gol… Ali radili smo dalje, a ova sezona je pokazala da se svaki trud isplati. Za sad smo sve ciljeve ostvarili. Osigurali smo plasman u Europu, plasirali smo se na završni turnir kupa, a sad se idemo potući i za to treće mjesto – najavljuje Marin Sorić, inženjer elektrotehnike među goričkim vratnicama.

Ima Sora i objašnjenje za ovako uspješnu sezonu…

– Vođeni smo od vrhunskog trenera, velika zasluga za sve ovo ide Mateju Miškoviću, koji nas je posložio i napravio od nas pobjednike. U svaku utakmicu, tko god bio na suprotnoj strani, ulazimo bez respekta i s jedinim ciljem da osvojimo dva boda. Kako trener to postiže? On više govori djelima nego riječima. Naravno da nas i nabrije i motivira, ali nešto drugo je još važnije. Kad u bilo kojem poslu, pa tako i u sportu, svaka osoba zna što radi u kojem trenutku, uspjeh ne može izostati. Možemo mi izgubiti utakmicu, ali put je ispravan i to će u konačnici doći na vidjelo. Svakim treningom, svakom videoanalizom, svaki od nas napreduje i ide korak po korak prema gore. Dobrim radom i dobrim rezultatima napunili smo se i samopouzdanjem, a posljedično i pobjedničkim mentalitetom, koji nam je prošle sezone falio. Izvukli smo pouke i ove sezone smo u svakoj važnoj utakmici bili na razini i izborili ono što smo željeli.

Nakon remija sa Sesvetama dobili su naši rukometaši tri slobodna dana, a od četvrtka se krenulo s pripremama za Festival rukometa u Poreču, koji je na rasporedu od 21. do 24. svibnja. Gorica i Nexe na rasporedu su u petak, 22. svibnja, s početkom u 19.30 sati.

– Pobijedili smo već Nexe ove sezone. Ne kažem da će se to stalno ponavljati, Nexe je i dalje jedna vrhunska europska momčad, koja je pobijedila i veliki Kiel u Našicama, pa u Njemačkoj ispala tek na sedmerce, ali svakako ćemo pokušati zapapriti im što je više moguće. Pokušat ćemo biti na tragu onoga što smo odigrali u pobjedi protiv njih u Velikoj Gorici, ali i u dobrom dijelu utakmice u Našicama. Vidimo svoju šansu, koja možda nije velika, ali bogami nije ni mala! Dat ćemo sve od sebe da im što više zakompliciramo situaciju i da izborimo finale ako bude ikako moguće – obećao je Sorić, a nadovezao se suigrač Jurić:

– Igramo na neutralnom terenu i vjerujem da su i oni svjesni da im neće biti lako. Pogotovo s obzirom na spoznaju da su nedavno izgubili od nas, i to vrlo uvjerljivo. Na kraju smo dobili sedam razlike, a krenuli smo u utakmicu s 0-6, što jako dobro pokazuje da nikad ne treba odustati. Igrali smo sedam na šest, brzo se vratili, nastavili tim tempom, igrali agresivnu obranu, puno se rotirali… I to je pravi put. Imamo šanse, želimo se dokazati na takvoj sceni i napravit ćemo sve da izborimo to finale sa Zagrebom. Čisto da ne igramo baš samo s Nexeom do kraja sezone, ha, ha…

Plan ne zvuči loše. Kad je već Nexe u polufinalu Kupa, pa onda i u razigravanju za treće mjesto, u utrci do šest bodova (trenutačno je 2-2), ne bi bilo loše malo to “razbiti” jednim povijesnim uspjehom.

Nastavite čitati

Sport

Suze pokraj igrališta: HNK Gorica iznenadila navijača za rođendan

Vjerni navijač HNK Gorice Branimir Kuhar proslavio je 80. rođendan, a tim povodom u klubu su mu pripremili malo iznenađenje, koje mu je predao predsjednik kluba Ilija Karamatić

Objavljeno

na

Nogometaši Gorice možda nemaju navijače koji su posebno brojni, a dijelom i baš zato posebnu pozornost zaslužuju oni koji su tu, koji pokušavaju biti podrška klubu iz svoga grada. Dobro su to poznata lica, ljudi koji su sa svojim miljenicima proputovali cijelu Hrvatsku, a u samu srž te specifične navijačke priče smjestio se jedan poseban lik.

Branimir Kuhar ostavio je iza sebe cijelih osam desetljeća, došlo je vrijeme i za okrugli rođendan, a to je bila prilika koju u klubu nisu propustili.

“Bio je to posebno emotivan dan za naš klub i za jednog našeg vjernog navijača. Predsjednik Ilija Karamatić uručio je dres s potpisima svih igrača Branimiru Kuharu povodom njegovog 80. rođendana.

Uvijek uz teren, na svakoj utakmici i svakom treningu prve momčadi HNK Gorica. Svojom vedrinom, pristupačnošću i neizmjernom ljubavlju prema klubu postao je neizostavan dio naše sportske obitelji. Jer klub čine ljudi poput njega – vjerni, predani i srcem uz Goricu.

Sretan 80. rođendan, Branimire!”, objavili su iz kluba.

Lijepa je to gesta, Branimiru je puno značilo, a svima zajedno ostaje nam nadati se da će nešto slično osjećati i generacije koje dolaze…

Nastavite čitati

Sport

Velikogorički hrvači putuju u Poreč – prvo Europsko prvenstvo, zatim Svjetska serija

HK Velika Gorica 1991 šalje četiri mlada reprezentativca na Europsko prvenstvo, a zatim i seniora Matu Filipovića u Svjetsku seriju hrvanja na pijesku.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Hrvački Klub Velika Gorica 1991/FB

Hrvački klub Velika Gorica 1991 krajem svibnja imat će svoje predstavnike na jednom od najvećih međunarodnih događaja u disciplini hrvanja na pijesku, koji će se održati u Poreču na Lotus Sandy Beachu. Klub u Istru šalje četiri natjecatelja u mlađim uzrastima za Europsko prvenstvo, a zatim i seniora Matu Filipovića koji će nastupiti u Svjetskoj seriji.

Europsko prvenstvo za uzraste U17 i U20 održava se 27. i 28. svibnja, a klub će predstavljati Roko Marinković i Blago Šimić u kategoriji U20 te Erin Fridrih i Emanuel Grgić u kategoriji U17.

Nekoliko dana kasnije, 30. i 31. svibnja, slijedi Svjetska serija hrvanja na pijesku za seniore, koja okuplja više od 200 najboljih svjetskih hrvača, gdje će nastupiti Mate Filipović.

Nastavite čitati

Sport

Bivši treneri, gdje ste? Hit Jakir, sjajni Valdas, malo TV-a, malo Tadžikistana…

Veličanstveni uspjesi Sergeja Jakirovića i Valdasa Dambrauskasa, koji blistaju na klupama engleskog Hull Cityja i azerbajdžanskog Sabaha, potaknuli su nas da provjerimo gdje su i što rade ostali bivši trener Gorice…

Objavljeno

na

Objavio/la

Nesretan, u velikoj mjeri i nezaslužen poraz od Dinama izbacio je nogometaše Gorice iz utrke za Europu, u koju će uz vodeće Dinamo i Hajduk otići još i dva kluba iz trojca Varaždin – Rijeka – Lokomotiva. Najbolje u toj priči stoje Varaždinci, Riječani do europskog iskoraka mogu i preko Kupa, jer ako ga osvoje, osigurat će plasman u Europsku ligu, a Lokomotiva bi ovog vikenda morala pobijediti u Varaždinu želi li zadržati ozbiljnu šansu…

Gorica će, pak, završnicu sezone odraditi u skladu s egidom “mir i dobro”, budući da je ostanak osiguran, a Europa nedostižna. Naravno, napravit će sve u našem prvoligašu da budu što bolje plasirani na kraju, postoje tu i sportski i financijski benefiti, tako da ima sasvim dovoljno razloga biti motiviran protiv Slaven Belupa, Rijeke i Osijeka, ali već sad je jasno da se povijesni plasman u Europu neće dogoditi.

Drugim riječima, Mario Carević ipak neće biti prvi trener koji će potpisati jedan takav uspjeh. Kao što to nije uspio niti jedan od njegovih prethodnika, među kojima ima vrlo aktualnih imena ovih dana… Sergej Jakirović i Valdas Dambrauskas, o njima je riječ, žive možda i najljepše dane svojih karijera, a upravo su njih dvojica bila i najbliže takvom dosegu.

Jakir je oduševio svjetsku sportsku javnost svime što je napravio na klupi Hull Cityja ove sezone, danas pričamo o treneru vrlo ozbiljne razine, čovjeku koji je s razlogom na radaru većih klubova, uključujući i one iz Premiershipa, ali koliko god danas otišao visoko, a sutra još više, uvijek ćemo Sergeja smatrati svojim. I sam će reći kako mu je 20-ak mjeseci u Gorici bilo jedno od najljepših razdoblja u životu, bio je i ostao miljenik navijača Gorice, kako zbog trenerskih, tako i zbog ljudskih kvaliteta, ali činjenica je da je odavno prerastao ovo okruženje… Prvo kroz neuspješnu epizodu u Mariboru, a onda i kroz seriju uspješnih u Zrinjskom, Rijeci, Dinamu, turskom Kayserisporu i danas u Hullu.

U jedinoj njegovoj cijeloj sezoni osvojio je peto mjesto, tri boda dijelila su ga od plasmana u Europu, a i sljedeće sezone ostavio je nasljedniku, Valdasu Dambrauskasu. U tom trenutku potpuno anonimnom Litavcu, kojeg je odnekud “izmislio” njegov sunarodnjak Mindaugas Nikoličius, čovjeku koji će se u sljedećih jedanaest mjeseci pretvoriti u trenera koji će masnim slovima biti upisan u povijesne knjige našega kluba.

Bilo je to vrijeme kad je Gorica znala prenoćiti i na prvome mjestu prvenstvene ljestvice, bila je to jesen u kojoj je Gorica najlošije plasirana bila kad je bila na trećemu mjestu (?!), ali rastanak je došao prebrzo za još veće dosege. Prvu polovicu mandata završio je sa šestim mjestom u sezoni u kojoj smo imali pet predstavnika u Europi, a nakon druge je otišao za Ludogorec. Nakon Bugarske, u HNL se vratio kroz mandat u Hajduku, pa nakon toga vodio grčki OFI, u kojem danas igra Krešo Krizmanić, a zatim i ciparsku Omoniju te mađarski Diosgyor.

Ovih dana Valdas uživa u osvajanju titule prvaka Azerbajdžana sa Sabahom, klubom koji je prilično uvjerljivo prekinuo dominaciju Qarabaga u toj zemlji. U Azerbajdžanu je još od početka 2025. godine, dobio je kontinuitet, a to je dovelo do prosječno 2,27 bodova osvojenih po utakmici, što je – spektakularno! I ne bi bilo iznenađenje da netko konačno shvati koliko je Dambrauskas dobar trener, pa da dobije priliku i na puno višoj razini…

U istom tom Sabahu nedavno je trener bio i Krunoslav Rendulić, četvrti treći trener Gorice u prvoligaškoj povijesti. Kruno je nakon Gorice uspješno vodio Zrinjski, u Azebrajdažnu je bio od ožujka do studenog 2024., danas vodi Emirates Club u UAE-u. Na svim tim postajama pratio ga je i prati ga naš Saša Sabljak, suradnik još iz goričkih dana.

Prije njega Goricu je vodio Siniša Oreščanin, koji će uskoro proslaviti tri godina na funkciji izbornika hrvatske U-19 reprezentacije, što mu je i prvi posao nakon odlaska iz Gorice. A nakon Rendulića stigao je Samir Toplak, koji je trenutačno trener bez angažmana i vrlo uspješan televizijski “pundit”. Samir je nakon Gorice vodio još i Kustošiju te Rudeš, a potraga za novim angažmanom je u tijeku…

Toplaka je u Gorici naslijedio Igor Angelovski, trener koji je došao s autoritetom bivšeg izbornika Makedonije, a izbornik je i danas! Naime, prije nešto više od tjedan dana imenovan je izbornikom Tadžikistana, 103. reprezentacije svijeta po FIFA-inu renkingu. Nakon odlaska iz Gorice vodio je kazahstanski Kaspiy Aktau i ciparski Ethnikos, a sad se smjestio u najmanjoj državi srednje Azije.

Nakon njegova odlaska situaciju je spašavao i na kraju spasio Željko Sopić, još jedan trener kojem je Gorica bila sjajna odskočna daska. Vodio je Rijeku u borbi za naslov prvaka, vodio je kratko i poljski Widzew Lodz, a kasnije iste sezone i Osijek. Trenutačno je bez angažmana što se trenerskog posla tiče, ali pojavi se i on na televiziji, budući da je u HTV-ovu studiju komentirao ogled Bayerna i PSG-a.

Bez angažmana je i Dinko Jeličić, njegov nasljednik na klupi Gorice, koji od odlaska iz Turopolja nigdje nije radio kao trener. Jeličić je godinama bio u Al Nassru, nova prilika u hrvatskom nogometu nije došla i Dinko se posvetio nekim drugim stvarima, uključujući i poneku partiju tenisa na terenima pokraj stadiona NK Rudeša.

U blizini, na igralištu NK Kustošije, svoje dane provodi Rajko Vidović, posljednji u nizu bivših trenera Gorice. Prošle sezone nije uspio spasiti Šibenik od ispadanja iz lige, a sad je praktički osigurao ulazak u viši rang s Kustošijom, trenutačno drugoplasiranom momčadi 2. NL.

Svi oni u ovom trenutku po broju utakmica na klupi Gorice gledaju u leđa Mariju Careviću, koji je trenutačno na 64 utakmice u ulozi trenera Gorice. Jakirović je ostao na 62, a prvi sljedeći bio je Dambrauskas sa 30…

 

 

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno