Povežite se s nama

Vijesti

Brže i jeftinije: VG Komunalac uvodi pametnu aplikaciju “PayDo” za sve vrste parkirnih karata.

Uštedite do 25% na plaćanju parkiranja

Objavljeno

na

Parkiranje na području Grada Velike Gorice od sada će se moći plaćati putem mobilne aplikacije ‘PayDo’. Aplikaciju mogu koristiti fizičke osobe i tvrtke, a korištenjem spomenute aplikacije štedi se novac i vrijeme. Naime, korisnici ove aplikacije više ne plaćaju troškove SMS-a mobilnom operateru.

Prilikom plaćanja karte, aplikacija automatski prepoznaje grad i zonu parkiranja u kojoj se korisnik nalazi, a naplata se vrši izravno s računa (kartice). Samim time, došao je kraj lutanjima u potrazi za tablom s oznakama zone i broja za SMS uslugu. Preko e-maila i unutar same aplikacije, korisnik dobiva potvrdu i račun o transakciji.

Aplikaciju koja je u Hrvatskoj od milja već prozvana „Pajdo“, koristi više od 200.000 ljudi, postoji u više od 60 gradova u RH, a najjednostavniji je način za kupnju satne, dnevne, tjedne, mjesečne ili godišnje parkirne karte. (U VG u početku će samo biti moguća kupnja satne dok se sve ne testira do kraja, a nakon toga će se moći kupovati i dnevne, tjedne, mjesečne karte…)

Usluga je dostupna putem AppStore ili Google Playa. Pristup aplikaciji je jednostavan i započinje registracijom korisnika nakon čega slijedi unos registarske oznake vozila (ili više njih) i odabir željene parkirne karte koju plaćate karticom. Vaši podaci su, naravno, cijelo vrijeme zaštićeni.

I dalje ostaje mogućnost plaćanja parkirne karte SMS –om, ali ova je opcija povoljnija jer je mogu koristiti svi, besplatna je, a dok za svaku SMS poruku domaćem operateru plaćate 75 lipa što je prosječna ušteda, ovisno o zoni i cijeni – čak do 25 posto po karti.

 

21. studeni. – Dan besplatnog parkiranja

Stranim državljanima, turistima i stanovnicima u gotovo svim većim hrvatskim gradovima, aplikacija PayDo i Mastercard ponovno u Hrvatskoj nude parkiranje bez troška u četvrtak 21. studenog, kada se obilježava Dan besplatnog parkiranja, kojem će se po prvi puta priključiti i Grad Velika Gorica.

Bilo da parkirate u mjestu stanovanja ili putujete na neku od lokacija gdje je PayDo aplikacija aktivna, postojećim i novim korisnicima aplikacije na dan akcije dostupno je preuzimanje deset satnih parkirnih karata za maksimalno dvije registarske oznake bez troška.

Besplatna usluga 21. studenog tako će biti dostupna i u našoj Velikoj Gorici, a prvi korak je naravno preuzimanje besplatne mobilne i web aplikacije PayDo na platformama za iOS i Android (App Store, Google Play). Nakon prijave u aplikaciju i registracije Mastercard kartice, aplikacija sama prepoznaje grad i zonu, a kao način plaćanja potvrđuje se opcija “Besplatno uz Mastercard“. Parkiranje je ostvareno u svega nekoliko klikova. Jednostavno, zar ne?

– VG Komunalac kao Gradsko komunalno poduzeće teži svakoj vrsti digitalizacije svojih usluga kako bi korisnicima olakšali svakodnevicu, smanjili nepotrebnu papirologiju te uštedjeli vrijeme, a uvođenjem ove aplikacije napravili smo još jedan korak u tom smjeru. I dalje, naravno, ostaju mogućnosti plaćanja SMS-om kao i na samom aparatu na parkiralištu. Stoga, pozivamo sve naše sugrađane da preuzimanjem i korištenjem PayDo aplikacije olakšaju i ubrzaju plaćanje parkirnih karti, ali i uštede pokoju kunu. Naša služba, UJ Parkiranje, stoji na raspolaganju i upiti se uvijek mogu uputiti na br. telefona: 6566-852, 6566-853 i e-mail: [email protected], jer naša je dužnost i obaveza komunalne usluge činiti bržim, jeftinijim i kvalitetnijim – rekao je Jurica Mihalj, predsjednik Uprave VG Komunalca.

Vijesti

Vatrogasci na intervenciji u Kolarevoj – izbavljaju dijete iz stana

Opreza nikad dosta!

Objavljeno

na

Da nam vatrogasci “čuvaju leđa” i kad nije u pitanju opasnost od požara, dokaz je i današnja situacija iz ulice Slavka Kolara u Velikoj Gorici.

Naime, Županijski vatrogasni operativni centar dobio je poziv upomoć stanara da je u jednom stanu ostalo zaključano dijete, te je potrebno provaliti vrata stana.

Foto: Mile Šola

Na adresu je došla i policijska patrola, a kako je intervencija u tijeku, još ne znamo detalje i okolnosti.

Jedan od zaključaka je da je možda došlo do gubitka ključeva od vrata stana nakon što je odrasla osoba izašla, te je dijete ostalo zaključano do dolaska vatrogasaca…

Nastavite čitati

Vijesti

DAN GRADA Čin počasti i zahvalnosti svima koji su život dali za domovinu

Poginulim braniteljima pijetet u ime Grada dali su gradonačelnik Krešimir Ačkar, zamjenik Neven Karas i predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić.

Objavljeno

na

Objavio/la

Izaslanstvo Grada Velike Gorice, jutros je u povodu Dana grada, položilo vijence kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata na platou ispred velikogoričkog gradskog groblja.

Foto: Sanjin Vrbanus

Čin počasti i zahvalnosti svima koji su život dali za domovinu, održan je uz članove počasnog voda Turopoljskog banderija. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Poginulim braniteljima pijetet u ime Grada dali su gradonačelnik Krešimir Ačkar, zamjenik Neven Karas i predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić, a pridružili su se članovi gradskih stranačkih izaslanstava, te brojni predstavnici udruga, članovi obitelji poginulih branitelja, vatrogasci i policija.

FOTO galerija:

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO “Trbuh grada” od danas i službeno otvoren

Gradska tržnica je dobila “krov nad glavom” ali i dodatni ulaz te javni toalet!

Objavljeno

na

Objavio/la

Simbolično, na sam Dan Grada Velike Gorice, gradonačelnik Krešimir Ačkar sa suradnicima danas je svečano otvorio Gradsku tržnicu u Školskoj ulici, iza koje je period rekonstrukcije nadstrešnice nad 600 metara kvadratnih površine, ali i dogradnja dodatnih elemenata za bolje funkcioniranje. 

 -Od sada naših 40 komitenata može uživati tijekom prodaje u novouređenom prostoru s novom nadstrešnicom koja ih štiti od kiše i snijega. Otvoren je i drugi ulaz s istočne strane gdje smo uredili novu prilaznu stazu i drugi javni wc za sugrađane – ispričao je predsjednik Uprave VG Komunalca Jurica Mihalj. 

Foto: Sanjin Vrbanus

A zadovoljan s projektom je i voditelj Gradske tržnice Krunoslav Češković. 

 -Naši komitenti koji ovdje prodaju namirnice žive od ovog posla i zaslužili su bolje uvjete u kojima svakodnevno mogu raditi. Kažu da su zadovoljni, nema više onog šatora, ne curi im više za vratom, a rasteretili smo i glavni ulaz još jednim dodatnim gdje s lakoćom mogu dostaviti robu, pogotovo za ribarnicu. Nadam se , danas-sutra i otvorenju mesnice – dodao je Češković. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Bili smo svjesni problema Gradske tržnice od preuzimanja nadležnosti – istaknuo je gradonačelnik i podsjetio kako je projekt tržnice vrijedan nešto više od pola milijuna eura. 

 -U većini gradova je srce okupljanja tržnica – zato smo tražili najadekvatnije rješenje, jer je bilo neprihvatljivo da šesti grad po veličini nema adekvatne uvjete na zelenoj tržnici. Pregovarali smo i našli rješenje da na postojećem mjestu napravimo kvalitetnu nadstrešnicu,  a ono što me veseli da konačno imamo i javni toalet, koji smo izgradili na zahtjev sugrađana koji čekaju prijevoz na autobusnom kolodvoru ovdje u blizini – objasnio je Ačkar, a prema povratnim informacijama prodavača, OPG-ovaca s tržnice, zadovoljstvo je veliko – od funkcionalnosti, pristupačnosti i kvalitete boravka. 

FOTO galerija:

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Trgovište Gorycha – središte života turopoljskoga, postalo je pravom na sajam

Jedno od najstarijih naselja u Turopolju imalo je značajnu ulogu od 13. stoljeća do danas. 

Objavljeno

na

Da je Turopolje, odnosno Zagrebačko polje kako se nazivalo u prošlosti, bilo od davnina važno gospodarsko središte, pokazuju dokumentirani zapisi Emilija Laszowskog u kojima je prikupio zemljopis, narodopis i povijesni pregled Plemenite opčine Turopolja. 

Zahvaljujući njegovom svesku izdanom 1910. godine pronašli smo niz činjenica o životu stanovnika ovoga kraja, pa tako i najvećeg mjesta – Velike Gorice, a prebiranje po požutjelim stranicama uvijek donese čitatelju neki novi doživljaj prošlih vremena. 

Danas Velika Gorica obilježava 30.obljetnicu od dobivanja statusa grada, a iza ovog modernog doba u kojem uživa i status najprivlačnijeg grada za život, puno je minulih godina – tijekom kojih su, posebice turopoljski plemenitaši, ispisali početke napretka, organizaciju zajednice i običaje. 

Tako je Laszowski zapisao kako se Velika Gorica spominje u zapisima 1228. godine a kako Crkva Navještenja Blažene Djevice Marije zasigurno tu stoji od 13. stoljeća. Naime, ime grada spominje se kao sjedište župe, što je čini jednim od najstarijih naselja u Turopolju koje je imalo značajnu ulogu u povijesti od tada do danas. 

 

Od gotovo 50 naselja koja su pripadala Plemenitoj opčini turopoljskoj, koja ove godine obilježava 800 godina postojanja, najveće je i nekoć bilo trgovište Velika Gorica. 

 

Procvat je grad dobio razvojem trgovine, no za to je trebalo čekati dozvolu kralja.

Povijesna građevina u srcu Velike Gorice u kojoj je danas smješten Muzej Turopolja, nekada se zvala Turopoljski grad a u gradnji su sudjelovala mnoga naselja.

Laszowski nadalje piše kako su se 1615. dovažale daske, a 1617. gradio se strop za koji su se šibe i drvena građa dovozili iz općinske šume. Kurilovec, Kobilić Ilovnjak i Rakarje trebali su dovesti najveći broj vozova šiblja – 12, a slama za klak vozila se iz Donje Lomnice, Kurilovca, Kobilića, Plesa, Rakarja…a tko nije dao – plaćao je globu.

Zanimljivo je kako se iste godine u Velikoj Gorici spominje škola (župna trivijalna škola, na mjestu današnje OŠ Eugena Kvaternika), a 50 godina kasnije Velika Gorica je brojila 17 kuća.

IZVOR: Povijest plemenite opčine turopoljske (Svezak I) 1910. godina, Emilij Laszowski

Materijale ustupila: Anita Ivanušić Hlopec, Donje Podotočje

Nastavite čitati

HOTNEWS

Dodijeljena javna priznanja – Povelju za životno djelo dobili Josip Zidar postumno, te Ivan Rožić

Svojim doprinosom ostavili su značajan trag u razvoju Velike Gorice.

Objavljeno

na

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća povodom Dana Grada dodijeljena su javna priznanja ovogodišnjim laureatima koji su svojim doprinosom ostavili značajan trag u razvoju grada. Nagrada Grada Velike Gorice s likom Franje Lučića dodijeljena je Aleksi Bjelišu prof. emer. dr.sc. i akademiku Ratku Cvetniću, Stjepanu Kovačeviću postumno, Dubravki Veliki i Veri Šebrek. 

Nagradu Krčka vrata dobila je Štefa Kos, a Nagradu Grada Velike Gorice s likom Nikole Škrlca Lomničkog dobio je Marijan Plodinec dok je Nagrada Zlatna turopoljska podgutnica pripala Ljiljani Haidar Diab. 

Dodijeljene su i tri Nagrade Turopoljsko srce i to: Miroslavu Grahovcu, Josipi Nuić i Slobodanu Mišćeviću Mići. 

Poveljom grada za životno djelo nagrađeni su Josip Zidar postumno, te Ivan Rožić. 

– Kada se dobiva ovako visoko priznanje čovjek si nehotice postavlja pitanje je li on baš ta osoba i čime je on baš to zaslužio. Iskreno govoreći, sve što sam u svojem poslovnom životu radio sam po vlastitom izboru i zadovoljstvu. Ako je rezultat moga rada zaslužio ovako visoko priznanje onda me to ispunjava posebnim ponosom. Drago mi je da se ovo priznanje dodjeljuje u godini kada slavimo 800. obljetnicu Plemenite općine turopoljske čijoj sam afirmaciji posljednjih godina posvetio najviše vremena – rekao je Rožić, koji je cijeli život posvetio je društvenom, kulturnom i prosvjetnom radu te očuvanju tradicijskih vrijednosti Turopolja.    

 FOTO galerija/Sanjin Vrbanus:

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno