Afrika i Mičevec brane Goricu u ‘ulici pjesnika’

Kahlina na golu, Muhammed, Oboabona, Moro i Špičić u obrani, Suk i Marina iza leđa Čabraje, Dvornekovića i Atiemwena, a u špici Zwolinski. Ide li takva Gorica na Rudeš?

Ovo nam je najvažnija utakmica polusezone!, riječi su kojima je trener Gorice Sergej Jakirović najavio ogled Gorice i Rudeša u 14. kolu HNL-a, čiji je početak zakazan za petak u 18 sati, s Kranjčevićevom ulicom kao mjestom radnje.

I možda će to na prvu zazvučati kao klasična nogometna “pila naopako”, oruđe koje treneri vole koristiti uoči utakmica u kojima njihova momčad ima ulogu favorita, Jakirović ovoga puta misli ozbiljno. Doduše, svaka sljedeća utakmica za Goričane je najvažnija u prvoj prvoligaškoj sezoni, tako treba razmišljati, tako u klubu i razmišljaju, ali Rudeš je sasvim nova vrsta izazova. Rijetko se Gorica u prvoligaškom društvu imala priliku postaviti kao izraziti favorit, a sad je na našim nogometašima da dokažu kako su spremni i na takvu vrstu izazova.

– Mi ne bježimo od uloge favorita, ali mobilizacija je maksimalna, svjesni smo da nećemo ništa napraviti ako ne budemo na našoj najvišoj razini, bez obzira na sve probleme koje Rudeš ima – ističe trener Jakirović.

I doista, Rudeš ima puno više problema nego bodova (samo dva u 13 kola!), ali problema ima i Gorica. Zbog onog crvenog kartona protiv Hajduka neće biti kapetana Igora Čagalja, a zbog ozljede šake ni njegova partnera iz središnjice obrane Aleksandra Jovičića.

– Da, na njih dvojicu ne možemo računati, ali bit će to prilika za Oboabonu i Mora da pokažu što mogu – otkrio je Jakirović koji će dvojac ovoga puta držati goričku obranu.

Godfrey Oboabona došao je kao posljednje, nominalno i najveće pojačanje ove sezone, no zasad još traži svoje mjesto pod suncem. I dosad je češće bio na klupi nego na terenu, što se baš i nije očekivalo u trenucima kad je ugovor potpisivao nigerijski reprezentativac s više od 40 nastupa u zelenom dresu.

– Sretan sam i zadovoljan zbog načina kako momčad igra, ali svojim igrama ne mogu biti zadovoljan. Jednostavno moram biti puno bolji i učinit ću sve da tako i bude – kazao je Oboabona, koji je vrlo dobro odradio drugo poluvrijeme protiv Hajduka, nakon što je Čagalj isključen.

Nigerijcu Oboabonu sekundirat će Ganac Nasiru Moro (22), branič koji je stigao u klub na mala vrata, nekako tih, bez pompoznih najava, ali vrlo brzo je pokazao da se na njega može ozbiljno računati. Igrao je protiv Slaven Belupa u Koprivnici, u tih 90 minuta Gorica je pobijedila bez primljenoga gola (1-0), što znači da je Moro položio taj test. Prema svemu viđenom dosad, ne treba sumnjati da će slično biti i u petak predvečer.

Uz njih dvojicu, na desnoj strani goričke obrane bit će još jedan Nigerijac. Musa Muhammed već je standardni član prvih 11, također reprezentativac Nigerije, pa sve govori da gorička obrana u ovakvom izdanju, ako ništa drugo, barem neće imati problema s komunikacijom. Oboabona, Moro i Muhammed dio su društva od šestorice goričkih Afrikanaca, puno se druže i izvan terena, pa ne bi smjelo biti poteškoća ni na terenu. Pogotovo ako svoje prema naprijed napravi još jedan sin crnog kontinenta, Iyayi Atiemwen zvani Beli…

Da cijela priča pod radnim nazivom “Afrika brani Goricu” dobije i domaći štih, pobrinut će se čovjek s lijevog boka, Matija Špičić. Njegov dom je Mičevec, domaći je dečko, jedan od onih koji u ovoj internacionalnoj momčadi daju turopoljsku notu. Kombinacija je u svakom slučaju zanimljiva, kad bi zadnju linije Gorice gledali kroz gradove i mjesta iz kojih dolaze, izgledalo bi ovako nekako – desno Kano, u sredini Ondo i Accra, a lijevo Mičevec!

A kad smo već kod Afrikanaca, Farouk Miya, gorički Uganđanin, prema svemu sudeći će propustiti i ovu utakmicu. Muči ga peta, pokušao je vratiti se u trening pa se opet ozlijedio, tako da su šanse za njegov nastup prilično male. A sve zbog udarca kojeg je dobio u Zaprešiću. Koji, usput rečeno, sudac nije vidio kao faul?!

FOTO Azeni samo set protiv Nove Gradiške

Azena je u 13. kolu zabilježila i 12. poraz, iako su neki optimisti očekivali da bi azenašice mogle zabilježiti pobjedu protiv ekipe iz Nove Gradiške, kod koje su jesenas u 6. kolu osvojile jedan bod izgubivši 2:3. Utakmicu su obilježile brojne tehničke pogreške i rezultatski obrati, a iako krajnji rezultat sugerira laganu pobjedu gostujuće ekipe, tako ipak nije bilo. Istina, Nova Gradiška imala je prigodu riješiti utakmicu u tri seta, ali Azena je u 4. setu nakon vodstva 19:17 serijom pogrešaka ispustila priliku odvesti susret u 5. set.

20.01.2019. Velika Gorica – Prva liga odbojkašica, 13. kolo: ŽOK Azena – ŽOK Nova Gradiška. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prvi dio natjecanja završava idućeg vikenda utakmicama 14. kola, Azena gostuje kod Drenove, jedine ekipe bez pobjede u ovom dijelu prvenstva. Nakon toga slijedi prijelazni rok (28. do 31. siječnja 2019.) te drugi dio natjecanja, play off i play out.

Prva liga odbojkašica – 13. kolo

ŽOK Azena VG – ŽOK Nova Gradiška 1:3 (21:25, 25:23, 18:25, 20:25)

Velika Gorica. Gradska sportska dvorana. Gledatelja 30. Nedjelja, 20.01.2019., 17:15 sati. Suci: Jasmin Ramić (Sisak) i Željko Grgas (Karlovac). Delegat: Vinko Dobrić (Zagreb). Elektronski zapisničar: Aleksandra Lipić (Zagreb).

AZENA: Dora Pokrajčić, Magdalena Mioković, Marina Grozdanić, Marina Pavić, Petra Dodić (L), Dora Matijević (cap.), Žaklina Baković, Nikolina Božić, Dora Butković. Trener: Luka Bišćan.

NOVA GRADIŠKA: Helena Matanović, Iva Papac, Lamia Engerini, Lucia Kovač, Aurora Papac, Blaška Papac, Leona Pavić (L), Kristina Zirn, Lucia Dautović, Antonija Čeliković (cap.). Trener: Damir Runjaš.

Rezultati 13. kola (19./20.01.2019.): Azena VG – Nova Gradiška 1:3, Split – Kostrena 3:0, Dinamo – Osijek 1:3, Zadar – Drenova 3:0.

Redoslijed: 1. Osijek 34 (13 12 1 37:8), 2. Split 32 (13 11 2 34:13), 3. Zadar 26 (13 9 4 28:15), 4. Nova Gradiška 25 (13 8 5 29:21), 5. Dinamo 23 (13 7 6 27:18), 6. Kostrena 12 (13 4 9 15:29), 7. Azena VG 3 (13 1 12 7:37). 8. Drenova 0 (13 0 13 3:39).

FOTO Sedam pogodaka Luke Kosa za ostanak Kurilovca 1 na prvom mjestu

Utakmicama 7. kola nastavljena je jučer 13. Malonogometna liga Nogometnog saveza Velika Gorica na igralištu SC Panadić Sporta. Liga se igra u tri dobne kategorije (početnici, pioniri, stariji pioniri), redovno kolo je vikendom (subota). U skupini starijih pionira nije bilo iznenađenja, favoriti su uvjerljivo dobili svoje susrete tako da je nastavljena zanimljiva utrka Kurilovca 1, Gorice i Bune. Kako su Gorica i Buna odigrali međusobni susret (3:3), jasno je da će o konačnom pobjedniku odlučivati utakmice Kurilovca 1 protiv spomenute dvojke.

19.01.2019. Velika Gorica – 13. malonogometna liga Nogometnog saveza Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sinoć su dječaci Kurilovca 1 u susretu s djevojčicama Dinama demonstrirali nadmoć u svim elementima malonogometne igre s ekstra bravurama Luke Kosa. Kos je letio po terenu, fintirao, lakoćom pretrčavao suparnice i pogađao. Sedam puta je njegova lopta završila u mreži vratarke Dinama, koja je u nekoliko navrata dobrim intervencijama spasila svoju ekipu od još višeg poraza. Djevojčice nisu uspjele postići ni počasni zgoditak, dva puta su pogodile vratnicu.

Malonogometna liga NSVG-a, Stariji pioniri – 07. kolo

NK Buna – NK Polet 5:0, NK Vatrogasac – NK Mladost 2 0:5, NK Mladost 1 -HNK Gorica 2:7, NK Kurilovec 1 – ŽNK Dinamo 7:0, NK Dinamo Hidrel 2 – NK Kurilovec 2 1:1, NK Dinamo Hidrel 1 – NK Ban Jelačić 1:2.

Redoslijed: 1. Kurilovec 1 21 (7 7 0 0 57:14), 2. Gorica 19 (7 6 1 0 69:6), 3. Buna 19 (7 6 1 0 45:8), 4. Dinamo Hidrel 1 12 (7 4 0 3 32:14), 5. Mladost 1 12 (7 4 0 3 31:17), 6. Mladost 2 12 (7 4 0 3 21:29), 7. Ban Jelačić 10 (7 3 1 3 11:26), 8. Dinamo Hidrel 2 7 (7 2 1 4 14:31), 9. ŽNK Dinamo 6 (7 2 0 5 14:34), 10. Kurilovec 2 5 (7 1 2 4 17:35), 11. Polet 0 (7 0 0 7 0:49), 12. Vatrogasac 0 (7 0 0 7 4:62).

FOTO Poraz u dramatičnoj završnici, Petrović promašio za pobjedu

Košarkaši Gorice izgubili su utakmicu u dramatičnoj završnici, najefikasniji igrač domaćih Marko Petrović promašio je posljednji napad za pobjedu. Gorica je imala prigodu dobiti susret u kojem je od početka imala gubitničku ulogu, nije bila niti jednom u vodstvu, bila je u minusu i 22 poena (20:42), na poluvremenu je imala 18 poena zaostatka (32:50).

19.01.2019. Velika Gorica – HT Premijer liga, 12. kolo: KK Gorica – GKK Šibenik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

U drugom poluvremenu domaća momčad je zahvaljujući izuzetno raspoloženom  Anti Mašiću koji je svojih 18 koševa ubacio u posljednje dvije četvrtine. Konstanto dobar i efikasan bio je Petrović, ali mu se nije posrećilo da kreira totalni preokret. U momčadi Šibenika sjajan je bio Nik Slavica tijekom cijele utakmice, igru je u prve dvije četvrtine odlično vodio Nikola Korać, u drugom poluvremenu nije bio tako učinkovit.

Udruga navijača ”Šibenski Funcuti” bila je velika podrška gostujućoj momčadi, ali je skoro izazvala prekid utakmice paljenjem vatre na tribini. Susret je zbog toga bio u dva navrata kratko prekinut i gostujući navijači su morali napustiti dvoranu.